Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda rozhodne o mýtném

  1:00aktualizováno  1:00
Vláda ve středu rozhodne o tom, zda nákladní vozy budou už od příštího roku platit mýtné na českých dálnicích. Osobním vozům v příštích 10 letech mýtné nehrozí - nadále budou platit dálniční známky. Mýtné pro nákladní vozy má v prvních letech zavedení systému přinést až pět miliard korun ročně.

Vláda se ještě musí rozhodnout, zda zpoplatnění menších nákladních aut neposune o rok a nezačne vybírat zpočátku jen u těžších kamionů.

Ministr dopravy Milan Šimonovský nese kolegům na zasedání vlády návrh, v němž počítá se zpoplatněním zatím 970 kilometrů dálnic a rychlostních komunikací od roku 2006. O dva roky později by se placení mýta mělo týkat necelých dvou a půl tisíce kilometrů dálnic, rychlostních a vybraných silnic první třídy.

Po deseti letech provozu by podle studie poradenské společnosti Deloitte & Touche mělo Česko na projíždějících kamionech po odečtení nákladů vydělat zhruba 47 miliard korun.

"Náklady na pořízení systému vybírání mýtného by se měly pohybovat do čtyř miliard korun. O jeho dodavateli, přesné ceně a technologii, kterou budeme využívat, rozhodne výběrové řízení," vysvětluje náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek.

O provoz se bude podle návrhu Šimonovského starat Ředitelství silnic a dálnic a vybrané zisky půjdou Fondu dopravy, který v Česku financuje stavbu a rekonstrukci dálnic a silnic.

Původně se počítalo s tím, že bude i provozovatelem. "Ale legislativně je to složitější než u Ředitelství silnic a dálnic. U něho stačí místo změn zákona jen úprava zřizovací listiny," vysvětluje šéf odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Jiří Nouza.

Návrh počítá s tím, že nákladní auta od 3,5 do 12 tun by platila 1,60 za kilometr, kamiony nad dvanáct tun 4,20 koruny. To podle Fondu dopravy bude motivovat firmy, aby neobjížděly zpoplatněné úseky.

"Sazby za kilometr se budou moci nastavit například podle dopravních špiček, a tak vyšší cenou ovlivnit provoz v kritických místech a časech," vysvětluje Kubínek z ministerstva dopravy, které bude majitelem celého systému, a tak si uchová možnost jej měnit.

To bude nutné například v případě, že se EU dohodne na jednotném systému. Doposud žádné závazné doporučení neexistuje. V Německu a Rakousku, kde už mýtné elektronicky od kamionů vybírají, pracují s rozdílnými systémy.

O elektronické mýtné se už zajímá i řada firem, které chtějí miliardovou státní zakázku získat. Mezi největší zájemce patří společnosti Kapsch, který dodal systém v Rakousku, a Siemens, dodavatel německého mýtného. Siemens se chce v Česku o zakázku ucházet společně s T-Systems a Českým Telecomem.

Ten chce jako nadstavbu nabídnout například hlídání či hledání vozidla, navigaci nebo přístup na internet. O dodání systému výběru mýtného v Česku se informovaly i firmy z Izraele, Kanady a Austrálie.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Najdete na iDNES.cz