Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda od ledna zvyšuje výplatu všem

  1:00aktualizováno  1:00
Dalo by se tomu říkat příplatek za volební rok. Daně, které se vláda v noci na čtvrtek rozhodla snížit, jsou největším snížením daní od vzniku České republiky a příští rok jsou volby. Vládní návrh znamená pro většinu lidí od ledna 300 až 400 korun k výplatě navíc.
Rozpočet, daně

Rozpočet, daně - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Snížení daní je nejvýhodnější pro lidi s příjmem do 30 tisíc korun. Průměrný plat v zemi se přitom pohybuje mezi 17 a 19 tisíci korunami, přitom dvě třetiny lidí berou méně.

GRAFIKA: O KOLIK BUDE
PŘÍŠTÍ ROK VYŠŠÍ PLAT

Neznamená to, že ti, kdo berou více, si pohorší. Polepší si všichni, chudší a střední vrstvy však více. Vláda totiž navrhla snížit dvě nejnižší sazby daně na 12 a 19 procent z dnešních 15 a 20, a to se dotkne všech, a nejnižší pásmo rozšířila.

Dvanáctiprocentní daň z příjmu tak budou platit všichni, kdo berou měsíčně deset tisíc korun. Dosud se nejnižší daní mohli chlubit jen lidé s platem do devíti tisíc. Všechny odečitatelné položky ze základu daně se navíc nahradí slevou na dani.

Roční nezdanitelné minimum 38 040 korun by měla vystřídat roční sleva 7200 korun z daně samé. Obdobně budou zavedeny slevy pro studenty, na vyživovanou manželku nebo manžela nebo na částečný či plný invalidní důchod.

V návrhu, který vláda posílá do Sněmovny, aby stihl začít platit od ledna příštího roku, může dojít ke změnám. Páteří změn jsou však nižší daně a v tom by měl vládní plán zůstat beze změn.

Změny se čekají u dalších návrhů, jako jsou výše výdajových paušálů pro podnikatele nebo výše příspěvků zaměstnavatelů na důchodové připojištění zaměstnanců, které by si firmy mohly odečíst z daní.

Díra do státního rozpočtu
Návrh, který přinesl ministr financí Bohuslav Sobotka, uzme podle něj ze státního rozpočtu v příštích dvou letech odhadem 25 miliard korun, ekonomové mluví o vyšších číslech.

"Snížení sazeb pro nejnižší daňová pásma není z pohledu ekonoma racionální, důsledkem je především výpadek příjmů ve státním rozpočtu, aniž by se urychlil hospodářský růst, který by tento výpadek nahradil," namítá Jan Vejmělek, analytik z Komerční banky.

Další ekonomové upozorňují, že daňový systém je komplikovaný a potřeboval by úplnou přeměnu doprovázenou reformou pojistného na sociální a zdravotní systém.
Vláda věří, že výpadek daňových příjmů nahradí výnosy z jiných dříve zvýšených daní jako daň z přidané hodnoty nebo spotřební daně a nynější vyšší ekonomický růst.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....Najdete na iDNES.cz