Vláda našla cestu, jak přidat učitelům

Vláda našla způsob, jak splnit slib, že zvýší příští rok platy učitelů. Ministři dnes při jednání kabinetu dostanou na stůl upravenou verzi rozpočtu. Chybějící peníze pro učitele chce podle této verze vláda získat tím, že bude prodávat telefonním společnostem licence na provoz nové, výkonnější generace mobilních telefonů. Experti ministerstev dopravy a financí počítají, že za licence, jež se v západní Evropě vydražují za desítky miliard eur, Česká republika získá kolem dvaceti miliard korun.
"Podle upravené verze, kterou jsme odeslali na vládu, a kterou tedy vláda ještě musí posoudit, dostane školství výrazně přidáno.

To se týká jak celého rozpočtu ministerstva školství, tak peněz na platy," uvedl včera náměstek ministra financí Eduard Janota, jenž rozpočet připravuje.

Podle Janoty je návrh připraven tak, že přinejmenším na platy ministr školství získá vše, co chce. To by znamenalo, že každému učiteli příští rok stoupne tarifní mzda o patnáct procent.

Podle ministerstva dopravy jsou stále ve hře různé metody, jak licence prodat, takže lze očekávat i různé výnosy. "I kdybychom nepořádali dražbu a kmitočty přidělovali za předem pevně stanovenou cenu, mohlo by to přinést 20, což odpovídá čtyřem licencím po pěti miliardách. Pokud bychom uspořádali dražbu jako v Německu, pak by to mohlo být ještě více," uvedla náměstkyně ministra dopravy Marcela Gürlichová. O novou generaci již podle ní projevili zájem RadioMobil a EuroTel.

Ministři i premiér Miloš Zeman v poslední době několikrát opakovali, že pokud se podaří najít na příští rok nějaké dodatečné zdroje, prioritně půjdou na školství. "Valná část nově získaných peněz (z prodeje licencí - pozn.

red.) by skutečně měla jít na školství. Ale konkrétní sumy bych teď nechtěl uvádět. Je to předčasné. Uvidíme zítra při projednávání rozpočtů," uvedl ministr školství Eduard Zeman.

Zvýšení platů, jak si je Zeman představuje, by znamenalo v průměru 1500 korun navíc pro každého učitele. Na ministerstvu školství se v těchto dnech intenzivně jedná, jak by vlastně zvýšení mělo vypadat. Podle Zemanova náměstka Jaroslava Müllnera totiž nelze zvyšovat tarifní platy jen jedné skupině státních zaměstnanců, takže se v platech učitelů bude patrně muset objevit nová mzdová složka.

"Bude potřeba vytvořit zvláštní model. Zvýšení platů by mělo tvořit nárokovou složku mezd, která bude odvozena z platových tarifů," uvedl Müllner. Vznik nové části platů, která by umožnila přidat 15 procent z tarifní mzdy učitelům na všech typech škol, by podle něho měla upravit novela vládního nařízení.

Další dvě miliardy se mají věnovat na rozběh pětiletého plánu zavádění internetu do škol, což je položka, se kterou upravený návrh rozpočtu podle Janoty rovněž počítá. Podle této koncepce, kterou před půl rokem schválila vláda, by se mělo do roku 2005 věnovat sedm miliard korun na nákup počítačů, na vývoj multimediálních výukových programů a na vznik vzdělávacích center pro výuku učitelů.

Celkem ministerstvo školství chtělo příští rok přidat 16,2 miliardy. "Zatím ještě stále nevíme, zda dostaneme přesně onu požadovanou částku 16,2 miliardy korun, nicméně měla by to být částka velmi podobná," prohlásil první náměstek ministra školství Jaroslav Soural s tím, že platy a internet do škol zůstávají v každém případě prioritami, na které peníze půjdou v první řadě.

I když z peněz za licence patrně ministerstvo školství ukousne největší díl, smířeny jsou podle ministerstva financí i ostatní úřady. Ministři dohromady původně chtěli navíc skoro sto miliard korun, podle mluvčího ministerstva financí Libora Vacka se však podařilo během uplynulého týdne stlačit požadavky na několik miliard. "To, co chybí, by se mělo vyrovnat novým odhadem růstu ekonomiky. Ale musíme počkat do příštího týdne na čerstvá statistická čísla," uvedl Vacek.