Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítkovice Steel se chtějí usmířit s Mittalem

  11:09aktualizováno  11:09
Spor, který brzdí privatizaci ocelářské firmy Vítkovice Steel a ohrožuje stovky pracovních míst na Ostravsku, snad skončí smírem. Společnost Vítkovice Steel nabídla protistraně smír. Ocelářům hrozilo, že od května přijdou o dodávky své základní suroviny, surového železa.

Obě strany proti sobě vedou soudní spory.

Zatímco Mittal žádá po vítkovickém odběrateli doplatek údajného dluhu 350 milionů korun, mateřská firma Vítkovic Steelu, státní Osinek, se domáhá po Mittalu miliardového doplatku, prý za předražené dodávky z předchozích let.

Spory vedly až k vyřazení Mittalu ze soutěže o privatizaci vítkovických hutí, čemuž se silná nadnárodní korporace, jež ovládá největší tuzemskou ocelářskou firmu - Novou huť - snažila zabránit. - více zde

"Společnost Vítkovice Steel vyzvala Vysoké pece Ostrava, aby podepsaly smlouvu o dodávkách surového železa - a to i přesto, že jsme přesvědčeni o jednostranné nevýhodnosti této smlouvy a o tom, že Vysoké pece Ostrava a jejich mateřský koncern Mittal Steel nerespektují ustanovení platných právních předpisů," oznámila mluvčí státní firmy Osinek Eva Kijonková.

Dodala, že skupina Mittalu zatím na "velký ústupek společnosti Vítkovice Steel" nereagovala, protistrana je ale zřejmě k jednání připravena.

Protistrana jednání nevyloučila
Vítkovice Steel jsou tedy ochotny platit ceny, které Vysoké pece požadují, a nebrání se podepsání obchodní smlouvy, jež by ceny potvrdila, do roku 2005.

"Návrh Vítkovic Steelu musí Vysoké pece detailně prostudovat, je totiž třeba definitivně narovnat celý vleklý obchodní spor, což nejde tak rychle. Předpokládám, že naše stanovisko nebude jasné dřív než v úterý, ale věřím, že dohoda je tu možná," řekl František Chowaniec, generální ředitel Mittal Steelu Ostrava, mateřské firmy Vysokých pecí.

Skupina Mittalu je kvůli sporům o ceny dodávaného železa ve sporu se státními vítkovickými hutěmi už přes tři roky.

Od loňského roku proudí železo do Vítkovic Steelu bez obchodní smlouvy, na které se oba obchodní partneři nedokázali shodnout.

Hrozba, že Vysoké pece zastaví Vítkovicím Steelu dodávky železa, která přišla ve čtvrtek, není v posledních letech první - už dříve s ní Mittalova strana při vyjednávání o cenách hrozila, nikdy ji ale nakonec neuskutečnila.

Na straně Vysokých peci je i úřad
Nyní se ale situace změnila, protože Vysoké pece mají v ruce stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který došel k názoru, že jejich cenové požadavky a nároky vůči Vítkovicím Steelu jsou oprávněné.

Kdyby Vysoké pece skutečně zastavily od prvního května vítkovickým hutím dodávky železa, mohlo by to nejen ohrozit privatizační proces, ale také způsobit sociální otřes na Ostravsku.

Ohrozilo by to totiž zhruba půldruhého tisíce pracovních míst ve vítkovických hutích, ale také práci zhruba sedmi stovek hutníků ve Vysokých pecích, které by musely odstavit část výrobních kapacit.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...Najdete na iDNES.cz