Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda odložila škrty na později

  1:00aktualizováno  1:00
Vláda dostala na stůl návrh ministra financí Bohuslava Sobotky, kde se musí v příštích dvou letech šetřit. Celkem je třeba ve výdajích seškrtat v roce 2006 a 2007 na 70 miliard korun. Jinak bude mít Česko problém se splněním podmínek pro přijetí eura, které chce zavést v roce 2010.

Sáhnout je třeba jak na sociální dávky a nemocenskou, tak na platy státních úředníků, policistů či vězeňských dozorců.

O kousek peněz z rozpočtu má rovným dílem přijít každý ministr. To se málokomu líbí, a vláda proto nepopulární návrh ve středu shodila ze stolu a řekla, že se k němu vrátí opět za tři týdny.

"Jiná cesta ale není," říká Sobotka. A dodává: "Požádal jsem kolegy, aby se zamysleli nad tím, jaké prostředky si převedli z loňska hlavně v provozní oblasti a jestli by se právě v této situaci nedalo ušetřit."

Ministři si z loňského do letošního rozpočtu převedli dohromady 30 miliard korun. Z toho deset miliard je k volnému použití. Sobotkovi teď hrají do noty, protože díky nové možnosti převádět tak velký balík peněz se ukázalo, že ministři mají z čeho šetřit.

Šéfové dalších úřadů se však brání a tvrdí, že budou muset některé činnosti omezit či zrušit úplně. K odložení nepopulárního rozhodnutí na později zřejmě přispěla i na tento víkend plánovaná programová konference ČSSD. Na ní si chtějí politici ujasnit, jakým směrem se má vlastně sociální demokracie vydat, zda více rozdávat, nebo šetřit a snižovat daně.

Nižší daně ano, škrty ne
Zatímco s návrhy úspor se však nikdo nepředhání, u daní je to jiné. Své řekli unionisté i lidovci a několik návrhů vzniká i v řadách sociální demokracie.

Poradce premiéra Jan Mládek navrhuje, aby se snížily dvě spodní sazby daně z příjmu fyzických osob z 15 a 20 na 12 a 18 procent. Zároveň chce všechny odpočitatelné položky (základní a na manžela či manželku) nahradit slevami přímo z vypočtené daně, a to ve výši šesti tisíc korun.

Tyto změny by byly výhodné pro nejchudší rodiny s dětmi. Čím více člověk bere, tím méně se ho změny dotknou. Bezdětný člověk by si polepšil do výdělku 35 tisíc hrubého měsíčně. U rodin s dětmi by byla hranice nižší.

Nicméně Mládkův návrh nebude jediný. Úředníci na ministerstvu financí zpracovávají další. "Existuje několik variant, o kterých se teď debatuje. V sobotu půjde o to, aby sociální demokracie vedla debatu o tom, zda je vůbec ochotna přijít s politikou snižování daní fyzických osob," říká Sobotka.

Více Sobotka prozradit nechce, ale už dříve uvedl, že je zastáncem spíše nahrazení dnešních odpočtů slevou přímo z daně a rozšíření daňových pásem než snižování sazeb.

Odpočty na hypotéky či penzijní připojištění by na rozdíl od původních plánů měly zůstat. Politikům ještě zbývá vyřešit nejtěžší oříšek, z čeho snížení daní zaplatit. A zároveň kde ušetřit, aby nepřišla důtka z Bruselu.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Najdete na iDNES.cz