Vláda bude ve středu jednat o privatizaci Českých radiokomunikací

  13:23aktualizováno  13:23
- Vláda by na svém středečním zasedání měla projednávat mimo jiné i způsob prodeje státního podílu v akciové společnosti České radiokomunikace, v níž vlastní prostřednictvím Fondu národního majetku 50,81 procenta.

Po zrušení monopolu SPT Telecom v roce 2001 by se České radiokomunikace měly stát alternativním poskytovatelem veřejných telefonních služeb. Podle Jana Mládka, který je náměstkem místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku Pavla Mertlíka, patří právě České radiokomunikace do skupiny podniků, které lze prodat "během několika měsíců". Vládní harmonogram privatizace z listopadu 1998 přitom předpokládá, že se stát zbaví svého podílu v Českých radiokominikacích do roku 2001.

Vedle Fondu národního majetku je nejvýznamnějším akcionářem společnost TeleDanmark (20,71 procenta). Dalších více než 23 procent vlastní zahraniční investoři prostřednictvím  globálních depozitních certifikátů GDR.

Personální zemětřesení, které ve statutárních orgánech většiny významných podniků se státní účastí vyvolává vláda Miloše Zemana, mají České radiokomunikace již za sebou. Na červnové valné hromadě akcionáři odvolali čtyři členy z pětičlenného představenstva firmy. Valná hromada zároveň schválila zvýšení počtu členů představenstva na devět.

"Při obsazování statutárních orgánů firmy přecházíme na standardní model, kdy je oddělen management společnosti od představenstva podobně jako v SPT Telecom," odůvodnila tento krok náměstkyně ministra dopravy a spojů Marcela Gürlichová. Počet členů představenstva se podle ní zvýšil proto, aby bylo možné lépe zohlednit podíl jednotlivých akcionářů.

České radiokomunikace mají dominantní postavení v celoplošném a regionálním šíření signálů pro rozhlasové a televizní vysílání. Zákazníky společnosti jsou všechny čtyři celoplošné televize a okolo 50 vlastníků licencí pro rozhlasové vysílání. Dále má firma monopolní postavení v oblasti radioreleových tras a satelitních služeb.

Významný dopad na hospodaření ČRa má jejich dceřiná společnost RadioMobil, která je jedním ze dvou provozovatelů sítě mobilních telefonů GSM - Paegas. V podniku drží 51 procent akcií, zbytek patří konsorciu Cmobil BV.

Rozhodující podíl (37,75 procenta) vlastní ČRa i v další dceřiné společnosti Radiokontakt Operator, a. s., která nabízí pagingové služby. Od roku 1995 provozují RadioNET poskytující datové služby provozovatelům internetových služeb.

V současné době stojí před společností dva zásadní úkoly. Jedním je přechod na digitální rozhlasové a televizní vysílání, tím druhým pak příprava na zrušení monopolu telekomunikačního gigantu SPT Telecom.

V lednu letošního roku podepsaly České radiokomunikace rámcovou smlouvu se společností TeleDanmark o vytvoření nového telekomunikačního subjektu na českém trhu. Společný podnik se stejným podílem českého a dánského vlastníka by měl poskytovat datové služby, služby spojené s užíváním Internetu a po liberalizaci telekomunikačního trhu v roce 2001 se stát alternativním poskytovatelem veřejných telefonních služeb.

Letos v dubnu zahájily České radiokominikace neveřejný experimentální provoz digitálního rozhlasového vysílání z vysílače TV Praha-město a Cukrák. Zaroveň také koupily od společnosti DataNet celostátní neveřejnou datovou síť. Síť DataNet byla dosud využívána k propojení 900 obchodních míst pro platbu kartami CCS především při nákupu pohonných hmot.

České radiokomunikace byly transformovány do podoby akciové společnosti 1. ledna 1994 na základě vládou schváleného privatizačního projektu z bývalého státního podniku Správa radiokomunikací.

České radiokominikace mají základní jmění 3,078 miliardy korun a v prvním čtvrtletí letošního roku vykázaly zisk před zdaněním 469 miliónů při celkových výnosech 899 miliónů korun. Společnost ke konci roku 1998 zaměstnávala zhruba 1500 pracovníků a skládá se z osmi odštěpných závodů rozdělených podle krajů a závodu Radiomontáže.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...

OBRAZEM: Delfín, Tesla Colours i T3. NTM ukazuje sto let českého průmyslu

Výstava Made in Czechoslovakia byla zahájena v Praze 18. 10. 2018. Na...

Od čtvrtka se v Národním technickém muzeu můžete podívat na exponáty výstavy Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...Najdete na iDNES.cz