Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda přiznala chybu v daních

  1:00aktualizováno  1:00
Vláda přiznala chybu a vymýšlí, jak opravit zákon, aby rodiny nemusely kvůli slevě platit daň dvakrát či běžet několikrát na úřad s různými papíry. Na byrokratickou past skrytou v zákonu v pátek upozornila MF DNES.

Sobotkovi úředníci opraví vadu společného zdanění, na kterou upozornila MF DNES. | foto: Václav PancerMF DNES

Rodinám s dětmi, které budou chtít příští rok ušetřit na společném zdanění, podle dnešní verze zákona hrozí, že nejprve budou muset zaplatit až desítky tisíc korun. Anebo si vyběhat na zaplacení odklad.

Premiér Jiří Paroubek a ministerstvo financí zareagovali až po upozornění MF DNES. Vymýšlejí, jak vady zákona odstranit.

Ve hře jsou dvě varianty. "Myslím, že bude potřeba nějaká drobná novela tohoto zákona," uvedl včera Paroubek. To však bude chvíli trvat a do začátku příštího roku lze opravu zákona stihnout těžko.

Úředníci ministerstva financí, kde zákon vznikl, proto mluví o další možnosti, generálním pardonu. To znamená, že rodiny nebudou muset daň navíc platit a nikdo je za to nebude pokutovat.

Celý problém se týká hlavně rodin s malými dětmi, kde je žena na mateřské a kterým se společné zdanění vyplatí skoro vždy. Manželé musí každý zvlášť do konce března podat daňové přiznání.

Muž převede část příjmů na ženu. Ve finále oba ušetří, ale problém je v tom, že manželka musí do konce března daň zaplatit ze "svého" příjmu. Přitom tuto daň už manžel dávno zaplatil, celý rok se mu o ni krátil plat.

Jestli se dnešní pravidla nespraví, berní úřad bude celý duben obě daňová přiznání zkoumat a teprve pak přeplatek vrátí. A chudšímu z manželů bude hrozit postih za pozdní doplacení daně, nebo běhání po úřadech s žádostí o odklad.

Například když muž vydělává dvacet tisíc měsíčně, rodina by měla zaplatit 8500. Teprve během dubna jim finanční úřad zpět pošle přeplatek, v tomto případě 16 tisíc korun.

Ministerstvo financí rodinám nejprve radilo, ať si požádají o pozdější zaplacení daně, až jim přijdou v dubnu peníze. Za to se platí 400 korun.

V pátek už byl úřad vstřícnější. "Pracujeme na minimalizaci administrativní zátěže," vzkázal statisícům rodin mluvčí úřadu Marek Zeman. A radí následující postup.

Manželka v rámci daňového přiznání vyplní žádost, aby finanční úřad strhl daň, kterou má zaplatit, až z úspory, kterou jim bude posílat během dubna.  Tím ale manželce začne nabíhat penále, že daň nezaplatila včas.

I na tuto překážku mají už úředníci recept a tvrdí, že chtějí na všechny pohlížet tak, jako kdyby požádali o prominutí penále. To znamená, že rodiny nebudou muset vyplňovat ještě další žádost, aby nemuseli platit penále, a ještě za to finančnímu úřadu platit.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...Najdete na iDNES.cz