Vláda nerozhodla moudře, míní odbory

  • 51
Pramálo chvály sklidila konečná podoba návrhu státního rozpočtu od odborářů. "Rozhodnutí vlády považuji za katastrofálně nekompetentní, s trvalými dopady," prohlásila například mluvčí svazů rozpočtových a příspěvkových organizací Alena Vondrová. Odbory mají pocit, že je vláda oklamala.

Kabinet totiž při závěrečném přerozdělování příjmů nijak nezvýšil objem peněz na platy státních zaměstnanců. Podle nich tak nová 16třídní platová tabulka nebude dostatečně profinancovaná.

O schváleném rozpočtu:
Vyšší příjmy rozpočtu podpoří dopravu

"Pro 60 až 70 procent našich zaměstnanců to bude znamenat pokles celoročních příjmů," tvrdí Vondrová. Dodala, že slíbit zvýšení platů a pak to neudělat si nedovolily ani předchozí pravicové vlády Václava Klause.

Rozhodnutí kabinetu označili odboroví předáci jako katastrofální, nekompetentní, neodpovědné a nemoudré. Teď spoléhají na to, že se jim podaří prosadit alespoň některé změny v Poslanecké sněmovně.

Když bude podpora, bude generální stávka
Také šéf Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumil Dufek vnímá záměry vlády kriticky.

"Jestliže vláda deklaruje, že zvýší platy, pak to neudělá, a sníží tím životní úroveň zaměstnanců, pak není moudrá," míní.

ASO tak bude pokračovat v plánování generální stávky, k účasti v ní vyzve i mnohem větší Českomoravskou konfederaci odborových svazů. Pokud se dočká podpory, chtěla by akci uskutečnit v listopadu.

Předseda konfederace Milan Štěch ale v úterý prohlásil, že pokud by kabinet ustoupil dalším dvěma požadavkům odborů, přehodnotí ČMKOS své negativní stanovisko k reformě.

S tím sice Dufkova asociace nesouhlasí, ale je si vědoma, že bez účasti svazů sdružených v konfederaci nemůže být ani řeč o plošné generální stávce.

Vysoké školy si pomohly, ale...
Spokojeni nejsou ani školští odboráři. Stávka nižších stupňů škol vyšší platy nezabezpečila.

"Bohužel, to dopadlo tak, že jsou tarify sice vyšší, ale na úkor 13. a 14. platů," prohlásil šéf odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.

Vysoké školy sice získaly navíc 1,7 miliardy korun, ale ministryně Petra Buzková chtěla pro vysoké školy původně získat 5,2 miliardy.

Předseda Vysokoškolského odborového svazu František Barták řekl, že 1,7 miliardy korun neumožňuje nastartovat žádnou rozumnou reformu. Považuje to za neúspěch, který ale očekával.

Co dál?
Situace je podle mluvčí odborářů ROPO Vondrové krajně neúnosná a zaměstnanci by k ní neměli mlčet.

"Pokusíme se ještě jednat s poslanci. Vyzveme všechny zaměstnance, aby se obraceli na své zákonodárce v regionech," dodala. Moc nadějí si ale nedělá.

"Objektivně vzato, šance už je velmi malá, ale politici si musejí uvědomit, že zastupují občany," prohlásila odborářka.

Ministr financí Bohuslav Sobotka odmítl názor, že by vláda porušila sociální smír, když se rozhodla nedat dalších šest miliard na nový systém odměňování státních zaměstnanců.

Další výdaje na mzdy si podle něj stát prostě nemůže dovolit.

,