Vláda kouzlí s platy, ale víc peněz nepřidá

  • 21
Spor o mzdy učitelů, lékařů a dalších zaměstnanců státu, kvůli nimž se v těchto dnech nejvíce bouří odbory, se posouvá dál. Odboroví předáci zastupující 800 tisíc lidí placených státem zvažují, zda kývnout na nabídku mírného zvýšení platů pro všechny, nejen pro lidi na odpovědnějších pozicích.

ěkteří z odborářů nový návrh odmítají jako optickou fintu. I sám ministr financí Bohuslav Sobotka totiž připouští, že ať se přijme kterékoli řešení, státní rozpočet to přijde na stejné peníze.

Spor je o pět miliard, které již byly připraveny pro zvýšení mezd kvalifikovanějších lidí odcházejících často za lepším do soukromé sféry. Sobotka nyní navrhuje rozdělit tyto peníze mezi všechny. Znamenalo by to zachování dnešních dvanácti platových tříd místo zamýšlených šestnácti. Čtyři nové třídy, kam měli poskočit vědci, lékaři, někteří učitelé či nejvyšší státní úředníci, nebudou.

Platy by tak podle Sobotky mohly růst každému. Sice jen mírně, ale aspoň o něco víc než růst inflace. "Na stole je zachování současných dvanácti tarifních tříd a reálný růst mezd v tomto systému," uvedl ve čtvrtek Sobotka.

"Možnost mírného růstu reálných mezd v době rozpočtové konsolidace, to je myslím návrh, proti kterému lze těžko demonstrovat," míní Sobotka.

Člověk s průměrným tarifem 11 300 korun by měl dostat navíc nejméně pětistovku. Sobotka tvrdí, že při zachování dnešních 12 tříd by měl peníze na podobné zvýšení i v letech 2005 a 2006. Na stole však leží ještě druhá varianta, podle které by se lidem ve státní správě zrušil třináctý plat, vyplácený zpravidla napůl v létě a napůl na Vánoce.

Ušetřené peníze by se vložily do rozšířeného šestnáctitřídního systému. K tomu by Sobotka z rozpočtu přidal příští rok opět jen stále stejných pět miliard korun.

Ti lépe odměňovaní by na tom v ročním součtu vydělali, ale v nižších třídách by se peněz nedostávalo. Podobně na tom byli i v původním návrhu, podle něhož se mělo zřídit šestnáct tříd s pěti miliardami.

Protože takový návrh by znamenal pokles mezd na hůře placených pozicích, odbory s ním nesouhlasí. Mírný růst platů rámci současného režimu se některým nich zdá lepší, byť ne ideální. "Rozeslali jsme tento návrh jednotlivým svazům, aby se vyjádřily. Musíme si tuto variantu propočítat," uvedla předsedkyně odborového svazu státních organizací Alena Vondrová.

Její frakce se chystá v pondělí kvůli platům demonstrovat před Úřadem vlády, kam má přijít několik tisíc lidí. Zúčastnit se mají také školské odbory.

Jejich šéf František Dobšík hned ve čtvrtek Sobotkův návrh odmítl s tím, že pokud nebude na platy více peněz, platí pohrůžka od 1. září neučit. Více peněz na platy chtějí také lékaři. Sobotka včera zopakoval, že je nemá, naopak v rozpočtu na příští rok musí s kolegy přes víkend ještě dvacet miliard najít.