Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víza do Kanady prodraží firmám služební cesty

  9:52aktualizováno  9:52
Víza do Kanady nekomplikují život jen turistům, ale také českým zaměstnancům kanadských firem. Pro ně dříve bylo zvykem létat i několikrát za měsíc do centrál a školicích středisek kanadských firem. Od včerejška se tento pohyb uvnitř globální skupiny stává složitějším.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - pohovor, manažer, muž, žena, práce | foto: Profimedia.cz

"Já jsem to ještě stihl bez víz před několika měsíci. Ale je možné, že tam budu muset pracovně na podzim. To mě čekají pěkné věci. Létám do centrály v Montrealu několikrát do roka," říká Martin Cabajan, obchodní zástupce společnosti CNWorldwide, která po světě zajišťuje lodní dopravu.

Podle manažera to bude znamenat především menší akceschopnost pobočky, zbytečné komplikace a také vyšší náklady při zajištění cesty do Kanady.

Radost z toho nemá ani Vladislava Kozáková, jednatelka společnosti Celestica, která vyrábí součástky pro mobilní telefony a v Česku zaměstnává přes 3 000 lidí, ale centrálu má v Torontu.

"Cestujeme několikrát do roka, víza budou znamenat komplikace, bude problém rychle reagovat na rokování v naší centrále," říká Kozáková, která je zároveň šéfkou přes lidské zdroje pro celou střední Evropu.

Pro víza se musí do Vídně, to je pro firmy problém

"Zaručeně to na firmy dopadne. Dříve, když byla vízová povinnost mezi oběma zeměmi, to nebylo tak obtížné, protože se povolení vydávala přímo v Praze. Dnes ale je hlavní překážkou cesta do Vídně," myslí si také prezident Kanadské obchodní komory v Česku Peter Formanek.

Právě fakt, že pro vízum musí uchazeči až do Vídně, je největší problém, který celé zařizování výrazně zkomplikuje - a to jak finančně, tak především časově. O opětovném zavedení vízového oddělení v Praze, které bylo zrušeno před dvěma lety, se totiž prý zatím neuvažuje.

Samotné vyřízení víza stojí 70 kanadských dolarů, což je asi 1 120 korun, ještě o několik stovek víc vás může stát benzin, který spotřebujete na cestu do Vídně a zpět. V případě zaslání žádosti poštovním kurýrem či přes cestovní kancelář je totiž lhůta pro vyřízení až tři dny.

"Už nyní cítíme, že zavedení vízové povinnosti může odradit některé zdejší firmy od působení na kanadském trhu," říká Martin Cabajan. Podobné problémy budou mít také české firmy, které v Kanadě mají důležitou část svého byznysu. Jednou z nich je konzultantská společnost Adastra.

"Zavedení víz z kanadské strany nás lidsky a občansky mrzí jako krok zpět u jinak vynikajících vztahů mezi zeměmi," říká prezident společnosti Adastra Jan Mrázek. Podle něj ale v minulých letech přidělování víz probíhalo ze strany Kanady bezproblémově. "Pevně doufám, že tento trend bude pokračovat i ve Vídni," dodává Mrázek.

Z pohledu celé ekonomiky ale analytici velký problém v zavedení víz nevidí.

"Z pohledu zahraničního obchodu Kanada nepatří k významným partnerům. Její podíl na českém vývozu se v současné době pohybuje kolem 0,1 procenta a na dovozu jen o něco málo více. Dopad vízové povinnosti na naši ekonomiku by měl být zanedbatelný," říká analytik Marek Hatlapatka z makléřské společnosti Cyrrus.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Rekordně nízká hodnota turecké měny může srazit korunu a zdražit benzin

Turecko míří do finanční krize. Lira dosáhla svého minima

Potěší turisty, kteří budou v oblíbené turistické destinaci moci nakupovat levněji, naopak motoristé rádi nebudou....

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Najdete na iDNES.cz