Vláda chystá očistu od dluhů

  0:01aktualizováno  0:01
Po krachu vládního projektu revitalizace průmyslových firem se nyní na ministerstvu průmyslu a v Konsolidační bance připravuje druhý pokus, jak vyčistit ekonomiku od neplatičů a vysokých dluhů. "V září by měla o novém projektu restrukturalizace rozhodnout vláda," uvedl náměstek ministra průmyslu Zdeněk Vorlíček. Žádné nalévání miliard korun do vybraných velkých podniků, jak se původně předpokládalo, se ale už nechystá.

Základem řešení mají být dva programy s názvy Exit a Rozvaha, které ministerstvo průmyslu zahrnulo už do strategie posílení růstu ekonomiky zvané velký třesk.

"Jde hlavně o to, jak co nejlépe vyřešit obrovské dluhy různých firem, které se nashromáždily v Konsolidační bance. Když už se to přihodilo, že jich tam je za 350 až 400 miliard korun, tak nechceme, aby za to stát nějakých 320 miliard korun musel zaplatit," vysvětlil Vorlíček.

Dluhy se do státní Konsolidační banky, která se právě od letošního září podle nového zákona mění na Českou konsolidační agenturu, dostaly většinou při vládní očistě komerčních bank od nesplácených úvěrů. Další přijdou nyní z bývalé IPB.

Program Exit, který v podstatě znamená prodej pohledávek konsolidační agentury, by měl mít podle vrchního ředitele odboru restrukturalizace ministerstva průmyslu Josefa Jarabici tři části. V první skupině budou podniky, o něž agentura nemá velký zájem, protože je jen malým věřitelem a nemá tak na jejich chod vliv.

"Tyto pohledávky, pokud nebudou zcela mrtvé, zkompletujeme do balíčků a prodáme zájemcům," sdělil Jarabica. Do druhé skupiny přijdou již nefunkční či neřešitelné případy, jež půjdou do konkurzu a ve třetí budou ke koupi pohledávky za firmami, na které budou mít konkrétní zájemci zajímavé ozdravné projekty.
Program Rozvaha bude podle Jarabici vlastní restrukturalizací firem konsolidační agenturou.

"Půjde hlavně o podniky, kde bude mít agentura významný vliv a třeba i majetkovou účast a bude jasné, že je lze ozdravit," uvedl. Firmy by po určitých krocích, například změně splátkového kalendáře či kapitalizace pohledávek, měly být výhodněji prodány investorům. Na očistu si agentura bude zřejmě i najímat specializované firmy.

O tom, které pohledávky budou v Exitu a které v Rozvaze, by měl podle ministerstva rozhodovat "investiční výbor", jež bude poradenskou institucí vlády.
Stát především již podle Vorlíčka nechce pokračovat v očistě pouhým prodejem balíků pohledávek Konsolidační banky, který se rozjel letos na jaře. Balík v původní hodnotě zhruba 20 miliard korun byl v rámci pilotního projektu prodán mezinárodnímu konsorciu firem Goldman Sachs a Flow East za 1,35 miliardy korun.

Do konce roku se pak měly prodat ještě tři balíky v hodnotě zhruba 50 miliard korun. "Samozřejmě existují firmy, které by takové úhledné balíky, za něž zaplatí třeba 15 procent hodnoty, přivítaly, protože by to pro ně byl obchod století. To ale pro stát není řešení," soudí Vorlíček.

Jarabica odhaduje, že v prvním roce by mohlo ozdravnou částí programů projít deset až dvacet podniků v hodnotě zhruba 20 miliard korun. Původně se ve velkém třesku u obou programů stejná částka objevila jako investice hrazená státem a evropskými fondy.

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Část exekucí lze zastavit, jen to lidé nevědí, prozradil v Rozstřelu expert

Expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Vánoce jsou obdobím klidu, ale zároveň i časem, kdy se Češi rádi zadlužují kvůli tomu, aby sobě nebo ostatním udělali...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Dražba kladenské Poldi se neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu

Kladno, 12.04.2018, POLDI Kladno, FOTO MAFRA  DAN MATERNA

Dražba zkrachovalé kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu 90 milionů korun,...

Najdete na iDNES.cz