Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vklad v bance: pohyblivý, nebo pevný úrok?

aktualizováno 
- V současné době existuje spousta možností, jak spořit. Poměrně jednoduchým a bezpečným způsobem zůstává uložení peněz v bance. Ovšem vše je relativní o jistotě by třeba klienti zkrachovalé Banky Moravia mohli vyprávět. A dát zcela bezmyšlenkovitě peníze do opatrování peněžnímu ústavu, třeba solidnímu, se také nevyplácí. Každý by si měl napřed rozmyslet přinejmenším tři věci: zda zvolí pevný, nebo pohyblivý úrok, kolik peněz bance svěří a na jak dlouho. Důvod? Získat z vkladu co největší výnos.

Vybrat si pohyblivý, nebo pevný úrok?

Volba mezi pevným a pohyblivým úrokem je svým způsobem klíčová. Rozdíl je následující: když člověk uloží dnes svých deset tisíc korun na pět let na pevně úročený účet, bude mít například šest procent úroku za každý rok.

V případě, že se třeba za dva roky zvýší sazby na devět procent, má smůlu - jeho sazba zůstává na šesti procentech. Na druhou stranu, když se v průběhu pěti let úroky sníží třeba na tři procenta, klient si může spokojeně mnout ruce - jeho peníze jsou totiž i nadále úročeny šesti procenty.

Jak se tedy rozhodnout? Jedním z hlavních měřítek je očekávaný vývoj inflace, největšího nepřítele úspor. Pokud se dá předpokládat její růst, bylo by chybou volit pevnou sazbu. Když se totiž zvyšuje inflace, rostou i úroky - a naopak. Kdo tedy třeba před dvěma lety zvolil stálou sazbu, vyhrál.

Inflace i úroky totiž výrazně klesly a jemu zůstává díky ní poměrně vysoké zhodnocení. Na mizinu však nepřišel ani ten, který se rozhodl pro pohyblivý úrok - sazba se mu sice snížila, ovšem stejně tak se zbrzdila i inflace, a tak z hlediska reálného výnosu na tom zase úplně špatně není.

Odpovědět na otázku, který úrok zvolit v současné době, není jednoduché. Jednotný názor nemají ani bankéři z devíti oslovených peněžních ústavů. U vkladu na dva roky je "skóre" tři ku pěti ve prospěch pohyblivého úroku - podle jedné banky nelze jednoznačně odpovědět, u pětiletého uložení vede pohyblivá sazba čtyři ku třem - jasný verdikt nevynesly dva ústavy.

Z uvedeného vyplývá, že vzhledem k možnému růstu úroků koncem letošního roku je zřejmě nejlepší zvolit pohyblivý úrok na krátkodobý vklad a ten pravidelně obnovovat.

Větší částky více vynášejí

Kromě typu úrokové sazby musí střadatel rovněž posoudit, jakou částku bance svěří. Je rozdíl, když v ní uloží deset tisíc, nebo dvě stě tisíc korun. V zásadě platí, že čím větší částka je uložena, tím vyšší úrok klient dostává.

Rozdíly v sazbách se pohybují řádově v desetinách procentního bodu. Podobná úměra platí i v délce uložení peněz. Čím delší doba uložení, tím vyšší úroky. Jestliže je uložena stejná částka na jeden týden a na jeden rok, dosahuje nyní rozdíl v úrocích zhruba 0,7 až 1,2 procentního bodu.

Ovšem výjimky potvrzují pravidlo. Před několika měsíci byly vyšší úroky u krátkodobých vkladů než u dlouhodobých. Proč? Úrokové sazby České národní banky, které jsou směrodatné pro komerční peněžní ústavy, dosáhly velice vysokých hodnot.

Bylo však vzhledem k vývoji ekonomiky zřejmé, že půjdou dolů - proto úročení vkladů na delší dobu v sobě už zahrnovalo očekávaný pokles sazeb. V takových zvláštních obdobích je lepší uložit peníze na krátkodobější vklad a ten obnovovat.

Reálný úrok

Ač zní pojem reálné zhodnocení či reálný úrok neosobně a příliš odborně, je to pro úspory klíčový ukazatel. Jedná se v podstatě o rozdíl mezi tím, kolik jim připíše ke vkladu banka, a růstem cen, tedy inflací za dané období. Řada lidí je spokojena, když dají do banky třeba deset tisíc korun a ona jim za rok připíše deset procent, tedy tisícikorunu.

Naopak nadávají, když dostanou navrch "jen" tři stokoruny. Ovšem o tom, kolik skutečně vydělali, tyto částky nic neříkají. Zatímco v prvním případě mohli prodělat, ve druhém případě to mohlo znamenat výdělek.

Jak je to možné? Jednoduše - před několika roky nebyly desetiprocentní úroky v bance ničím výjimečným. Ovšem ceny za rok rostly například o dvanáct procent, takže za své úspory včetně desetiprocentního úroku si střadatelé mohli koupit o dvě procenta méně zboží.

Reálná hodnota jejich úspor tak poklesla. Když je naopak průměrná míra inflace například okolo dvou procent a vklady jsou úročeny čtyřmi procenty, znamená to reálný výdělek dvě procenta. Pro přesnost necelá dvě procenta, protože úroky z vkladů ještě podléhají patnáctiprocentní dani.

Co doporučují za současné situace bankéři
                     
Vklad na 2 roky              Vklad na 5 let
Pevný úrok           3 banky                          3 banky
Pohyblivý úrok*     5 bank                          4 banky

Pozn.: * včetně doporučení krátkodobých opakovaných vkladů. Osloveny byly Bank Austria Creditanstalt, Česká spořitelna, ČSOB, Expandia, GE Capital Bank, IPB, Komerční banka, Union banka a Živnobanka. Podle České spořitelny se nedá jednoznačně odpovědět, stejně se zachovala ČSOB u vkladu na pět let.

Autor:Nejčtenější

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Česko je odkladiště vraků. Lidé kvalitu neřeší, říká šéfka AAA Auto

Generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová

Jedinou silou, která donutí Čechy výrazně omladit vozový park, je změna legislativy. Bez omezení dovozu aut starších...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Česká ekonomika na konci roku dál rostla, HDP loni stoupl o 4,5 procenta

(Ilustrační snímek)

Meziroční růst české ekonomiky ve 4. čtvrtletí roku 2017 zrychlil na 5,1 procenta z pěti procent v předchozím...

Místo křížů neutrální ostrov. Lidl je s dalšími letáky úzkostně opatrný

Nový leták společnosti Lidl

Nový leták řetězce Lidl opět propaguje výrobky značky Eridanous s řeckou tematikou. Její obaly v minulém roce vyvolaly...

Exekuce v 15 letech? České děti se neváhají zadlužovat a lichva u nás bují

ilustrační snímek

Děti kopírují chování rodičů. A tak mnohým dělá potíže i hospodaření s penězi. Zkušenost mají i s dluhy. Z domova...

Najdete na iDNES.cz