Vláda musí přepracovat transformaci Českých drah

  11:27aktualizováno  11:27
- Poslanecká sněmovna vrátila vládě k dopracování návrh zákona o transformaci Českých drah. Rozhodnutí sněmovny předcházela kritika obsahu předlohy z pravicových i levicových řad. Vrácení návrhu zákona vládě podpořilo 110 ze 170 přítomných poslanců, přičemž kladně hlasovali zástupci všech stran včetně ČSSD.

Podstatou předlohy byla transformace drah do formy obchodní organizace. Z majetku, se kterým ČD hospodaří a jehož účetní hodnota se odhaduje zhruba na 99,2 miliardy korun, měly být vyčleněny stavby dráhy včetně kolejí a provozních budov, které by zůstaly ve vlastnictví státu. Ten měl tento majetek pronajmout nově založené akciové společnosti České dráhy. Ta měla na základě vládního návrhu zákona vzniknout.

Obchodovatelný majetek nepotřebný pro činnost akciové společnosti České dráhy, mimo jiné pozemky a budovy nepotřebné pro provozování dráhy a drážní dopravy a nevyužívaný vozový park, měl být ponechán ve stávající státní organizaci České dráhy za účelem sanace dluhu ČD.

Ministr dopravy Antonín Peltrám již ve středu poslance upozornil, že předloha reaguje na pravidla stanovená Evropskou unií a že závazným požadavkem Evropské komise je ekonomická nezávislost drah.

Premiér Miloš Zeman jej doplnil varováním, že zamítnutí předlohy může vést k tomu, že ČR příští rok nedostane z prostředků EU na restrukturalizaci železniční sítě asi čtyři miliardy korun.

Poslanec Jaroslav Plachý (ODS) ve středeční rozpravě vládní předloze vytkl, že v její důvodové zprávě chybí, jak řekl, byť jen stručný náznak podnikatelského záměru zakládané akciové společnosti České dráhy. Zdeněk Kořistka (Unie svobody) jako argument proti vytvoření monopolní akciové společnosti zmínil nezbytnost soukromých investic do české železnice. Předloha podle něj vytvářela pro investory neprůhledný model. Podle komunisty Pavla Hojdy návrh zákona neřešil to, zda akciová společnost zůstane pouze společností se státní účastí.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Vydělat lze i na zdravotnictví, říká dvojka soukromé zdravotní péče u nás

Podnikatel Sotirios Zavalianis

V českém zdravotnictví se stále více angažují soukromí podnikatelé. Jedním z největších hráčů na tomto trhu je i Řek...

Lidé v práci promrhají jeden den v měsíci. Firmy přicházejí o miliony

Ilustrační snímek

Řešením osobních záležitostí v práci stráví zaměstnanci jeden den měsíčně. Firmy kvůli tomu ročně přicházejí o miliony...

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell se blíží. Zapojte se a pomozte

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Přesně týden zbývá do charitativní aukce designových láhví Pilsner Urquell na iDNES.cz. Ve čtvrtek 13. prosince můžete...

Najdete na iDNES.cz