Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vláda schválila odchody do penze v 65 letech

  • 516
Lidé v Česku by v budoucnu mohli odcházet do penze v 65 letech a povinné pojistné by měli místo 25 odvádět 35 let. Návrh zákona, který by měl důchodový systém v Česku upravit, dnes schválila vláda. První fázi důchodové reformy nyní posoudí parlament.

Pokud novela projde, první důchodci by do penze ve věku 65 let nastoupili v roce 2031, řekl na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Důchodový věk by měl i nadále růst stejně jako dosud. U mužů by se každoročně zvedal o dva a u žen o čtyři měsíce.

Možnost jít dříve do důchodu by s platností nového zákona ztratily ženy s jedním dítětem. Ty by do penze odcházely v 65 letech, stejně jako muži nebo bezdětné ženy. Možnost jít dřív do penze podle počtu dětí by měly mít nadále matky dvou a více dětí (viz. tabulka).

 Odchod do důchodu podle vlády*
 muži, bezdětné ženy, ženy s 1 dítětem  65 let
 ženy se 2 dětmi  64 let
 ženy se 3 dětmi  63 let
 ženy se 4 dětmi  62 let
Zvýhodnění žen s dětmi se může ještě upravit, nejpozději do 30.6. 2009

Doba povinného pojištění by se měla zvýšit na 35 let. Lidé by ho tedy platili o deset let déle než nyní. Do doby nároku na penzi by se také nově nemělo zahrnovat studium. U lidí, kteří dostudovali či vystudují do roku 2010, by v takzvaných náhradních dobách zůstalo.

Zákon by změnil také invalidní důchody. Místo částečných a plných penzí by měly existovat tři stupně podle omezení schopnosti pracovat. Výše penze by se lišila také podle doby odváděného pojistného.

Mají ženy s jedním dítětem chodit do důchodu stejně jako bezdětné?

celkem hlasů: 5649

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 25. února 2008. Anketa je uzavřena.

Ne, mají být zvýhodněny
Ne, mají být zvýhodněny 4207
Ano, v 65 letech
Ano, v 65 letech 1150
Ano, ale dříve než v 65 letech
Ano, ale dříve než v 65 letech 292

Změny se dotknou současných čtyřicátníků
Už přiznané částečné důchody by se ale neměly měnit. Upravit by se měly i podmínky pro pracující důchodce. Ti by mohli pobírat polovinu penze a dál si "nadělávat" na důchod, tedy zvyšovat procentní výměru.

"Nutnost změny důchodového systému je mimo vší pochybnost," řekl na dnešní tiskové konferenci Nečas. Argumentuje tím, že populace v Česku stárne. V roce 2030 bude podle Nečase jedna třetina obyvatel země starší šedesáti let.

Změny, které mají zajistit, aby stát mohl důchodce zajistit i v budoucnu, by se měly dotknout současných čtyřicátníků.

Vláda rozdělila reformu penzí do tří etap. Zákon o změnách současného důchodového systému obsahuje etapa první. Shodu na jeho podobě hledala od léta komise pěti parlamentních stran.

Koalice se s opozicí měla dohodnout do Vánoc. Jednání ale prakticky zkrachovalo. Podle ministra práce Petra Nečase opoziční ČSSD přišla s "absurdními a přehnanými požadavky".

Ministr kvůli reformě hrozil demisí
Nečas opakovaně pohrozil, že pokud se mu důchodovou reformu nepodaří prosadit, podá demisi. - více zde

ČSSD se totiž usnesla na tom, že zvyšování věku na 65 let by podpořila až po roce 2035 a za určitých podmínek. Strana by snížila i věk pro předčasný důchod, a to o pět let před řádnou penzí. Nyní jsou to tři roky. Sociální
demokraté nesouhlasí ani s případnou možností přesměrovat část odvodů do spoření u fondů.

Nečas už dříve řekl, že pokud se politikům ani v budoucnu nepodaří najít společnou řeč, je připraven udělat kompromis.

Druhá etapa důchodové reformy má být zaměřena na změnu financování důchodového systému a opatření týkající se penzijního připojištění a životního pojištění. Penzijní fondy by měly mít například možnost investovat i do rizikovějších aktiv, než jsou dluhopisy.

Třetí etapa se týká rozložení zdrojů příjmů ve stáří. Nečas chce lidem umožnit částečně se vyvázat ze základního důchodového pojištění a více si spořit dobrovolně.