Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítkovice Steel: Zastavení práce je opět blíž

  14:22aktualizováno  14:22
Bez výsledku skončilo čtvrteční jednání šéfů firem Vítkovice Steel a Vysoké pece Ostrava o dodávkách surového železa pro vítkovickou ocelárnu. "Jednání byla přerušena, bude se v nich pokračovat v pátek," oznámila mluvčí Vítkovic Steelu Lenka Hatlapatková.

Stovky hutníků na Ostravsku, jejichž pracovní místa spor o surové železo ohrožuje, tak zůstávají v nejistotě.

Pokud se firmy nedohodnou na podmínkách dodávek z Vysokých pecí pro Vítkovice Steel, zůstane v neděli ocelárna bez klíčové suroviny a bez práce budou i stovky lidí v Kunčicích, kde by se musela výroba železa citelně snížit.

Hutníci proto sledují spor s napětím. "Když se šéfové nedohodnou, bude to hodně zlé," shodovali se dělníci a technici z dopolední směny na vítkovické ocelárně.

"Bez surového železa se tady neobejdeme," vysvětluje zástupce šéfa ocelárny Aleš Rotter před konvertorem - gigantickým kotlem, v němž se ocel vyrábí. Právě k němu najíždí obří zásobník se železným šrotem a sype obsah do konvertoru, kde se šrot míchá se surovým železem. Bez něj se ocel vyrobit nedá.

Železo sem putuje z kunčických Vysokých pecí po železnici ve velkých zásobnících - veronikách. Vydrží v nich tekuté asi osm hodin, vzhledem k tomu, že jsou ale obě firmy v sousedství, zpracovává se většinou už za dvě hodiny od chvíle, kdy je taviči v Kunčicích při odpichu vypustí vysoké pece.

"Pokud by Vysoké pece opravdu dodávky zastavily, museli bychom konvertory odstavit, surovinu není na Ostravsku jinak kde vzít," vysvětluje Rotter. "Doufáme, že to nakonec dopadne dobře. Já aspoň nevěřím, že by se to tu opravdu mělo v neděli zavřít."

Stejně vidí budoucnost i Marek Zabrel a Petr Revenda, obsluhující konvertor. Oba patří k více než čtyřem stovkám zaměstnanců ocelárny. "Nezbývá nám než čekat, jak to dopadne. My to nemáme jak ovlivnit, musíme doufat, že se šéfové dohodnou," říká Zabrel.

Karel Kalvoda, který řídí výrobu oceli z velína, umístěného pod stropem výrobní haly, má ještě v živé paměti podobnou situaci, v níž ocelárna byla před několika lety. Podnik byl tehdy ve finanční krizi a také přišel o dodávky železa.

"Trvalo to asi dva měsíce," vzpomíná Kalvoda. Lidé tehdy zůstali doma a brali šedesát procent mzdy, nyní by při odstávce dostali podle kolektivní smlouvy osmdesát procent platu.

Přesto tu vyhlídka na nucenou dovolenou nikoho netěší: "Přišli bychom o část peněz a to víte, všichni dnes počítají každou korunu," říká Lubomír Macíček, který také pracuje na velínu. Možnost, že by se firmy nedohodly ani později, ocelárna se zavřela definitivně a lidé dostali výpovědi, si tu zatím nikdo raději nepřipouští.

Velín konvertoru společnosti Vítkovice Steel. (28. dubna 2005)

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

OKD je znovu státní firmou, akcie převzal podnik Prisko

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Akcie těžební společnosti OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů...

AirBank v Německu a Zonky na Západě i Východě, plánuje Šmejc

Finančník Jiří Šmejc

Finanční skupina Home Credit, která patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se nadechuje k dalšímu růstu....

Avast vstoupí v květnu na londýnskou burzu. Chce 200 milionů dolarů

Avast, ilustrační snímek.

Původně česká antivirová firma Avast po roce odkladů míří na burzu. V květnu hodlá získat na londýnské burze 200...

Najdete na iDNES.cz