Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda schválila protikrizový plán, malým firmám ruší zálohy na daně

  12:09aktualizováno  17:25
Vláda schválila balíček protikrizových opatření, který vzešel z pera Národní ekonomické rady vlády. Novinkou je, že místo vrácení daní by malé podniky neměly platit v roce 2009 zálohy na daně. Ve středu plán v úplném znění a se všemi změnami získá Poslanecká sněmovna.

Premiér Topolánek představil Národní ekonomickou radu vlády. - Zleva Michal Mejstřík, Miroslav Zámečník, Jiří Weigl, Jiří Kunert, Vladimír Dlouhý, ministr financí Miroslav Kalousek, premiér Mirek Topolánek, Jiří Rusnok, Jiří Schwarz, Martin Jahn, Pavel Kohout a Tomáš Sedláček na tiskové konferenci. | foto: ČTK

Premiér Mirek Topolánek proto na tiskové konferenci po jednání vlády představil pouze pracovní verzi plánu. V konečném znění má návrh 16 bodů.

Počítá například se snížením odvodů na sociální pojištění, naopak neobsahuje šrotovné nebo zavedení švarcsystému, tedy zaměstnávání pracovníků na živnostenský list.

Protikrizový plán dále zahrnuje například návrhy na státní garance za úvěry podnikatelů či rychlejší vracení DPH. Počítá se také s penězi na rozvoj infrastruktury.

"Obecně lze říci, že zveřejněný obsah balíčku nepřekvapil a směřuje správným směrem. Teď bude ovšem důležité jeho rychlé prosazení a realizace," uvedl analytik společnosti Raiffeisenbank Michal Brožka.

Topolánek: Náprava bude okamžitá

Premiér při otázce, kdy začnou opatření fungovat, uvedl, že mnoho z nich funguje již nyní. Polovina z těchto opatření byla podle něj realizována již od loňského září. Odmítl tak nařčení ze zpoždění celého plánu.

"Exekutivní opatření začnou fungovat během dvou až tří týdnů," uvedl Topolánek. Také legislativní návrhy, mezi které patří například insolvenční zákon, zákon o sociálním pojištění a zákon o dani z příjmu ohledně odpisu, by měly projít Sněmovnou celkem rychle.

Největší problém ale premiér vidí v zákonech, které leží ve Sněmovně a mohou státní pokladnu zatížit 80 miliardami korun. Jde například o návrh Bohuslava Sobotky a Vlastimila Tlustého o snížení DPH z pohonných hmot. "Pokud toto projde, žádná protikrizová opatření nebudou," uvedl Topolánek. "Pak totiž nepůjde realizovat vůbec nic," dodal.

Návrhy NERV se nezdají odborářům. Českomoravská konfederace odborových svazů kritizuje snížení odvodů na sociální pojištění firmám. Podnikům prý sníží odvody tak nepatrně, že si zaměstnance kvůli tomu nenechají či nenaberou další, maximálně jim podle předsedy ČMKOS Milana Štěcha na pár hodin zlepší tok peněz.

HK: Štěchovo jednání je účelové

Štěchův odmítavý postoj k protikrizovým opatřením kritizuje Hospodářská komora. "Prohlášení šéfa odborů Milana Štěcha považujeme za účelové a ryze politické. Jeho obsah a vyznění jsou téměř totožné se stylem, kterým se především prezentuje jistá politická strana, za kterou byl Štěch zvolen do Senátu. I proto takové vykreslení situace vnímáme jako zavádějící a účelové," uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

"Z prohlášení pana Štěcha jde takový zvláštní pocit: na jednu stranu šíří pesimismus, ale dělá to takovým stylem, jako by z toho měl radost a řídil se heslem ´čím hůř, tím líp´,“ dodal Kužel.

DESET POMOCNÍKŮ PROTI KRIZI

1) Slevy na sociálním pojistném
Mají zlevnit firmám zaměstnance, hlavně ty s nejnižšími příjmy.

2) Zrychlené odpisy
Mají podpořit nákup firemního majetku tak, aby podniky neotálely s investicemi.

3) Garance za úvěry
Mají zpřístupnit firmám přes polostátní banky běžné bankovní úvěry na provoz, investice a export.

4) Novela insolvenčního zákona
Má zadluženým firmám pomoci přežít. Stát jim chce umožnit odklad plateb sociálního pojištění, nebo zlevnit práci insolvenčních správců.

5) Podpora regionální dopravy
Má zpřístupnit lidem cestování za prací z nejvíce postižených regionů.

6) Podpora vědy, výzkumu a školství
Dlouhodobé opatření má zlepšit strukturu české ekonomiky.

7) Lepší čerpání evropských peněz
Mají být použity na podporu výstavby infrastruktury, dotace dopravy, nebo na záruky za úvěry.

8) Méně papírování
Dlouhodobé opatření by mělo zjednodušit registraci živností nebo před úřady zrovnoprávnit listinnou a elektronickou komunikaci.

9) Zrušení záloh na daně z příjmů
Mají uvolnit peníze živnostníkům a malým firmám.

10) Pružnější zaměstnávání lidí
Firmy mají snáze najímat, převádět a propouštět zaměstnance.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Najdete na iDNES.cz