Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítkovice Steel se chtějí usmířit s Mittalem

  11:09aktualizováno  11:09
Spor, který brzdí privatizaci ocelářské firmy Vítkovice Steel a ohrožuje stovky pracovních míst na Ostravsku, snad skončí smírem. Společnost Vítkovice Steel nabídla protistraně smír. Ocelářům hrozilo, že od května přijdou o dodávky své základní suroviny, surového železa.

Obě strany proti sobě vedou soudní spory.

Zatímco Mittal žádá po vítkovickém odběrateli doplatek údajného dluhu 350 milionů korun, mateřská firma Vítkovic Steelu, státní Osinek, se domáhá po Mittalu miliardového doplatku, prý za předražené dodávky z předchozích let.

Spory vedly až k vyřazení Mittalu ze soutěže o privatizaci vítkovických hutí, čemuž se silná nadnárodní korporace, jež ovládá největší tuzemskou ocelářskou firmu - Novou huť - snažila zabránit. - více zde

"Společnost Vítkovice Steel vyzvala Vysoké pece Ostrava, aby podepsaly smlouvu o dodávkách surového železa - a to i přesto, že jsme přesvědčeni o jednostranné nevýhodnosti této smlouvy a o tom, že Vysoké pece Ostrava a jejich mateřský koncern Mittal Steel nerespektují ustanovení platných právních předpisů," oznámila mluvčí státní firmy Osinek Eva Kijonková.

Dodala, že skupina Mittalu zatím na "velký ústupek společnosti Vítkovice Steel" nereagovala, protistrana je ale zřejmě k jednání připravena.

Protistrana jednání nevyloučila
Vítkovice Steel jsou tedy ochotny platit ceny, které Vysoké pece požadují, a nebrání se podepsání obchodní smlouvy, jež by ceny potvrdila, do roku 2005.

"Návrh Vítkovic Steelu musí Vysoké pece detailně prostudovat, je totiž třeba definitivně narovnat celý vleklý obchodní spor, což nejde tak rychle. Předpokládám, že naše stanovisko nebude jasné dřív než v úterý, ale věřím, že dohoda je tu možná," řekl František Chowaniec, generální ředitel Mittal Steelu Ostrava, mateřské firmy Vysokých pecí.

Skupina Mittalu je kvůli sporům o ceny dodávaného železa ve sporu se státními vítkovickými hutěmi už přes tři roky.

Od loňského roku proudí železo do Vítkovic Steelu bez obchodní smlouvy, na které se oba obchodní partneři nedokázali shodnout.

Hrozba, že Vysoké pece zastaví Vítkovicím Steelu dodávky železa, která přišla ve čtvrtek, není v posledních letech první - už dříve s ní Mittalova strana při vyjednávání o cenách hrozila, nikdy ji ale nakonec neuskutečnila.

Na straně Vysokých peci je i úřad
Nyní se ale situace změnila, protože Vysoké pece mají v ruce stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který došel k názoru, že jejich cenové požadavky a nároky vůči Vítkovicím Steelu jsou oprávněné.

Kdyby Vysoké pece skutečně zastavily od prvního května vítkovickým hutím dodávky železa, mohlo by to nejen ohrozit privatizační proces, ale také způsobit sociální otřes na Ostravsku.

Ohrozilo by to totiž zhruba půldruhého tisíce pracovních míst ve vítkovických hutích, ale také práci zhruba sedmi stovek hutníků ve Vysokých pecích, které by musely odstavit část výrobních kapacit.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Najdete na iDNES.cz