Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda chce přejmenovat superhrubou mzdu na hrubou

  1:00aktualizováno  1:00
Superhrubá mzda – všichni o ní mluví a většina přesně neví, o co jde a k čemu je dobrá. Zmatkům se rozhodlo učinit přítrž samo ministerstvo financí, které s tímto pojmem přišlo. Napříště má toto označení zmizet a zůstat jen pojem hrubá mzda – ovšem se stejným obsahem.

Superhrubá mzda ukazuje, kolik v součtu dávají do důchodového a zdravotního systému dohromady zaměstnanec a firma, vysvětluje premiér Topolánek. Ilustrační foto. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Není to tak, že by se koncept superhrubé mzdy ukázal jako chybný či nefunkční. Všem lidem má ukázat, kolik v součtu dávají do důchodového a zdravotního systému dohromady zaměstnanec a firma," komentoval záležitost v pondělí premiér Mirek Topolánek.

Změna superhrubé mzdy se točí především kolem způsobu její interpretace. Podle chystané změny zákona o dani z příjmu by zdravotní a sociální pojištění v budoucnu platil pouze zaměstnanec a předtím by jeho "hrubá mzda" (dnes superhrubá) formálně stoupla o pojistné placené dnes zaměstnavatelem.

Jednodušší výpočet a konec výjimek

Důvodem, proč k tomu ministerstvo přistupuje, je připravit si půdu pro následující krok: sjednotit vyměřovací základ pro daň z příjmu i pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění. Dnes se tyto dva vyměřovací základy počítají každý jinak. Stává se tak, že z některého druhu příjmu se daň platí, ale neodvádí se z něj sociální a zdravotní pojištění.

"Pokud by došlo k tomuto sjednocení, znamenalo by to podstatné zjednodušení výpočtu daní," vítá návrh Marek Romancov, partner poradenské společnosti Deloitte Advisory.

Superhrubá mzda

Jde o součet hrubé mzdy zaměstnance a odvodů na sociální a zdravotní pojištění, které za něj platí zaměstnavatel. Vláda zavedla tento systém počátkem loňského roku. Ze superhrubé mzdy se vypočítává daň z příjmu ve výši 15 %. Tento údaj je však pouze na papíře – ve skutečnosti lidé státu odvedou asi 23 procent toho, co vydělají.

Na novém modelu příjmové daně pracuje ministerstvo financí více než dva roky. V rámci zjednodušení výpočtu daně z příjmu navrhuje zrušit nebo omezit 42 ze 118 daňových výjimek. Kandidáty na zrušení jsou například stravenky nebo režijní jízdenky pro zaměstnance drah. Ti už kvůli tomu na podzim hrozili stávkou.

Zrušené výjimky chce ministerstvo nahradit zaměstnaneckým výdajovým paušálem. Daňoví poplatníci z řad fyzických osob by se tak všichni dočkali stejných výhod. K tomu, že se vládě podaří zjednodušení daňových výpočtů dosáhnout, je skeptická opoziční ČSSD.

"Myslím, že to není realistický cíl. Znamenalo by to likvidaci velkého množství slev na dani ze současného systému. Nemyslím si, že by avizovaný výdajový paušál pro zaměstnance mohl kompenzovat zrušení jiných zaměstnaneckých výhod," míní Bohuslav Sobotka, místopředseda ČSSD a stínový ministr financí.

Sociální demokraté podle něj budou mít zrušení konstrukce superhrubé mzdy ve volebním programu, některé zaměstnanecké výhody však chtějí ponechat. Také by chtěli zvednout daně milionářům asi na 38 % (počítáno z dnešní hrubé mzdy) a mírně je snížit lidem se středními a nízkými příjmy. Změna zákona o dani z příjmu v podání ministerstva financí má být zásadní a nebude hned.

"Jakmile se připraví důležité části zákona, projednají se s odbory na tripartitě. Zhruba za měsíc bychom mohli mít konkrétní návrhy," uvedl pro MF DNES náměstek ministra financí Peter Chrenko.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Naslouchátka za všechny peníze. Senioři čelí dalšímu útoku „šmejdů“

Ilustrační snímek

„Šmejdi“ dál zneužívají důvěry českých seniorů. Ti nově podléhají klamavým inzerátům na zlepšení sluchu. Po počátečním...

Kde zrušit pobočky? Firmám radí startup, který vytváří „chytré mapy“

Nový koncept přináší i další zásadní změny v modelech obsluhy. Klienti se pod...

Když se před třemi lety v České spořitelně rozhodli, že je třeba zmenšit kvůli přesunu lidí na internet pobočkovou síť,...

Najdete na iDNES.cz