Vítkovice žijí, věřitelé volí vyrovnání

Věřitelé zadlužené ostravské společnosti Vítkovice rozhodli, že firma namísto hrozícího bankrotu vyřeší své finanční problémy cestou soudního vyrovnání.
Středeční klíčové hlasování na ostravském soudu přitom proběhlo hladce - z 687 majitelů nezajištěných pohledávek za 7,6 miliardy korun se pro vyrovnání vyslovili bez dvou všichni.

"Jejich pohledávky představovaly sedm miliard," oznámil soudce Milan Polášek. Do dvou let nyní Vítkovice věřitelům vyplatí třicet procent hodnoty jejich pohledávek.

Celkové dluhy Vítkovic včetně těch závazků, které mají věřitelé zajištěné majetkem firmy, se přitom pohybují kolem třinácti miliard korun.

Na cestě za finančním vyrovnáním Vítkovice ještě čeká jedna překážka. Soudní vyrovnání finančně garantuje prostřednictvím Konsolidační banky stát a celý proces nyní jako veřejnou podporu posuzuje bruselská administrativa. Ocelářství je totiž v Evropské unii vnímáno jako vysoce citlivý obor a stát v něm smí zasahovat pouze ve výjimečných případech. Výbor přidružení Evropské unie proto může celý proces zbrzdit, nebo dokonce zastavit, pokud podporu zakáže.

"Byla by to určitě obtížná situace, ale věřím, že bychom se s ní dokázali vyrovnat tím, že bychom zahájili dříve prodeje nadbytečných majetků," sdělil finanční ředitel Vítkovic Zdeněk Šmejkal.

Celý projekt ozdravění Vítkovic bude trvat dva roky a počítá s výrazným propouštěním - jen během letošního roku firmu opouští 2600 lidí. Z Vítkovic vzniknou čtyři hlavní výrobní divize očištěné od starých zátěží a vedení firmy do nich bude lákat zahraniční kapitál. Státní pomoc Vítkovicím zahájila Konsolidační banka prostřednictvím svých dceřiných firem - Revitalizační agentury a České finanční. Ta odkoupila přednedávnem od drobných věřitelů jejich pohledávky v hodnotě 900 milionů korun za polovinu hodnoty a peníze začne nyní vyplácet.

Druhým krokem bude snížení základního jmění o 87 procent, tedy o 8,896 miliardy korun a následné vyrovnání, schválené věřiteli.

V jeho průběhu mohou věřitelé volit ze tří variant. Buď na počátku přemění své pohledávky za 100 procent jejich hodnoty na akcie firmy, nebo koupí nově emitované směnky společnosti. Ty po roce mohou vyměnit za akcie, ovšem již s dvacetiprocentním diskontem. Po dvou letech bude možné směnky přeměnit na akcie za 60 procent hodnoty. Kdo z věřitelů nebude chtít být akcionářem, získá na konci vyrovnání 30 procent své původní pohledávky. Za směnky ručí Konsolidační banka, která v roce 2002 vyplatí až tři miliardy korun - právě tuto operaci Brusel posuzuje.

Bance vznikne další ztráta 4,5 miliardy korun tím, že své vlastní pohledávky přemění na akcie.