Vláda projedná výběr poradce pro Unipetrol

Kabinet premiéra Miloše Zemana projednává na svém zasedání způsob výběru poradce pro privatizace petrochemického holdingu Unipetrol. Ministr financí Pavel Mertlík přichází s návrhem vybrat poradce veřejnou obchodní soutěží, jiný názor však má ministerstvo průmyslu a obchodu Miroslava Grégra. Podle něj by měl Fond národního majetku vyzvat šest vybraných poradenských firem, které by svůj případný zájem projevily předložením konkrétních nabídek.

Druhá největší tuzemská firma by podle představ Grégrova resortu měla získat soukromého majitele nejpozději příští rok na jaře. "Investor bude vybrán ještě do konce letošního roku a vlastní prodej firmy pak bude následovat nejpozději začátkem roku 2002," sdělila náměstkyně ministra průmyslu Milada Vlasáková.

Loni v říjnu vláda na návrh Miroslava Grégra rozhodla, že Unipetrol stát prodá jako celek, a nikoli po částech, jak preferovalo ministerstvo financí. "Osobně nejsem přesvědčen o tom, že prodej firmy jako jednoho velkého balíku je nejlepší," upozornil náměstek ministra financí Jan Mládek.

Záběr celé petrochemické skupiny je totiž obrovský a těžko se pro něj bude hledat jeden investor. "Počítáme s tím, že investoři se budou slučovat do větších celků a každý z nich se zaměří na určitou část Unipetrolu," argumentovala proti tomu Vlasáková.

Vláda také na jednání posoudí případnou nutnost vyjmout některé tuzemské banky se speciálními úkoly (Českomoravská záruční a rozvojová banka, Česká exportní banka a Konsolidační banka) z režimu podřízení bankovním směrnicím Evropské unie.

Podle ministerstva financí vláda pověří ministra zahraničních věcí Jana Kavana, aby oznámil Evropské komisi, že ČR nebude žádat o vynětí těchto bank z bankovní legislativy EU.

Ministři se mají zabývat také návrhem opatření vyplývajících z Pravidelné zprávy Evropské komise 2000 o pokroku ČR v procesu přistoupení.