Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítkovice Steel: Zastavení práce je opět blíž

  14:22aktualizováno  14:22
Bez výsledku skončilo čtvrteční jednání šéfů firem Vítkovice Steel a Vysoké pece Ostrava o dodávkách surového železa pro vítkovickou ocelárnu. "Jednání byla přerušena, bude se v nich pokračovat v pátek," oznámila mluvčí Vítkovic Steelu Lenka Hatlapatková.

Stovky hutníků na Ostravsku, jejichž pracovní místa spor o surové železo ohrožuje, tak zůstávají v nejistotě.

Pokud se firmy nedohodnou na podmínkách dodávek z Vysokých pecí pro Vítkovice Steel, zůstane v neděli ocelárna bez klíčové suroviny a bez práce budou i stovky lidí v Kunčicích, kde by se musela výroba železa citelně snížit.

Hutníci proto sledují spor s napětím. "Když se šéfové nedohodnou, bude to hodně zlé," shodovali se dělníci a technici z dopolední směny na vítkovické ocelárně.

"Bez surového železa se tady neobejdeme," vysvětluje zástupce šéfa ocelárny Aleš Rotter před konvertorem - gigantickým kotlem, v němž se ocel vyrábí. Právě k němu najíždí obří zásobník se železným šrotem a sype obsah do konvertoru, kde se šrot míchá se surovým železem. Bez něj se ocel vyrobit nedá.

Železo sem putuje z kunčických Vysokých pecí po železnici ve velkých zásobnících - veronikách. Vydrží v nich tekuté asi osm hodin, vzhledem k tomu, že jsou ale obě firmy v sousedství, zpracovává se většinou už za dvě hodiny od chvíle, kdy je taviči v Kunčicích při odpichu vypustí vysoké pece.

"Pokud by Vysoké pece opravdu dodávky zastavily, museli bychom konvertory odstavit, surovinu není na Ostravsku jinak kde vzít," vysvětluje Rotter. "Doufáme, že to nakonec dopadne dobře. Já aspoň nevěřím, že by se to tu opravdu mělo v neděli zavřít."

Stejně vidí budoucnost i Marek Zabrel a Petr Revenda, obsluhující konvertor. Oba patří k více než čtyřem stovkám zaměstnanců ocelárny. "Nezbývá nám než čekat, jak to dopadne. My to nemáme jak ovlivnit, musíme doufat, že se šéfové dohodnou," říká Zabrel.

Karel Kalvoda, který řídí výrobu oceli z velína, umístěného pod stropem výrobní haly, má ještě v živé paměti podobnou situaci, v níž ocelárna byla před několika lety. Podnik byl tehdy ve finanční krizi a také přišel o dodávky železa.

"Trvalo to asi dva měsíce," vzpomíná Kalvoda. Lidé tehdy zůstali doma a brali šedesát procent mzdy, nyní by při odstávce dostali podle kolektivní smlouvy osmdesát procent platu.

Přesto tu vyhlídka na nucenou dovolenou nikoho netěší: "Přišli bychom o část peněz a to víte, všichni dnes počítají každou korunu," říká Lubomír Macíček, který také pracuje na velínu. Možnost, že by se firmy nedohodly ani později, ocelárna se zavřela definitivně a lidé dostali výpovědi, si tu zatím nikdo raději nepřipouští.

Velín konvertoru společnosti Vítkovice Steel. (28. dubna 2005)

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Pražané jsou hladoví a jídlo musí mít včas, říká šéf Uber Eats

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Nejdůležitější je dodat zákazníkům jídlo včas, říká Tomáš Peťovský, šéf české pobočky Uber Eats. Americká firma nedávno...

Pět barev musí stačit, velí Musk. Chce urychlit výrobu vozů Tesla

Elon Musk, šéf automobilky Tesla, představuje nový elektrický roadster

Automobily Tesla už budou jen v pěti namísto sedmi barev. Oznámil to v úterý majitel firmy Elon Musk na Twitteru. Chce...

Pražský hotel „zaměstnal“ prvního robota v Česku. Pracuje na recepci

Neúnavný recepční Pepper. Pražská Pyramida je prvním českým hotelem, kde se...

Na české hotelové scéně slouží první robot. Umělý, leskle bílý humanoid pomáhá hostům v pražském hotelu Pyramida s...Najdete na iDNES.cz