Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda schválila snížení daní

  1:07aktualizováno  1:07
Vláda schválila snížení daní lidem s nejslabšími příjmy. Navrhla snížit dvě nejmenší daňové sazby: z 15 na 12 a z 20 na 19 procent. To by se týkalo většiny obyvatel České republiky. Koalice tím chce konkurovat rovné 15procentní dani ODS. Ze státního rozpočtu to odčerpá až 15 miliard.

Úpravu daní navrhl ministr financí Bohuslav Sobotka. Aby nižší daně začaly platit, musí je ještě schválit poslanci, senátoři a prezident.

Lidé, kteří si vydělají do 20 tisíc korun měsíčně by podle Sobotkova schváleného návrhu měli ušetřit ročně více než 4000 korun. S rostoucím příjmem peněžní výhoda klesá, ale ještě při platu kolem 30 tisíc lidé ušetří kolem tří tisíc korun ročně.

Z toho vyplývá, že by se snížení daní dotklo většiny výdělečně činných obyvatel České republiky. Ani na průměrnou mzdu necelých 18 tisíc korun jich totiž nedosáhnou zhruba dvě třetiny. Jen malá část jich má větší měsíční mzdu než 30 tisíc.

Vláda chce zavést nový odlehčený systém už od příštího roku. Novela zákona o dani z příjmů není reformou, systém zůstává až na výjimky stejný.

Výjimkou je například nahrazení odečitatelné položky ze základu daně přímo slevou na dani. Univerzální odečet ve výši 38 040 Kč by měla vystřídat sleva 7200 Kč z daně samotné. Obdobně budou zavedeny slevy pro studenty, na vyživovanou manželku nebo manžela nebo na částečný či plný invalidní důchod.

Vyrovnat se rovné dani
Sobotka svým návrhem konkuruje volební kartě opoziční ODS. "Je evidentní, že je to postavené proti naší 15procentní dani," říká k vládnímu návrhu šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Jeho rovnou daň by doplňovala nezdanitelná částka ve výši 6 000 korun.

Občanští demokraté popírají, že by vládní návrh byl pro lidi výhodnější než rovná daň. Podle Tlustého vláda vysílá signál, že se lidem vyplatí vydělávat méně, protože bohatším vezme na daních více. "My stavíme systém obráceně - snaž se vydělat, stát tě za to nebude penalizovat," dodává.

Podle ekonomů ale není problémem výše daní. "Celková daňová kvóta je ve srovnání s průměrem EU dokonce znatelně nižší, zátěží pro ekonomiku je ale struktura daňového systému," říká ekonom David Marek z Patria Online.

Novela bude silným zářezem do českého rozpočtu. Příští rok má stát 14 miliard a zhruba 20,5 miliardy v roce 2007. Výpadek příjmů hodlá vláda zalepit z předchozího zvýšení HDP a spotřebních daní a věří, že i vyšší ekonomický růst přinese do rozpočtu

Daně podle vlády

Současný stav

Vládou schválený návrh

1. pásmo

15 %
(do 109 200 Kč ročně)

12 %
(do 121 200 Kč ročně)

2. pásmo

20 %
(do 218 400 Kč ročně)

19 %
(121 200 - 218 400 Kč ročně)

3. pásmo

25 %
(do 331 200 Kč ročně)

25 %
(218 400 - 331 200 Kč ročně)

4. pásmo

32 %
(nad 331 200 Kč ročně)

32 %
(nad 331 200 Kč ročně)

Zdroj: ČTK, iDNES

Kabinet podpořil úlevy firmám
Vláda podpořila i nápad Martina Jahna ulevit firmám za to, že svážejí zaměstnance do práce a platí jim přechodné bydlení. Schválený návrh počítá s tím, že si firmy budou smět odepsat z daňového základu zavedení daňové uznatelnosti nákladů zaměstnavatele na svoz zaměstnanců na pracoviště.

Zároveň dojde k podpoře přechodného ubytování zaměstnanců dojíždějících za prací (náklady zaměstnavatelů na ubytování zaměstnanců budou daňově uznatelné do výše 3,5 tisíce měsíčně).

Podle Jahna by jeho návrh měl přispět ke snížení nezaměstnanosti v regionech. "Dojde ke zvýšení motivace zaměstnanců přijmout práci v místě vzdálenějším od bydliště," míní místopředseda vlády.

Podle Jahna tvoří náklady na dopravu do zaměstnání v průměru deset procent rodinného rozpočtu a u chudších rodin je tento podíl ještě vyšší.

Kouzlo paušálů
Drobní živnostníci se zase mohou těšit na výdajové paušály ve výši 50 procent. Vláda tak vyhověla Sobotkově návrhu.

Kouzlo paušálu tkví v jednoduchosti. Zatímco při normálním placení daní si podnikatelé musejí schovávat všechny doklady, u paušálu stačí jen celkové příjmy a výdaje. "Zatím byl pro mě paušál nevýhodný, a tak mám všechny náklady v papírkách. Vyšší paušál mi usnadní život, už aby to bylo," říká 27letý pražský elektrikář Petr Novák.

ANKETA
Líbí se vám víc rovná daň ODS, nebo vládní návrh na snížení daní?

Poznámka: sazby daní budou 12 % (pro měsíční příjem do 10 100 korun), 15 % (10 101 až 18 200 korun), 25 % (18 201 až 27 600) a 32 % (nad 27 600 korun). Namísto odečitatelné položky bude sleva na dani 600 korun měsíčně. Pramen: vlastní výpočty MF DNES na základě návrhu daňových změnNejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Najdete na iDNES.cz