Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Doba vizitek po 300 letech končí. Symbol osobního kontaktu je na ústupu

  17:14aktualizováno  17:14
Všichni jim rozumí a všichni je chápou. Vizitky fungují už tři sta let. Nepotřebují připojení k internetu ani nabitou baterii v mobilu. Malá papírová kartička nese informace i bez moderních technologií. Pro některé zůstává navštívenka symbolem osobního kontaktu, pro jiné začíná být přežitkem.

Výrobci vizitek přiznávají, že konkurence je obrovská. | foto: Lukáš Hron, Mobil

Výhodou vizitek je, že jim rozumí lidé z celého světa a že zůstávají jakýmsi symbolem prvního, osobního kontaktu, tvrdí majitel úspěšné britské firmy na výrobu navštívenek Richard Moross.

Když slyší o digitálním věku a mrtvých vizitkách, začne se smát. „Fungují už tři sta let a budou fungovat dál,“ cituje The Telegraph zakladatele společnosti Moo, která je jedním z hlavních poskytovatelů navštívenek v Británii.

Také podle některých českých vizitkářů je předávání navštívenek trvalým rituálem. Jiní jsou skeptičtější a tvrdí, že trend slábnoucího zájmu o navštívenky bude v nadcházejících letech pokračovat kvůli prudkému nárůstu neosobní komunikace.

„Optimismus britského podnikatele může souviset s pozitivním naladěním svých budoucích zákazníků,“ myslí si Martin Pekárek z pražského e-shopu Vizitky 2000, který v posledních letech sleduje výrazný úbytek objednávek na tisk vizitek. Klesající zájem podle něj odstartovala finanční krize v roce 2008. „Tehdy podniky značně ořezaly výdaje včetně těch na tiskoviny. S tím se pak svezly také vizitky,“ říká Pekárek.

Od té doby se zrychlila také komunikace. Přibylo hovorů přes Skype i odeslaných pracovních e-mailů. Lidé se přestali setkávat osobně a dnes stále častěji komunikují přes internet. „S vizitkami je to jako s novinami. Ty také nezmizí úplně, časem se ale stanou raritou pro vybrané jedince,“ glosuje Pekárek. Pokud se podle něj lidé budou nejen v byznysu potkávat, přežijí také klasické, papírové vizitky.

Konkurence je obrovská

Výrobci vizitek přiznávají, že konkurence je obrovská. Do navštívenek se může pustit v podstatě jakékoliv marketingové studio nebo firma s vlastní tiskárnou. Společnosti se proto snaží o co největší specifičnost i kvalitu. Zakládají si třeba na mechanickém, ofsetovém tisku a silnějším papíru. „Je to sice pracnější, ale kvalitnější. Ofsetovým tiskem vzniká větší rozlišení a přesnější jsou pak na papíře také barvy,“ vysvětluje Kateřina Kodrlová z třebíčské firmy Topvizitky.cz. Společnost Vizitky2000 má zase na stránkách online návrháře a sází také na čtrnáctiletou tradici a věrné zákazníky.

Kromě navštívenek se tiskárny obecně specializují i na jiné produkty, zejména pak tiskoviny jako jsou letáky, brožury, katalogy nebo kalendáře. „Ze všech zakázek tvoří vizitky 44 procent,“ řekl iDNES.cz Jan Zábrodský z Tisk-Vizitek.cz, který v předávání navštívenek z ruky do ruky vidí také silný rituál podtrhující osobní rozměr kontaktu.

Klasické vizitky ovšem také reagují na současné trendy. Vizitkáři v posledních letech sledují například zvýšený zájem o karty s QR kódem, který dokáže shromáždit větší množství dat. „QR kód má výhodu v tom, že se přes něj dají informace stáhnout do mobilu,“ vysvětluje Zábrodský z brněnské firmy.

Podle Martina Pekárka z pražského e-shopu Vizitky2000.cz však nejsou QR kódy u zákazníků tak populární, jak se čekalo. „QR kód nevypadá na vizitce moc hezky, takže ho lidé chtějí mít spíš na zadní straně. A oboustranná vizitka pak vyjde zákazníky dráž,“ doplňuje Pekárek.

Autor:Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Cukrový strašák obchází Evropu. S nadváhou mají zatočit lehké coly

cukr

Coca-Cola a Pepsi Cola svorně rozjely taktiku na větší podporu bezkalorických nápojů. Výrobci colových nápojů jsou...

Stavby chceme urychlit, spoustu jich však brzdí aktivisté, říká Ťok

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) ve volebním štábu strany v Praze. (21. října 2017)

Ministrovi dopravy Danu Ťokovi kritici vyčítají postup v zakázce na provoz mýta či pomalou dostavbu dálniční sítě. „Bez...

Česko má desítky problémových projektů, které Unie nezaplatí

Termální lázně v Chrastavě

Česko má za období 2007 až 2013 nárok na 697 miliard korun z Bruselu. Zároveň za toto období do unijního rozpočtu...

Najdete na iDNES.cz