Vláda chce dát na pozemek pro BMW 200 milionů

  0:01aktualizováno  0:01
Vláda se rozhodla zvýšit šance Kolína v boji o investici německé automobilky BMW do výstavby nového závodu za miliardu německých marek. Stát podle včerejšího rozhodnutí vlády podpoří částkou zhruba 200 milionů korun výkup 370 hektarů pozemků od soukromých majitelů a další peníze dá na rozvoj infrastruktury.

Až k zóně povedou dvě silnice přímo od deset kilometrů vzdálené dálnice D11, nebo železniční vlečka. Součástí projektu je vznik oboru automobilové výroby na kolínské průmyslovce.

Kolín je jedním z pěti posledních míst, kde BMW zvažuje možnost postavit továrnu na výrobu vozů střední třídy, jež má dát práci třem tisícovkám lidí. Firma o umístění závodu rozhodne do konce měsíce.

Má smysl dávat státní peníze do průmyslové zóny v Kolíně, i když investice BMW není jistá?  HLASUJTE ZDE!

Vláda láká BMW do Kolína
Do konce července má automobilka BMW rozhodnout, kde postaví novou továrnu. Vláda se rozhodla podpořit šance Kolína získat tuto investici. Kabinet včera podpořil vznik zatím vůbec největší průmyslové zóny v zemi, která vyroste na okraji Kolína na ploše 370 hektarů a navazovat na ni bude infrastruktura přímo šitá na míru investorům z oblasti automobilového průmyslu.

Vláda se tak snaží v době vrcholícího souboje o investici německé automobilky BMW do stavby nového závodu na výrobu vozů střední třídy za jednu miliardu německých marek získat u německého investora příznivé body před jeho konečným rozhodnutím. Ve hře jsou kromě Kolína již jen tři lokality v Německu a jedno místo ve Francii.

Náklady na vznik investiční zóny jsou celkem vypočteny na 1,3 miliardy korun a výraznou část zaplatí stát. Větší část peněz bude použita na výkup pozemků od jejich majitelů, na což město dostane od státu půjčku. Zhruba 200 milionů korun pak stát dá jako nenávratnou dotaci na vznik potřebné infrastruktury.

Město Kolín již nyní uzavírá jednání s jednotlivými vlastníky pozemků v budoucí zóně. "Máme již uzavřené závazné předkupní smlouvy na více než 300 hektarů pozemků. Pro výkup jsme stanovili jednotnou cenu 250 korun za metr čtvereční, a to bez ohledu na kvalitu půdy," řekla starostka Kolína Zdenka Majerová.

Pokud se BMW pro Kolín rozhodne, bude stavět továrnu na necelých 300 hektarech pozemků, zbytek zóny bude vyhrazen pro dodavatele. Nutné změny územních plánů budou schvalovat úřady letos v listopadu.

Na hranici budoucí zóny budou navazovat příjezdové komunikace a železniční vlečka. Doprava k zóně bude vedena mimo Kolín dvěma novými komunikacemi napojenými přímo na dálnici D11.

"Podle našich propočtů by se měly náklady na vybudování průmyslové zóny vrátit do pěti let od zahájení výroby, a to díky příjmům z daní, sociálního a zdravotního pojištění, vzniku nových pracovních míst a snížení nezaměstnanosti. Svou roli sehraje zapojení místních subdodavatelů a zvýšení koupěschopnosti obyvatelstva," řekl náměstek ministra průmyslu Václav Petříček.

Kromě toho město Kolín plánuje rozšíření místní průmyslové školy o obory pro automobilový průmysl a modernizaci nemocnice. "Vzdělaná a zručná pracovní síla je základní podmínkou pro takový typ investorů, o jaké má Česká republika zájem, například BMW," řekl generální ředitel CzechInvestu Martin Jahn.

Vznik průmyslové zóny není závislý pouze na BMWa bude realizován i v případě, že se firma rozhodne investovat jinde. Kromě Kolína mají podobné velké zóny se státní pomocí vznikat dalších sedmi regionech.

"Naším záměrem je vytvořit strategické průmyslové zóny převážně v postižených regionech," poznamenal místopředseda vlády Miroslav Grégr. 

Autoři:

Nejčtenější

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Pošta měří, jak se její zaměstnanci při práci „zapotí“

Měření fyzické zátěže zaměstnanců České pošty

Pošťáci se baví. Česká pošta svým zaměstnancům měří, jak se za směnu fyzicky namáhají. Letos za to utratila téměř půl...

Další z rubriky

Rozděl a panuj. Amazon se rozroste do metropolí na východě USA

Ilustrační snímek

Technologický gigant Amazon v úterý oznámil umístění svého nového sídla. Po více než roce rozhodování vybral variantu...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Facebook si údajně objednal nenávistné články, měl tak odvádět pozornost

Ilustrační snímek

Sociální síť Facebook si podle deníku The New York Times najala PR firmu, která měla za úkol pomocí článků na internetu...

Najdete na iDNES.cz