Vláda před volbami rozdá 10 miliard

  1:00
Vláda bude příští rok před volbami utrácet výrazně více, než původně plánovala. Ministr financí Bohuslav Sobotka jí na to přidá deset miliard korun. Jak tyto peníze rozdělí, budou ministři probírat příští týden ve středu, kdy se budou zabývat přípravou státního rozpočtu na rok 2006.
Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | foto: MF DNES

Nejvíce z deseti miliard zřejmě dostanou důchodci, učitelé a další státní zaměstnanci. Penzisté by měli dostat vyšší důchody, učitelům a úředníkům se zvýší plat.

A kde ministr Sobotka těchto deset miliard navíc najde? Říká, že mu je zajistí předpokládané vyšší příjmy z daní a ze sociálního pojištění. Na faktu, že si stát bude muset půjčit 76 miliard korun, aby příští rok vyšel, se nic nemění. Celkem bude potřebovat na své výdaje 916 miliard korun.

Evropská unie přitom prosazuje pravidlo, že navíc získané peníze se mají využívat ke snížení dluhů. "Rád bych ještě o něco snížil deficit, ale nemyslím, že by takový návrh byl u kolegů ve vládě průchodný," říká Bohuslav Sobotka. Na miliardy si už pro své resorty brousí zuby všichni ministři. Deset miliard jim nestačí, rádi by dostali o několik miliard více.

Například ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach chce zvýšit důchody v průměru o 380 korun za měsíc, což je o stokorunu více, než ukládá zákon.

Průměrný plat státních zaměstnanců by se pak měl zvednout z nynějších 17 400 korun až o osm set korun. Sobotka má na to v rozpočtu rezervu, přestože zatím říká, že růst platů bude menší.

Stínový ministr financí z opoziční ODS Vlastimil Tlustý si však myslí, že Sobotkovo zvýšení odhadovaných příjmů je jen kouzlením s čísly. "Je to vědomý podvod. Mám k dispozici tutéž ekonomickou predikci (výhled) jako on. Nedává žádné důvody pro to, zvýšit příjmovou stránku rozpočtu.
Je jasné, že ministr se snaží před veřejností vizuálně snížit deficit," říká.

Ekonom Marek David z Patria Finance věří, že zvýšení příjmů státu o deset miliard je reálné. "Rozpočet by se měl ale dělat opačně, nejprve spočítat příjmy a pak sestavovat výdaje, v tomto případě jsou však výdaje dány a hledají se příjmy," dodal.

"Rád bych ještě o něco snížil deficit, ale nemyslím, že by takový návrh byl u ostatních kolegů ve vládě průchodný," říká k využití dodatečně nalezených peněz z vybraných daní ministr Sobotka. Schodek rozpočtu tak zůstane 76 miliard korun.

Deset miliard není ani v ohromném balíku více než 900 miliard korun, které se přerozdělí přes státní rozpočet, vůbec malé přilepšení. Podobná částka stačí například na celý rok na podporu pro nezaměstnané nebo skoro pro všechny domácnosti s dětmi na rodičovský příspěvek.

Na vládě nyní bude, aby se o kus čerstvě nakynutého dortu podělila. Zájemců je dost.

Tradičně nejvíce potřebuje ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, jehož úřadem proteče více než třetina všech státních peněz. Z jeho rozpočtu jdou peníze pro důchodce, nezaměstnané nebo rodiny s dětmi.

Nejvíce financí je potřeba pro rychle se rozšiřující řady penzistů, kterým chce Škromach v příštím roce přilepšit v průměru o 380 korun měsíčně. To je skoro o sto korun více, než nařizuje zákon a s čím se původně v rozpočtu uvažovalo.

V měřítkách státní pokladny je to o čtyři miliardy navíc. Podle úředníka obeznámeného s novým rozpočtem se zatím s nimi nepočítá. Konečné rozhodnutí je na vládě, ale penzisté dostanou před volbami velmi pravděpodobně přidáno.

Podobné to bude i s odměňováním státních úředníků, učitelů a dalších státních zaměstnanců. Požadují zvýšení platů o pět procent. Sobotka tvrdí, že na více než 2,5procentní růst není. "V rozpočtu je vytvořena rezerva na růst o 4,5 procenta," uvádí úředník ministerstva financí. To potvrzuje i vůbec první návrh rozpočtu, v kterém se s tímto přilepšením počítalo. V takovém případě by se už ministři před volbami nemohli pochlubit tím, že zvýší platy více.

Stovky milionů až miliard korun navíc požadují i ostatní ministři – na platy soudců, učitelů, vězeňských dozorců, na vysoké školy, na ochranu přírody, na kulturní akce, na větší podporu vědy a výzkumu, podporu hypoték a další věci.

To, že vláda bude mít v řadě věcí otevřenou ruku, naznačuje i seznam předvolebních priorit, které si ČSSD v pátek vytyčila. Patří mezi ně právě podpora důchodců, bydlení, vysokých škol či platy státních zaměstnanců.

Úplně všichni sice uspokojeni nebudou, ale stejně dopadnou lépe než třeba loni, kdy ministři žádali navíc 45 miliard korun.

Příjmy z daní rostou
Před volbami hraje vládě do ruky čile rostoucí ekonomika a s ní i do státní kasy proudící daně z velkých zisků bank, telekomunikací, energetik a dalších podniků. K tomu se přidávají i miliardy navíc ze spotřebních daní, hlavně z benzinu. Po vstupu do Evropské unie totiž brázdí české silnice mnohem více kamionů.

Už letos proto úředníci počítají s tím, že vyberou na daních zhruba o 20 miliard korun více, než si naplánovali.

To dává dobrý důvod očekávat, že něco podobného se stane i příští rok, a navýšit proto příjmy. Bruselem doporučované pravidlo, že peníze získané navíc se mají uspořit a snížit dluhy, jako by přestalo existovat.

Se stejnou dovedností politici zatlačují v předvolebním roce do pozadí i další nepříjemné věci, které si skoro před čtyřmi lety slibovali vykonat. Reforma státních financí, která měla zamezit narůstání dluhů, se smrskla hlavně na změny daní.

Druhý krok, který měl omezit bobtnající sociální výdaje, zůstal nedokončen. Zákony o sociálních dávkách či nemocenské jsou sice připravené, čekají na projednání ve Sněmovně, ale úsporný tón se z nich vytratil.

Naopak vytáhnou ze státní kasy miliardy navíc – což znamená přilepšení pro většinu nemocných a dlouhodobě nezaměstnaných.

Úředníci na ministerstvu financí, kteří rozpočet dávají dohromady, jsou proto rádi, že to teď nemusí řešit.

Přijalo se totiž pravidlo, že příjmy a útraty vlády budou počítat jen s již definitivně schválenými změnami. Rozpočet proto nyní například nebere v úvahu, že vypadne zhruba deset miliard, když vláda podle očekávání prosadí snížení daní pro lidi s nižšími a průměrnými příjmy.

Pro tyto očekávané, ale zatím neschválené změny v příštím roce bude v rozpočtu vytvořena naditá rezerva. Riziko je, že tato položka je hodně oblíbená u poslanců všech politických stran.


Při každoročním schvalování ve Sněmovně z rozpočtu zhruba dvě miliardy vysají na nejrůznější projekty na zkvalitnění veřejného života ve svých volebních okrscích – od škol a nemocnic až po hřiště, sjezdovky a v posledních několika letech oblíbené akvaparky.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankrot zažehnán, zatím. Saúdové nalijí do luxusních elektroaut miliardu dolarů

25. března 2024  18:42

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního...

Průlomový lék na hubnutí dráždí cenou. Kúru za tisíce lze vyrobit za pět dolarů

29. března 2024

Lék Ozempic od společnosti Novo Nordisk je jedním z hitů posledních měsíců. Ukázalo se totiž, že...

Divné kšefty za 1,5 miliardy dolarů. Nejvíc dílů pro ruská letadla dováží Gabon

28. března 2024  19:41

Gabon se stal největším dodavatelem náhradních dílů pro ruská letadla, napsal server The Moscow...

Nezdravé pryč. Komika donutili stáhnout z londýnské dopravy plakát s hotdogem

28. března 2024  18:51

V londýnském metru se nevyplácí utahovat si z hotdogů. Své o tom ví populární britský komik Ed...

Do dobíječek dá stát dalších šest miliard. Už jich je víc, než auta potřebují

28. března 2024

Dalších šest miliard korun plánuje ministerstvo dopravy v příštích letech využít na výstavbu nových...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...