Zdražení unikne

Zdražení unikne | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Vláda couvla, zdraží velké byty a domy

  • 35
Vláda ustoupila Bruselu a už dále nebude prosazovat zachování nižší daně na všechny byty. Vymyslela totiž nový plán, ve kterém obětuje zdražení jen část nových bytů a domů. Všimla si unijního zákona, podle kterého mohou členské země využívat nižší sazbu na stavbu bytů v rámci sociální politiky státu.

Ministr financí Bohuslav Sobotka v neděli na mimořádně svolané tiskové konferenci uvedl, že pod hlavičku "sociální politika státu" se budou snažit napasovat většinu bytů.

Kritériem má být velikost bytu a to, zda člověk na byt získá nějakou státní podporu. Jak to bude přesně, Sobotka nechtěl uvést s tím, že vláda rozhodne do dvou týdnů.

Přiznal, že snaha je, aby limity byly hodně volné. "Nemám problém ani s rodinnými domy o určité ploše," řekl Sobotka. Premiér Jiří Paroubek mluvil o domcích do 150 metrů čtverečních.

Dále by se měly úlevy a nižší daň vztahovat na byty financované ze stavebního spoření, z půjček od Fondu rozvoje bydlení či na dotované družstevní byty. "Podle mě by se to mohlo týkat i bytů na hypotéku, protože u nich stát umožňuje odpočet úroků z daní," tvrdí Sobotka.

Evropská komise v neděli potvrdila, že zařadit bydlení v rámci sociální politiky do nižší, pětiprocentní sazby je možné.

"Evropské zákony to dovolují, českou vládu asi tato možnost dříve nenapadla," řekla MF DNES mluvčí komisaře pro daně Marie Assimakopulou s tím, že navíc toto řešení není oproti výjimkám časově omezeno. V Evropě tuto možnost využívá Francie, Belgie či Řecko.

Český výklad ještě posoudí komise
Brusel však má poslední slovo v tom, jestli to česká vláda se svou sociální politikou na byty nepřehnala. Mluvčí Assimakopulou včera řekla, že Praha musí poslat do Bruselu svůj výklad směrnice a komise posoudí, zda je vyhovující. Odmítla pak komentovat, zda je český výklad přijatelný.

Nicméně potvrdila, že čeští politici v minulých dnech toto řešení s komisí konzultovali. Podle dostupných zpráv s "českým řešením" nemá problém Německo, hlavní oponent jakýchkoli daňových výjimek, a ani současný šéf Unie Rakousko.

Po objevení nové cesty v unijních zákonech čeští politici stáhli své veto, kterým až do pátku blokovali dohodu celé Unie o daňových výjimkách. Od Bruselu mají slíbeno, že se bude otázkou nižšího zdanění stavebních prací na byty znovu zabývat příští rok. Stejný slib mají i kulinářští Francouzi, kteří lpí na nižším zdanění restaurací.

Poláci drží v šachu teplo
Neústupní zůstávají v otázce dohody s Bruselem Poláci.

Podle českých diplomatických zdrojů Poláci v pátek sdělili Rakousku, že dohodu v současné podobě neberou. Rakousko zase uvedlo, že ji měnit nehodlá. Poláci se měli definitivně vyjádřit do nedělní půlnoci. Vzhledem k tragédii v Katovicích jim však EU byla připravena poskytnout odklad.

"Pokud polská vláda očividně potřebuje pár dnů navíc, posunutí termínu povolíme," řekl francouzský ministr financí Thierry Breton. Na polském ano či ne závisí, co bude s daněmi na teplo a na opravy bytů. Pokud Poláci přistoupí k dohodě, teplo ani teplá voda nezdraží. Pokud ne, připlatí si zhruba milion a půl českých rodin od roku 2008 dva tisíce korun ročně.

Podobně visí na polském slově i opravy bytů a domů. Podle dohody evropských států by bylo možné je až do roku 2010 zdaňovat nižší sazbou pět procent. Když Poláci neustoupí, má Česko možnost nižší daň využívat v rámci dříve vyjednaných výjimek do konce roku 2007.

Stejně tak by v případě polského veta musely zdražit úklidové práce a pečovatelské služby. Ty se dnes také daní pěti procenty.

Jak se (ne)změní daně

Byty (daň ze stavebních prací na byty)
* Česko má od Unie výjimku do konce roku 2007 - na všechny stavební práce u bytů platí pět procent
* od začátku roku 2005 zůstane nižší daň jen u stavby bytů "v rámci sociální politiky vlády"
* od začátku roku 2008 tedy pravděpodobně zdraží velké byty a rodinné domy

Opravy bytů
* Česko má od Unie výjimku do konce roku 2007 - z oprav bytů se platí pět procent
* výjimka se prodlouží do konce roku 2010, pokud budou souhlasit všechny země Unie, zatím není jasný názor Polska

Teplo a teplá voda
* Česko má od Unie výjimku do konce roku 2007 - z tepla se platí pět procent
* výjimka bude platit natrvalo, pokud budou souhlasit všechny země Unie, zatím není jasný názor Polska Pramen: MF

Proč se mění daně u bytů?
* V Česku se dnes platí na stavební práce u bytů přirážka 5 % (DPH).
* Unie požaduje, abychom od roku 2008 platili standardní sazbu DPH, to je v Česku 19 %. Daň je začleněna v ceně bytu.
* Pokud stavbaři nezaplatí část vyšší daně sami, ceny stoupnou u velkých bytů až o 13 %.
* Daň u menších bytů se pravděpodobně nezmění. Vláda vymýšlí, které byty a domy budou takzvané "sociální". U nich zůstane 5procentní daň.