Vítkovice Steel získal ruský Evraz

  15:15aktualizováno  15:15
Kabinet rozhodl, že dá na doporučení privatizační komise a poslední hutní firmu v zemi, ostravské Vítkovice Steel, dostane ruský holding Evraz magnáta Abramova. Skupina za 99procentní státní podíl nabídla 7,05 miliardy. Navíc slíbila 800 milionů na rozvoj Ostravska.
Huť, ocel (c) profimedia.cz/corbis

Huť, ocel (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

"Málokdo si uvědomuje, že společnost Vítkovice Steel byla ve velmi krátkém čase  privatizována již potřetí. Proto je dobře, že proces privatizace dospěl ke svému závěru a že zaměstnanci této poslední státní hutě získali silného vlastníka," sdělil generální ředitel hutí Vladimír Bail.

Prodej se na poslední chvíli snažila zvrátit i společnost Mittal Steel. I když ji stát  už dříve ze soutěže vyloučil (více zde), nabídla v pondělí o dvě miliardy víc než ruský Evraz.

Mittal Steel navíc slibil  že ukončí všechny spory mezi majitelem vítkovických hutí státním Osinkem a svojí dceřinou firmou Vysoké pece. Právě rozepře o ceny surového železa ho ze soutěže vyřadily. - více zde

O tom, že by ale dodatečná nabídka mohla kartami zamíchat od počátku pochyboval ministr průmyslu Milan Urban.

"Vláda nastavila parametry pro transparentní dvoukolovou soutěž, na jejímž základě meziresortní komise doporučila jako vítěze ruský koncern Evraz. Nabídky, které se vyskytly, jsou mimo tuto soutěž. Dovedu si těžko představit její znovuotevření," řekl Urban pro ČTK.

Na poslední chvíli přihodily i Třinecké železárny, které skončily za skupinou Evraz a System Capital Management ukrajinského magnáta Rinata Achmetova. Železárny by nyní zaplatily 7,07 miliardy korun, tedy víc než oba konkurenti, výsledek se jim ale zvrátit nepodařilo.

Ostavské hutě se tak stanou součástí největší ruské ocelářské skupiny Evraz, která vlastní tři velké ocelárny, doly na železnou rudu i uhlí či námořní přístav Nachodku. Zaměstnává přes devadesát tisíc lidí a její loňský obrat činil šest miliard dolarů.

Samy vítkovické hutě jsou letos ve výborné kondici. Čtvrtletní výsledky jsou i přes první známky útlumu na světových trzích s plechy rekordní. Firma vydělala za první tři měsíce roku skoro čtyřikrát více než loni - tedy téměř miliardu korun.

Ještě před rozhodnutím vlády, kterému předcházely závody o to, kdo přijde s lepší nabídkou, společnosti varovaly, že špatné rozhodnutí může vést k narušení vazeb mezi severomoravskými hutními firmami, poklesu produkce a propouštění.

"Pokud hutě nedostaneme, bude to mít negativní dopad nejen na Vysoké pece, ale také na OKD, kde kupujeme uhlí. Mělo by to tedy dopad na celý výrobní řetězec a jednoho dne by to mohlo vést ke ztrátě pracovních míst - odhadem by mohly být přímo a nepřímo postiženy dva až tři tisíce lidí," uvedl začátkem týdne Lakshmi Mittal pro MF DNES.

O Vítkovice se zajímala i společnost Penta, která nabídla devět miliard korun. I tu ale komise vyřadila. - více zde

 

Autoři: , ,

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Chile pokračuje ve fotovoltaické renesanci, opět zde uspěla česká firma

Solární elektrárna u marockého města Ouarzazate je největší na světě.

Česká fotovoltaická skupina Solek Group dodá do Chile solární panely odpovídající výkonu zhruba 100 megawattů (MW)....

Česká firma uspěla v marketingové soutěži, je druhou nejlepší na světě

Yemi A.D.

Česká agentura JAD Productions patřící choreografovi a režisérovi působícímu v Česku pod jménem Yemi A.D. získala na...

Firma Gucci danila zisky mimo Itálii, má dlužit miliardu eur

Ilustrační snímek

Milánská prokuratura dokončila vyšetřování daňového úniku ve výši jedné miliardy eur (bezmála 26 miliard Kč), kterého...

Najdete na iDNES.cz