Vláda chce zdanit emisní povolenky 32 procenty, původně navrhovala méně

  11:13aktualizováno  12:24
Vláda chce, aby velcí producenti skleníkových plynů v příštích dvou letech odvedli státu 32procentní daň z emisních povolenek. Jde o součást plánu, jak ztlumit růst cen elektřiny. Kabinet původně navrhoval daň o sedm procent nižší.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Elektrárny, teplárny a průmyslové firmy dnes dostávají povolenky zdarma. Vláda ale rozhodla, že si za ně v příštích dvou letech nechá zaplatit, a uvalí na ně darovací daň. Návrh předpokládá, že daň by se každý rok vypočetla z tržní ceny povolenek k 28. únoru.

Daň se má vztahovat pouze na ty producenty, kteří elektřinu vyrábějí pro třetí strany, tedy na elektrárny. Taková podmínka znamená, že velkou část zátěže ponese státem vlastněný ČEZ, pro nějž to představuje další dodatečné náklady.

"Jejich výši odhadujeme na zhruba dvě miliardy korun dohromady v následujících dvou letech, tedy přibližně 4 koruny na akcii," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Sýkora. "Zprávu hodnotíme pro ČEZ jako mírně negativní," dodal.

ČEZ zatím nechce vládní návrh příliš komentovat. "Bereme to jako fakt, ale k bližšímu komentáři stále nemáme dostatek informací, například proto, že většina našich elektráren vyrábí i teplo a je otázkou, jak přesně ta pravidla budou," řekl ČTK mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Energii ze slunce zaplatí všichni

U těch subjektů, které produkují elektřinu i teplo, se má navrhovaná daň vztahovat pouze na povolenky vydané proti výrobě elektřiny.

Za očekávaným nárůstem cen stojí hlavně boom solárních elektráren. Vláda chce udržet zdražování elektřiny pro domácnosti a podniky do 5,5 procenta a na svůj slib si teď zajišťuje peníze.

Rozmach solárních elektráren nakonec zaplatí všichni. Energetické firmy, daňoví poplatníci i solárníci.

Solárníkům stát zdaní roční příjmy 26 procenty, což by mělo příští rok přinést 4,2 miliardy korun. Vláda také zvýší poplatek za vynětí půdy, na níž jsou solární panely umístěny, a ze zemědělského fondu, což přinese 1,7 miliardy korun. Zhruba jedna miliarda korun pak půjde ještě na kompenzaci zdražení elektřiny ze státního rozpočtu.

Všechna navržená opatření, včetně zdanění povolenek, jsou součástí plánu, který dnes schválil sněmovní hospodářský výbor. Do konce příštího týdne by jej podle předpokladů měla schválit Sněmovna. Poté musí ještě projít Senátem a získat podpis prezidenta.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

ČEZ zdraží elektřinu, část zákazníků od ledna připlatí osm procent navíc

Ilustrační snímek

Energetická společnost ČEZ zdraží od Nového roku některým zákazníkům elektřinu o osm procent. Půjde o lidi, kteří...

Dnešní pracující se upínají k dětem, na státní důchod moc nespoléhají

seniorka, placení

Takzvaná sendvičová generace to nebude mít lehké. Tito lidé se musejí postarat nejen o své děti, ale i o stárnoucí...

Vláda podpoří testovací centrum BMW na Sokolovsku pobídkou za půl miliardy

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá automobilka BMW získá na vybudování testovacího centra na Sokolovsku investiční pobídku od státu až 528,75...

Najdete na iDNES.cz