Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda přiznala chybu v daních

  1:00aktualizováno  1:00
Vláda přiznala chybu a vymýšlí, jak opravit zákon, aby rodiny nemusely kvůli slevě platit daň dvakrát či běžet několikrát na úřad s různými papíry. Na byrokratickou past skrytou v zákonu v pátek upozornila MF DNES.

Sobotkovi úředníci opraví vadu společného zdanění, na kterou upozornila MF DNES. | foto: Václav PancerMF DNES

Rodinám s dětmi, které budou chtít příští rok ušetřit na společném zdanění, podle dnešní verze zákona hrozí, že nejprve budou muset zaplatit až desítky tisíc korun. Anebo si vyběhat na zaplacení odklad.

Premiér Jiří Paroubek a ministerstvo financí zareagovali až po upozornění MF DNES. Vymýšlejí, jak vady zákona odstranit.

Ve hře jsou dvě varianty. "Myslím, že bude potřeba nějaká drobná novela tohoto zákona," uvedl včera Paroubek. To však bude chvíli trvat a do začátku příštího roku lze opravu zákona stihnout těžko.

Úředníci ministerstva financí, kde zákon vznikl, proto mluví o další možnosti, generálním pardonu. To znamená, že rodiny nebudou muset daň navíc platit a nikdo je za to nebude pokutovat.

Celý problém se týká hlavně rodin s malými dětmi, kde je žena na mateřské a kterým se společné zdanění vyplatí skoro vždy. Manželé musí každý zvlášť do konce března podat daňové přiznání.

Muž převede část příjmů na ženu. Ve finále oba ušetří, ale problém je v tom, že manželka musí do konce března daň zaplatit ze "svého" příjmu. Přitom tuto daň už manžel dávno zaplatil, celý rok se mu o ni krátil plat.

Jestli se dnešní pravidla nespraví, berní úřad bude celý duben obě daňová přiznání zkoumat a teprve pak přeplatek vrátí. A chudšímu z manželů bude hrozit postih za pozdní doplacení daně, nebo běhání po úřadech s žádostí o odklad.

Například když muž vydělává dvacet tisíc měsíčně, rodina by měla zaplatit 8500. Teprve během dubna jim finanční úřad zpět pošle přeplatek, v tomto případě 16 tisíc korun.

Ministerstvo financí rodinám nejprve radilo, ať si požádají o pozdější zaplacení daně, až jim přijdou v dubnu peníze. Za to se platí 400 korun.

V pátek už byl úřad vstřícnější. "Pracujeme na minimalizaci administrativní zátěže," vzkázal statisícům rodin mluvčí úřadu Marek Zeman. A radí následující postup.

Manželka v rámci daňového přiznání vyplní žádost, aby finanční úřad strhl daň, kterou má zaplatit, až z úspory, kterou jim bude posílat během dubna.  Tím ale manželce začne nabíhat penále, že daň nezaplatila včas.

I na tuto překážku mají už úředníci recept a tvrdí, že chtějí na všechny pohlížet tak, jako kdyby požádali o prominutí penále. To znamená, že rodiny nebudou muset vyplňovat ještě další žádost, aby nemuseli platit penále, a ještě za to finančnímu úřadu platit.
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz