Vláda odložila verdikt o minimální mzdě

  • 111
Ministři o zvýšení minimální mzdy nerozhodli. Pozdě večer si koaliční partneři sociálních demokratů vyžádali odložení verdiktu a chtějí o návrhu ještě jednat s ministrem práce Zdeňkem Škromachem. Ministerstvo navrhlo zvýšit minimální mzdu o 700 na 6900 korun.

Resort práce tuto sumu považuje za kompromis mezi možnostmi podnikatelů a státní kasy a požadavky odborů.

ANALÝZA
Vyšší minimální mzda - důvod k radosti?

On-line rozhovor
s ministrem Škromachem

Ty navrhovaly zvýšení o tisícikorunu na 7200 korun. Ministerstvo však míní, že částka 6900 korun bude lidi k práci motivovat dostatečně.

KDU-ČSL a Unie svobody chtějí návrh projednat na pravidelné koaliční schůzce příští týden v úterý.

"Koaliční partneři uplatnili právo, které vyplývá z koaliční smlouvy, na předprojednání zákona," řekl ČTK Škromach po jednání vlády.

Naposledy se minimální mzda zvyšovala k začátku letošního roku. Po úpravě budou lidé odměňovaní minimální mzdou brát 40,80 namísto současných 36,90 koruny za hodinu.

"Cílem opatření je především zajistit, aby se lidem vyplatilo pracovat a ne pobírat sociální dávky," říká mluvčí ministerstva práce Kateřina Prejdová.

Lidé si stěžují
Na nízkou minimální mzdu si stěžovali i čtenáři v nedávném on-line rozhovoru s ministrem Zdeňkem Škromachem na iDNES. Soudili, že řada lidí, kteří by mohli pracovat, zaměstnání nechce.

"Přibyly by jim povinnosti, ale nízká mzda by jim životní úroveň nezvedla," míní čtenář či čtenářka pod jménem "daša".

"Proto postupně navrhujeme zvyšování alespoň minimální mzdy tak, aby byl výraznější rozdíl mezi mzdou a sociálními dávkami," odpověděl Škromach.

Připustil však, že ve věci výše minimální mzdy stále ještě Česko nenaplňuje některá ustanovení Evropské unie. Vláda by v dlouhodobém výhledu chtěla, aby se minimální mzda přiblížila polovině mzdy průměrné, což by dnes bylo zhruba 7500 korun.

"Nepředpokládáme ale, že se toho podaří dosáhnout do konce tohoto volebního období," připustil Škromach.

Životní úroveň chudých by stoupla
Po plánovaném zvýšení minimální mzdy korun by se měl poměr minimální k průměrné mzdě v příštím roce změnit z 39,7 na 41,4 procenta.

Důležité však podle ministra je, že poměr minimálního příjmu k životnímu minimu se zvýší ze 124,1 na 136,7 procenta, což už by mělo lidi motivovat spíše k práci než k pobírání dávek.

Pro zaměstnavatele a stát by 6900 korun minimální mzdy nemělo být příliš velkou zátěží. Zvýšily by se sice mzdové náklady, ale také odvody do státní kasy.

"Zároveň by mělo dojít i k tomu, že stát ušetří za sociální dávky," dodal ministr.