Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda odložila škrty na později

  1:00aktualizováno  1:00
Vláda dostala na stůl návrh ministra financí Bohuslava Sobotky, kde se musí v příštích dvou letech šetřit. Celkem je třeba ve výdajích seškrtat v roce 2006 a 2007 na 70 miliard korun. Jinak bude mít Česko problém se splněním podmínek pro přijetí eura, které chce zavést v roce 2010.

Sáhnout je třeba jak na sociální dávky a nemocenskou, tak na platy státních úředníků, policistů či vězeňských dozorců.

O kousek peněz z rozpočtu má rovným dílem přijít každý ministr. To se málokomu líbí, a vláda proto nepopulární návrh ve středu shodila ze stolu a řekla, že se k němu vrátí opět za tři týdny.

"Jiná cesta ale není," říká Sobotka. A dodává: "Požádal jsem kolegy, aby se zamysleli nad tím, jaké prostředky si převedli z loňska hlavně v provozní oblasti a jestli by se právě v této situaci nedalo ušetřit."

Ministři si z loňského do letošního rozpočtu převedli dohromady 30 miliard korun. Z toho deset miliard je k volnému použití. Sobotkovi teď hrají do noty, protože díky nové možnosti převádět tak velký balík peněz se ukázalo, že ministři mají z čeho šetřit.

Šéfové dalších úřadů se však brání a tvrdí, že budou muset některé činnosti omezit či zrušit úplně. K odložení nepopulárního rozhodnutí na později zřejmě přispěla i na tento víkend plánovaná programová konference ČSSD. Na ní si chtějí politici ujasnit, jakým směrem se má vlastně sociální demokracie vydat, zda více rozdávat, nebo šetřit a snižovat daně.

Nižší daně ano, škrty ne
Zatímco s návrhy úspor se však nikdo nepředhání, u daní je to jiné. Své řekli unionisté i lidovci a několik návrhů vzniká i v řadách sociální demokracie.

Poradce premiéra Jan Mládek navrhuje, aby se snížily dvě spodní sazby daně z příjmu fyzických osob z 15 a 20 na 12 a 18 procent. Zároveň chce všechny odpočitatelné položky (základní a na manžela či manželku) nahradit slevami přímo z vypočtené daně, a to ve výši šesti tisíc korun.

Tyto změny by byly výhodné pro nejchudší rodiny s dětmi. Čím více člověk bere, tím méně se ho změny dotknou. Bezdětný člověk by si polepšil do výdělku 35 tisíc hrubého měsíčně. U rodin s dětmi by byla hranice nižší.

Nicméně Mládkův návrh nebude jediný. Úředníci na ministerstvu financí zpracovávají další. "Existuje několik variant, o kterých se teď debatuje. V sobotu půjde o to, aby sociální demokracie vedla debatu o tom, zda je vůbec ochotna přijít s politikou snižování daní fyzických osob," říká Sobotka.

Více Sobotka prozradit nechce, ale už dříve uvedl, že je zastáncem spíše nahrazení dnešních odpočtů slevou přímo z daně a rozšíření daňových pásem než snižování sazeb.

Odpočty na hypotéky či penzijní připojištění by na rozdíl od původních plánů měly zůstat. Politikům ještě zbývá vyřešit nejtěžší oříšek, z čeho snížení daní zaplatit. A zároveň kde ušetřit, aby nepřišla důtka z Bruselu.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Najdete na iDNES.cz