Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda kvůli benzinu daně nesníží, možná přidá postiženým

  13:38aktualizováno  13:38
Ceny benzinu vyskočily přes víkend o koruny. Hovoří se o benzinové krizi a opoziční politici se začali ptát, zda nesnížit spotřební daně, aby se cenový šok trochu zmírnil. Ministerstvo financí ale s ničím takovým nepočítá. Vláda však uvažuje, že pomůže zdravotně postiženým sociálními dávkami.

Benzin do zásoby. - Řidiči v celém Česku tankovali stále dražší benzin do zásoby. (4. září 2005) | foto: MF DNES

Premiér Paroubek v pondělí řekl, že upraví dosavadní kritéria už existující dávky na individuální dopravu do zaměstnání pro zdravotně postižené. Tito lidé by měli také dostat více peněz na nákup benzinu, pokud jezdí vlastním vozem.

"Ministerstvo práce a sociálních věcí zvažuje, že by dávky upravilo," řekla iDNES mluvčí vlády Lucie Orgoníková. Dodala že tým odborníků musí nejprve vypracovat analýzu, která vyčíslí, kolika lidí by se taková úprava týkala a jaký dopad na rozpočet by měla.

Spotřební daně se ale vláda měnit nechystá. "Snížení spotřebních daní by pro konečné spotřebitele nemělo žádný efekt. Vydělali by na něm pouze výrobci, distributoři a prodejci pohonných hmot," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka v tiskové zprávě.

Jiný názor mají politici v Polsku. Ti se rozhodli, že spotřební daň z paliva sníží o 25 grošů, tedy asi o 1,80 koruny.

Průměrná cena benzinu se v Česku nyní podle statistiky společnosti Webfarm pohybuje kolem 31 korun za litr, existují ale i místa, kde se benzin prodává i o dvě koruny dráže.

ODS: Stát na zdražení profituje
ODS chce proto ještě v září předložit Sněmovně návrh zákona, který by snížil spotřební daně z pohonných hmot. Podle občanských demokratů se totiž na zdražení přiživuje i stát, a to ne právě malou částkou.

"Je potřeba si uvědomit, že v ceně benzinu jsou dvě třetiny daní a tento podíl je prací tady právě přítomné sociální demokracie," řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý.

Průměrné ceny benzinu podle regionů

Jihomoravský 30,97 30,04
Severomoravský 30,89 29,96
Východočeský 30,94 30,04
Severočeský 31,13 30,14
Středočeský 31,25 30,15
Praha 31,07 30,04
Jihočeský 31,03 30,10
Západočeský 31,5 30,01
Průměr 31,05 30,06
Zdroj: Webfarm

Podle Tlustého jsou na vině především spotřební daně, které sociální demokraté zvedli nad úroveň požadovanou Evropskou unií. Právě proto se budou občanští demokraté snažit prosadit její snížení.

Koaličním politikům se ale taková argumentace příliš nezdá. Zpochybnil ji jak ministr financí, tak předseda lidovců Miroslav Kalousek.

"Pan předseda Tlustý říká, že na tom zdražení se bude stát podílet dvěma třetinami. To znamená, že dvě třetiny toho zdražení půjdou do státního rozpočtu. To není pravda. Spotřební daň je stanovená z litru, nebo řečeno podle zákona z tuny. To znamená, že ze zvýšení ceny nebude žádný vyšší výběr spotřební daně do státního rozpočtu," citoval ho portál iŽurnál.

Spotřební daň je stanovena pevnou částkou 11,84 Kč za litr benzinu a 9,95 Kč za litr nafty bez ohledu na cenu. DPH činí 19 procent. "Z toho je vidět, že samotný dopad změny ceny pohonných hmot na inkaso spotřební daně je nulový," uvedl tiskový mluvčí ministerstva financí Marek Zeman v tiskové zprávě.

Ekonomové jsou proti snižování daně
O účinku nižších spotřebních daních zapochyboval i vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. "Firmy by měly tendenci ceny nesnížit a spíše zvýšit své marže. Naopak státu by vypadly příjmy, které by musel nahradit výběrem jinde," uvedl.

Proti úpravě spotřební daně se postavila i ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Snížení by podle ní vedlo k okamžitým výpadkům ve státním rozpočtu a to by si vyžádalo zvýšení některých jiných daní.

"Každý zásah do daní je dlouhodobým procesem, který musí schválit parlament a obvykle to trvá nejméně několik měsíců. Takže není možné si myslet, že vláda úpravami daní vykompenzuje každý pohyb cen ropy nebo benzinu na světových trzích. Kdyby se teď vláda rozhodla nějakým zásadním způsobem snížit daně, tak by se ten efekt možná projevil v okamžiku, kdy už by byl benzin zase sám od sebe spontánně levnější," citoval ji iŽurnál.

Struktura ceny benzinu

Při ceně 35 Kč za litr Při ceně cca 30 Kč za litr
DPH (sazba 19 %)

5,58

4,62

spotřební daň

11,84

11,84

cena bez daně

17,51

12,4

Celkem

34,9

28,90

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

Najdete na iDNES.cz