Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda chce plnit díru v rozpočtu z privatizace

  1:00aktualizováno  1:00
Populární předvolební výdaje připravily rozpočet na příští rok zhruba o 40 miliard korun. Na jejich zaplacení si chce dosluhující vláda vypomoct i příjmy z neopakovatelné privatizace.
V sociálních dávkách ministr Škromach škrtat nehodlá.

V sociálních dávkách ministr Škromach škrtat nehodlá. | foto: David PortMF DNES

Zvýšení porodného na 17 tisíc korun, zdvojnásobení rodičovského příspěvku, štědřejší sociální dávky a nemocenská. To jsou příklady věcí, které politici v předvolební euforii prosadili a které má nyní splatit privatizace.

Největším podnikem v rukou státu zůstává ČEZ. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky se s jeho privatizací v rozpočtu na příští rok nepočítá. "Jiné privatizace ale ministerstvo financí nevylučuje," říká Sobotka.

Stát má v tuto chvíli většinový podíl ve čtyřech společnostech, kromě ČEZ ještě v ČSA, Meru a Čepru. V dalších desítkách firem vlastní po pár procentech, ale i na nich se dají získat miliardy korun.
 
Projíme všechno
Vylepšit příjmy státu v příštím roce penězi z prodeje státního majetku je podle informací MF DNES jedna z variant, se kterou počítá ministr financí.

"To je školácky průhledný faul. Za takový pokus se dává oprávněně červená karta," říká analytik Patria Finance David Marek. Podle něho případné začlenění příjmů z privatizace do rozpočtu pomůže sice naoko v tom, že se opticky sníží schodek, ale v očích Bruselu nám nepomůže.

Příjmy podobného druhu se totiž podle pravidel Evropské unie nepočítají a schodek nesníží právě proto, aby si vlády nemohly vypomáhat podobně "nečistými způsoby".

Dávky se škrtat nebudou
Dosluhující vláda si na privatizační bonbonek pomýšlí, aby se vyhnula škrtání. A to v době, kdy ekonomika roste o šest procent, pokladnu slušně plní daně a mělo by se šetřit.

"U sociálních dávek změny neplánujeme," říká ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Upravit chce pouze nemocenskou, a to tak, že firmám nesníží pojistné, a za to jim bude stát jako dnes platit za marody i v prvních čtrnácti dnech.

Na tom ušetří zhruba deset miliard korun. Ale vládě hrozí až 170miliardový schodek, protože kromě nových přilepšení musí ještě zvednout důchody a platy.

Na vyšší příjmy z privatizace anebo vyšší dotaci ze státní pokladny si pomýšlí i šéf Státního fondu dopravní infrastruktury Pavel Švagr. Zatím má slíbeno 50 miliard, z čehož je 15 miliard z peněz, co vláda získala za prodej Telecomu. Na stavby dálnic, silnic pro Hyundai a další investory však potřebuje více. Teď proto vyjednává o dalších devět miliard navíc.

"Ministerstvo se snaží hledat dodatečné zdroje," říká Švagr s tím, že konečné slovo bude mít vláda.

Hledání peněz do rozpočtu je součástí každoročního koloritu při jeho sestavování. Letos navíc dosluhuje starý kabinet a nový je v nedohlednu. Vláda proto zatím jede podle standardního harmonogramu.

Sobotka do příštího úterý pošle do vlády první návrh. Ta ho má do konce září předat do Sněmovny, která je však bez předsedy a nefunguje. Je proto možné, že část příštího roku bude stát hospodařit podle provizoria.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Nejvytíženější opravovaný úsek D1 dokončíme v termínu, slíbil šéf ŘSD

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sdělil na tiskové konferenci, jak pokračuje modernizace úseku dálnice D1...

České dráhy v příměstském vlaku testují zavedení televizí s wi-fi

V příměstském vlaku CityElefant od Českých drah se objevily televizní obrazovky

V příměstském vlaku CityElefant Českých drah na trase z Prahy do Kolína se objevily nové televizní obrazovky. Jde o...

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Najdete na iDNES.cz