Vláda chce dát ocelárně miliardy, Brusel je proti

  • 5
Majitelé Třineckých železáren měli ve středu šťastný den. Vláda, která šetří kvůli napjatému rozpočtu každou korunu, odhlasovala této soukromé a dlouhodobě ziskové firmě dvoumiliardovou státní pomoc. Navíc přišla s fintou, jak obejít schvalování veřejné podpory v Evropské komisi.

Špidlův kabinet podporu obhajuje s tím, že nepomáhá hutní výrobě, což Brusel odmítá, ale pouze bude firmě kompenzovat výdaje na ekologii a výzkum. Tento postoj však již včera v Bruselu narazil a tamní úředníci jej považují za lacinou snahu obejít pravidla.

"Materiál nebude schvalovat přímo unijní komise, ale český antimonopolní úřad," říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina.

Zároveň dodává: "Samozřejmě tam budou přizváni ke konzultacím lidé z Bruselu, ale verdikt, zda jde o povolenou podporu, padne v Brně. Nejde o nepovolené peníze do hutí," říká náměstek Pecina.

Jenže tento postoj v Bruselu již nyní narazil a tamní úředníci tvrdí, že pokus vlády pomoci je rozehráním riskantní partie. Státní pomoc Třinci sahá nad rámec Bruselem již posvěcené státní pomoci ocelářskému průmyslu v Česku, tvrdí Evropská komise.

Pokud ji antimonopolní úřad schválí, schválený program pomoci ocelářství se zruší, tvrdí komise. Dvě miliardy Třinci by tak zásadně ohrozily státní dotace v hodnotě asi 15 miliard korun, které vláda poskytla Nové huti a Vítkovicím.

"Jestliže Česká republika poskytne další veřejnou pomoc ocelářskému průmyslu a konkrétním firmám, dohodnutá státní pomoc pro ocelářství ztratí platnost," říká se v prohlášení komise.

Jak má vlastně stát Třinci pomoci? Tím, že firma zaplatí pouze sto milionů korun za miliardovou emisi obligací, kterou nyní celou vlastní Česká konsolidační agentura. Tak "vydělá" devět set milionů korun a ztrátu agentury z transakce zaplatí daňoví poplatníci.

Argument pro podporou je ten, že firma na výdajích na ekologii, výzkum a podporu regionu v posledních letech vydala zhruba stejně velkou částku.

Druhou částí státní pomoci bude odkoupení více než deseti procent akcií Nové huti, které Třinecké železárny vlastní. Firma je nakupovala zhruba za 100 korun za jednu v době, kdy huť byla na pokraji finančního kolapsu. Poté do ní stát nalil několik miliard a nyní má podíl železáren odkoupit za třináctiaž čtrnáctinásobek pořizovací ceny.

"Přesnou sumu stanoví posudek," říká Pecina. Zatímco Brusel vidí pomoc Třinci černými brýlemi, šéf antimonopolního úřadu Josef Bednář není tak kategorický.

"Nelze vyloučit, že tu došlo k určitému pochybení ze strany příslušných institucí, k narušení hospodářské soutěže. Krok k nápravě je krokem správným," řekl Bednář v minulých dnech.

Narážel tím na pomoc bývalé vlády ostatním hutím. Zemanův kabinet miliardy do Nové huti slíbil dodat velmi nešťastnou formou. Stát bez výběrového řízení rozhodl o prodeji firmy nizozemské LNM a poté jí přislíbil pomoc požadovanou novým majitelem. Třinec žádal, aby jej vláda přizvala do soutěže, v níž podá vlastní nabídku.