Praze vadí, že obce nemohou regulovat takzvané videoloterijní terminály. Ilustrační foto

Praze vadí, že obce nemohou regulovat takzvané videoloterijní terminály. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Vláda nestíhá, kvůli omezení hazardu se spojí s Prahou a poslanci

  • 48
Úřednická vláda, jejíž mandát by měl skončit po květnových volbách, sáhla k neobvyklému kroku. Bude spolupracovat se skupinou poslanců a také pražským magistrátem na psaní novely zákona o loteriích. Ministerstvo financí chtělo navrhnout vlastní omezení hazardu, ale to by trvalo moc dlouho.

Při letos posledním zasedání měl kabinet na stole dva návrhy: od poslanců ČSSD a od Hlavního města Prahy.

"Přestože oba návrhy vykazují řadu závažných legislativně technických nedostatků, to téma je natolik závažné, že vláda nevydala souhlasné ani nesouhlasné stanovisko, ale stanovisko neutrální ... a chce aktivně spolupracovat s Prahou a poslanci na řešení problému," řekl premiér Jan Fischer.

Podle něj je důležité včas podchytit a řešit nejzávažnější problémy spojené s hazardem, o čemž se už léta jen mluví. Zmínil například závislost na hraní, s ní spojenou drobnou i závažnější kriminalitu a následné sociální vyloučení závislých lidí. S čímž volně souviselo i další téma na jednání vlády. - čtěte Vláda přijala Kocábovu koncepci integrace Romů

Praha chce svým návrhem změnit hlavně praxi v povolování takzvaných videoloterijních terminálů (VLT). Jejich umístění schvaluje ministerstvo a město je nemůže zakázat. Stává se tak, že radnice vyhláškou zavře hernu s klasickými automaty, ale vzápětí je nahradí VLT, které fungují na jiném principu.

Ministerstvo financí dlouho avizovalo, že přichystá svůj vlastní návrh týkající se sázení, loterií a automatů, ale už nyní je jisté, že do konce volebního období v květnu ho parlament nestihne projednat.

I premiér to po jednání vlády nepřímo přiznal, když řekl, že standardní cesta od věcného záměru zákona přes paragrafované znění a připomínková řízení do parlamentu by trvala moc dlouho. Vláda zatím neprojednávala ani prvotní věcný záměr.

Na dotaz iDNES.cz, s kým se vláda ve Sněmovně spojí, aby společný návrh prošel, Fischer konkrétně neodpověděl. Šéf legislativní rady vlády, ministr Pavel Zářecký, má za úkol do 11. ledna předložit závěry jednání pracovní skupiny všech navrhovatelů.

Ve Sněmovně přitom už leží dvě konkurenční předlohy, které se týkají podmínek pro přijímání sázek - jedna od KDU-ČSL, druhá od senátorů.

"Nám jde především o to, aby ministerstvo financí muselo respektovat obecně závazné vyhlášky obcí, které stanoví, kde se smí hrát," uvedl při veřejném jednání politiků se sázkovými firmami senátor a starosta Bohumína Petr Vícha.

Senátoři i lidovci navrhují úplný zákaz sázení přes internet, ale naději na úspěch zřejmě nemají. - čtěte Lobbing u poslanců zabral. Hazard přes internet zřejmě neomezí

 

Všichni pro(ti) hazard(u)

Automaty, loterie a sázení jsou zlatým dolem, a tak je loterijní zákon zajímavým cílem i pro lobbisty. Důkazem byl i test úplatnosti politiků, kdy redaktor iDNES.cz a MF DNES nabízel milion za změnu zákona v jeho prospěch. - vše o testu čtěte zde

KDU-ČSL má ve Sněmovně asi nejradikálnější návrh. Chce zcela zakázat internetové sázení. Rok provozování hracího automatu by stál 140 tisíc korun, přičemž polovina této částky by šla na veřejně prospěšné účely do Státního fondu kultury.

Skupina senátorů je o něco mírnější, ale také požaduje zákaz sázení přes internet. Rovněž by kasinům by nařídili, že rulety nesmějí být jen elektronické, ale muselo by se v nich hrát "naživo", s krupiérem, který vydává žetony.

Hlavní město Praha a skupina poslanců ČSSD předložily podobné návrhy, oproti lidovcům minimalistické. Jde jim hlavně o to, aby stát nemařil boj měst s hazardem. Radnice ruší herny s klasickými automaty, ale ministerstvo na stejném místě povolí jinak fungující videoloterijní terminály. Ministerstvo sice nabídlo městům, že s nimi povolení bude konzultovat, zákon ho k tomu ale nenutí.

,