Šéf ANO Andrej Babiš, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a lídr lidovců Pavel...

Šéf ANO Andrej Babiš, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a lídr lidovců Pavel Bělobrádek po jednání o vládě ve Sněmovně (25.11.2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Vláda schválila brzdu proti dluhům. Hranice bude 55 procent HDP

  • 517
Na dluhové brzdě, která stanoví hranici, při jejímž překročení bude muset vláda předkládat vyrovnaný nebo přebytkový rozpočet státního rozpočtu, se v pondělí shodl kabinet. Překročí-li dluh státu 55 procent HDP, bude muset vláda Sněmovně předkládat i návrhy vyrovnaných rozpočtů zdravotních pojišťoven

„Je jednoznačně formulován limit 55 procent HDP, který by neměl být překročen,“ řekl po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka. „Pokud jednou chceme přijmout euro, celkový dluh by neměl přesáhnout 60 procent

„Je to jeden z nejdůležitějších zákonů, který vláda schválila,“ doplnil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Těch 55 kompromis, já jsem doufal ještě v lepší číslo,“ uvedl Babiš. Státní finance se podle něj vyvíjejí dobře, takže současné vládě se to podle Babiše vůbec týkat nebude.

K úsporným krokům nebude muset vláda přistoupit například v případě nouzového nebo válečného stavu, kvůli odstraňování následků živelních pohrom nebo při významném zhoršení ekonomického vývoje. Návrh počítá u tohoto pravidla s poklesem ekonomiky o tři procenta.

Na finanční ústavě, která stanoví dluhovou brzdu, se musí ale vláda shodnout i s opozicí, protože nemá ve Sněmovně dostatečnou ústavní většinu pro její schválení. „Věřím, že se nám podaří opozici přesvědčit,“ řekl Babiš.

Zákon, který ve vládě prosadil Babiš, počítá i se zřízením národní rozpočtové rady a finanční ústava omezuje i výši zadlužení obcí a krajů. V případě obcí a krajů by zadlužení nemělo podle návrhu přesáhnout 60 procent průměru jejich celkových příjmů za poslední čtyři roky. Pokud se tak stane, budou muset celkovou výši svého dluhu začít snižovat.

Schválený návrh je vykastrovaný, kritizuje vládu ODS

Podle opoziční ODS vláda schválila „vykastrovaný“ a značně oslabený návrh finanční ústavy. „ODS svůj návrh představila již v roce 2009. Tehdejší návrh počítal s příjímáním nápravných rozpočtových opatření již ve chvíli, kdy zadlužení země přesáhne 40 procent HDP. Současný vládní návrh však tuto hranici posouvá až na nesmyslně vysokých 55 procent,“ uvedl ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

„Podíváme-li se na aktuální výši veřejného zadlužení 43,2 % HDP, je zřejmé, že k posunutí hranice došlo právě proto, aby se finanční ústava netýkala stávající vlády a ta mohla dál nezodpovědně hospodařit,“ uvedl Skopeček.

Upozornil, že z původního konceptu finanční ústavy Sobotkova vláda vyňala hmotnou odpovědnost politiků za zadlužování země i povinnost vlády předstoupit před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o důvěru v případě, že veřejný dluh přesáhne 50 procent HDP.