Návrh Petra Nečase jde zcela proti duchu, jaký dosud vláda razila – přidávat státním zaměstnancům na motivační části mzdy, nikoliv tarifně.

Návrh Petra Nečase jde zcela proti duchu, jaký dosud vláda razila – přidávat státním zaměstnancům na motivační části mzdy, nikoliv tarifně. | foto: David Neff

Vláda chce ve státní správě přidat výkonným, ale i neschopným

  • 196
Vláda v demisi se chystá dát více než půl milionu pracujících ve veřejném sektoru předvolební dárek – navýšení platů v průměru o 3,5 procenta. Oproti původním plánům by měli dostat přidáno všichni bez ohledu na výkonnost. Není ale jisté, zda vláda navýšení stihne schválit, v pondělí totiž projednávání přerušila.

"Některé resorty, především ministerstvo školství, ještě potřebují provést propočty. Vláda chce také zvážit, zda rozhodnutí o zvýšení platů neponechá na nové úřednické vládě," vysvětlil ministr Nečas.

Může se hodit

Přehled volných pracovních míst s možností vkládat inzeráty najdete na www.jobdnes.cz

Tabulkově vyšší plat by se měl od 1. června týkat státních, krajských i obecních úředníků, zdravotníků ze státních nemocnic či učitelů. Zvýšení platů by podle Nečase nevyžadovalo ani korunu z rozpočtu navíc, protože rozpočet s vyššími platy počítá.

Jenže původně měli dostat úředníci přidáno podle výkonu, nyní by se platy zvedly bez rozdílu všem. Návrh jde zcela proti duchu, jaký dosud vláda razila – přidávat státním zaměstnancům na motivační části mzdy a nikoliv tarifně. Tedy tak, aby pilný úředník viděl na své výplatní pásce více než jeho líný kolega.

"I kdybychom se pro rok 2009 dohodli na vyšším růstu platů, než je 1,5 procenta, nemělo by jít o zvýšení tarifů. Ty jsou rovnostářské," uvedl loni ministr Nečas pro MF DNES.

Návrh polepšit všem zaměstnancům předložil nyní Nečas ve zkráceném připomínkovém řízení.

"Loni rostly ceny o něco rychleji než mzdy zaměstnanců nepodnikatelského sektoru," vysvětluje důvod svého rozhodnutí ministr.

Naposledy se platy plošně zvyšovaly v lednu 2007, letos v dubnu si ještě polepšili zaměstnanci s nejnižším platem o 16 procent, protože je vláda přesunula do vyšší platové tabulky.

Některé instituce nebudou mít na platy

K nejnovějšímu platovému třesku mají připomínky hned tři resorty, v nichž stát zaměstnává stovky tisíc lidí – kultura, školství a zemědělství. Chtějí jistotu, že peníze na vyšší platy dostanou i na příští rok.

Ještě větší problém nastává na úrovni krajských či obecních rozpočtů a zdravotních pojišťoven, které by musely na povinné navýšení platů najít peníze ve vlastních rozpočtech. Celkem jde o 220 tisíc lidí, kteří se pohybují ve veřejné sféře, ale nejsou placeni přímo ze státního rozpočtu.

"Kultura je financována z rozpočtů na nižších úrovních a vláda zřejmě počítá s tím, že na to peníze najdou. Máme signály, že pokud to bude kabinet takto prosazovat, mnohé z obcí, měst a krajů budou rušit kulturní organizace, protože na ně nebudou mít," říká Adriena Jirková, prezidentka odborové Konfederace umění a kultury.

"Peníze potom budeme muset najít. Je to paradoxní situace, kdy někdo někomu nařizuje a prostředky na to nejsou navýšeny," uvedla Ivana Stráská, náměstkyně hejtmana jihočeského kraje pro zdravotnictví a sociální věci.

Vezmeme učitelům odměny

Plošné zvýšení mezd by se nejvíc dotklo resortu školství, kde pracuje 220 tisíc lidí. Navýšení představuje 1,25 miliardy.

"V žádném případě jsme s navýšením tarifní části mzdy v rozpočtu ministerstva nepočítali," řekl Jindřich Kitzberger, náměstek ministra školství.

Právě resort školství se dosud snažil získat peníze na odměny kvalitním učitelům, nikoliv na zvýšení mezd bez rozdílu. Nyní by mu nezbylo nic jiného než peníze na bonusy rozdělit plošně.

"U jednotlivých škol s tím mohou být problémy, už teď kvůli zvýšení platů nepedagogickým pracovníkům musí sahat do odměn učitelům, aby dostály změně zákona. Například ve školních jídelnách ale nebudou mít z čeho brát," dodal náměstek.

Ve svém programovém prohlášení vláda slibovala snižování počtu míst ve veřejném sektoru o tři procenta ročně, což by za tři roky dělalo 39 tisíc lidí. To se zdaleka nestalo. Menší počet zaměstnanců by si tak mezi sebe mohl rozdělit více peněz.

Navzdory tomu je dnes ve veřejné sféře přibližně 13 tisíc neobsazených míst, která nikdo neruší a s nimiž se v rozpočtu počítá. Peníze z platů pro tyto "černé duše" se tak už řadu let rozdělují mezi ostatní zaměstnance.