Vláda nemá sílu bouchnout do stolu, řekl Klaus. A podepsal státní rozpočet

  • 831
Vláda Jana Fischer nemá podle prezidenta Václava Klause dostatečnou sílu, aby bouchla do stolu a prosadila úsporný rozpočet. Klaus dnes v přímém přenosu televize Prima podepsal rozpočet státu na příští rok s rekordním schodkem 163 miliard korun. I proto je podle Klause chyba, že už nebyly volby. Věří, že po nich vznikne silná vláda.

Rozpočet, který dnes Klaus podepsal při bilančním televizním rozhovoru k událostem končícího roku, počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun.

"Já bych si vůbec netroufal s rozpočtem s takovým deficitem přijít," glosoval to dnes Klaus v rozhovoru na Primě. Problém vidí ale v tom, že současná vláda nemá ani jednoho skutečně svého poslance, i když vznikla po dohodě tří stran - ODS, ČSSD a Strany zelených.

Podepsat v ústraní či před kamerou?

Prezident řeší těžké situace různě

Prezident podepisuje v přímém přenosu.Sílu - či spíše slabost - Fischerovy vlády charakterizuje to, že konečnou podobu rozpočtu se schodkem zhruba 163 miliard korun (tedy 5,3 procenta hrubého domácího produktu) dala přes nesouhlas premiéra i ministra financí Eduarda Janoty levice, která přesunula 12 miliard korun na platy státních zaměstnanců, pro zemědělce a na sociální služby.

To může podle vlády schodek dále zvýšit. Proto rozhodla, že ministerstva nebudou moci v prvním pololetí využít pět procent plánovaných výdajů.

Pád Topolánkovy vlády? Slovo chyba se nedá říci

Klaus při hodnocení končícího roku 2009 řekl, že veleúspěšný rok to nemohl být, když v jeho průběhu země zažila nejhlubší ekonomickou krizi od vzniku samostatné České republiky v roce 1993.

Očekává, že ekonomika skončí poklesem zhruba 4 až 4,5 procenta. "Nedá se říci, že by s nárůstem nezaměstnanosti byl konec," odhadl prezident a zdůraznil, že Česko před větší krizí uchránilo to, že si uchovává svou českou korunu a nemá zatím euro.

Za jednu z nejvýznamnějších událostí roku označil pád Topolánkovy vlády, které dokázala opozice na jaře vyslovit nedůvěru. "Je malý zázrak, že vláda přežila tak dlouho," řekl dnes Klaus a odmítl označit její pád za chybu. "Slovo chyba se nedá říci," uvedl prezident.

Zdůraznil, že i když institut vyslovení nedůvěry vládě existuje už od roku 1918, bylo to letos vůbec poprvé, kdy bylo hlasování o nedůvěře úspěšné. Topolánkova vláda byla podle Klause křehká a přežívala, i když už na své straně neměla většinu.

K jejímu svržení v době, kdy Česko předsedalo Evropské unii, sociální demokracii a komunistům pomohly poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková, které byly vyloučeny od zelených, a dva odpadlíci od klubu ODS Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel.

Žádný "naprosto šílený krok" podle Klause ani Topolánkova ani nynější Fischerova vláda neudělaly. A prezident dnes připustil, že žádnou jinou možnost než sestavit současný typ vlády, politici neměli. "To, že vybrali Jana Fischera, byla asi rozumná věc," uvedl dnes Klaus.