Vláda bude ve středu jednat o privatizaci Českých radiokomunikací

  13:23aktualizováno  13:23
- Vláda by na svém středečním zasedání měla projednávat mimo jiné i způsob prodeje státního podílu v akciové společnosti České radiokomunikace, v níž vlastní prostřednictvím Fondu národního majetku 50,81 procenta.

Po zrušení monopolu SPT Telecom v roce 2001 by se České radiokomunikace měly stát alternativním poskytovatelem veřejných telefonních služeb. Podle Jana Mládka, který je náměstkem místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku Pavla Mertlíka, patří právě České radiokomunikace do skupiny podniků, které lze prodat "během několika měsíců". Vládní harmonogram privatizace z listopadu 1998 přitom předpokládá, že se stát zbaví svého podílu v Českých radiokominikacích do roku 2001.

Vedle Fondu národního majetku je nejvýznamnějším akcionářem společnost TeleDanmark (20,71 procenta). Dalších více než 23 procent vlastní zahraniční investoři prostřednictvím  globálních depozitních certifikátů GDR.

Personální zemětřesení, které ve statutárních orgánech většiny významných podniků se státní účastí vyvolává vláda Miloše Zemana, mají České radiokomunikace již za sebou. Na červnové valné hromadě akcionáři odvolali čtyři členy z pětičlenného představenstva firmy. Valná hromada zároveň schválila zvýšení počtu členů představenstva na devět.

"Při obsazování statutárních orgánů firmy přecházíme na standardní model, kdy je oddělen management společnosti od představenstva podobně jako v SPT Telecom," odůvodnila tento krok náměstkyně ministra dopravy a spojů Marcela Gürlichová. Počet členů představenstva se podle ní zvýšil proto, aby bylo možné lépe zohlednit podíl jednotlivých akcionářů.

České radiokomunikace mají dominantní postavení v celoplošném a regionálním šíření signálů pro rozhlasové a televizní vysílání. Zákazníky společnosti jsou všechny čtyři celoplošné televize a okolo 50 vlastníků licencí pro rozhlasové vysílání. Dále má firma monopolní postavení v oblasti radioreleových tras a satelitních služeb.

Významný dopad na hospodaření ČRa má jejich dceřiná společnost RadioMobil, která je jedním ze dvou provozovatelů sítě mobilních telefonů GSM - Paegas. V podniku drží 51 procent akcií, zbytek patří konsorciu Cmobil BV.

Rozhodující podíl (37,75 procenta) vlastní ČRa i v další dceřiné společnosti Radiokontakt Operator, a. s., která nabízí pagingové služby. Od roku 1995 provozují RadioNET poskytující datové služby provozovatelům internetových služeb.

V současné době stojí před společností dva zásadní úkoly. Jedním je přechod na digitální rozhlasové a televizní vysílání, tím druhým pak příprava na zrušení monopolu telekomunikačního gigantu SPT Telecom.

V lednu letošního roku podepsaly České radiokomunikace rámcovou smlouvu se společností TeleDanmark o vytvoření nového telekomunikačního subjektu na českém trhu. Společný podnik se stejným podílem českého a dánského vlastníka by měl poskytovat datové služby, služby spojené s užíváním Internetu a po liberalizaci telekomunikačního trhu v roce 2001 se stát alternativním poskytovatelem veřejných telefonních služeb.

Letos v dubnu zahájily České radiokominikace neveřejný experimentální provoz digitálního rozhlasového vysílání z vysílače TV Praha-město a Cukrák. Zaroveň také koupily od společnosti DataNet celostátní neveřejnou datovou síť. Síť DataNet byla dosud využívána k propojení 900 obchodních míst pro platbu kartami CCS především při nákupu pohonných hmot.

České radiokomunikace byly transformovány do podoby akciové společnosti 1. ledna 1994 na základě vládou schváleného privatizačního projektu z bývalého státního podniku Správa radiokomunikací.

České radiokominikace mají základní jmění 3,078 miliardy korun a v prvním čtvrtletí letošního roku vykázaly zisk před zdaněním 469 miliónů při celkových výnosech 899 miliónů korun. Společnost ke konci roku 1998 zaměstnávala zhruba 1500 pracovníků a skládá se z osmi odštěpných závodů rozdělených podle krajů a závodu Radiomontáže.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Prémie za doměřené daně. Úředníci finanční správy berou odměny za přísnost

Ilustrační snímek

Finanční úřady vykazují za letošní rok zhruba 1900 vyplacených odměn vázaných na výši takzvané daňové doměrky. Tyto...

ŘLP má nové letouny. Budou jimi monitorovat pozemní zařízení

Řízení letového provozu koupilo dva nové letouny od německé společnosti...

Řízení letového provozu (ŘLP) koupilo dva nové stroje. Dispečeři je budou využívat primárně k monitorování vlastních...

Kdo postaví školku? Radnice přesouvají budování vybavenosti na developery

Areál Mateřské školy Za Branou v Pacově dnes bude poprvé pro zájemce otevřený...

Obchody, hřiště, parky nebo školy. Jejich dostupnost pro obyvatele by měla ohlídat každá zodpovědná radnice. Jen...

Najdete na iDNES.cz