Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda schválila úsporný balíček, schodek má být 155 miliard

  11:50aktualizováno  17:12
Vláda jednomyslně schválila balíček úspor na příští rok, který předložil ministr financí Eduard Janota. Pokud ho poslanci v této podobě schválí, bude deficit 155,3 miliardy korun. Premiér Jan Fischer hlasování ve Sněmovně bere jako test důvěry vládě, po kterém se rozhodne, zda pokračovat.

"Po jednání Sněmovny se rozhodneme, zda pokračovat, či ne," uvedl premiér Jan Fischer na tiskové konferenci po jednání vlády, na němž schválila přijetí balíčku.

"Vláda navrhla ucelený tvar legislativních předloh, které povedou z deficitu 230 miliard k dnešnímu deficitu, který nabízíme ve výši 155,3 miliardy," komentoval premiér přijetí balíčku. Výhrady k němu neměl nakonec nikdo, přestože se dříve někteří ministři opatřením bránili.

ODS zřejmě úsporný balíček podpoří

Ale jen se skřípěním zubů, říká místopředseda Nečas

Jedním z nejhlasitějších kritiků byl ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka, kterému mimo jiné vadilo, že neporostou důchody.

Soubor opatření má srazit deficit chystaného rozpočtu na příští rok z 230 miliard na 155,3 miliardy, Sněmovna ho má projednat ve čtvrtek ve stavu legislativní nouze. To znamená, že poslanci o něm budou hlasovat v prvním čtení, ale budou moci předkládat pozměňovací návrhy. Dá se očekávat, že zejména levice bude mít k balíčku zásadní výhrady.

ČSSD se nelíbí hlavně škrty v sociální oblasti, snížení platů ve státní sféře o 4 procenta, návrh nenavyšovat důchody nebo zvýšení daně z přidané hodnoty. ČSSD měla také výhrady ke slevám pro zaměstnavatele na odvodech na sociální pojištění, tuto výhodu pro firmy ale nejnovější verze balíčku ruší.

Všechna plánovaná opatření mají platit pouze v roce 2010 a bude se o nich hlasovat v jednom balíčku.

Fischer věří v politickou shodu

V případě přijetí bude mít příští rok sada opatření negativní dopad na vývoj hrubého domácího produktu. "Efekt balíčku je minus 0,6 procenta k HDP," uvedl ministr Janota. Ekonomika by klesla o 0,3 procenta, bez balíčku by o stejnou hodnotu stoupla. Deficit 155,3 miliardy by znamenal 5,2 % HDP.

"Vím že bude velmi obtížné, aby se s návrhem vyrovnaly jednotlivé politické strany, ale myslím, že za ním je možné najít politickou shodu," dodal Jan Fischer.

Úspory na příští rok dnes překvapivě přivítaly odbory. "Balíček považujeme za pozitivní," uvedl šéf odborářů Milan Štěch. "Považujeme to za kompromis, který je životaschopný a vcelku fér," dodal. Zástupci zaměstnanců mají přesto několik výhrad, hlavně jim vadí snížení platů ve státní sféře. Myslí si, že se to může negativně odrazit v menší spotřebě lidí. - více čtěte Odboráři: Janotův balíček je přijatelný kompromis

ODS se nelíbí zvýšení daní

ODS kritizuje na balíčku jeho údajnou nevyváženost na straně příjmů a výdajů. Poměr mezi zvyšováním daní a redukcí výdajů je 2:1. Původně Janota navrhoval obě strany úspor vyrovnané.

"Navýšení daní, které je navrhováno o více než 50 miliard korun, je nejmasivnější navýšení daní v České republice za posledních deset let. Obáváme se tedy, že tento rozpočet se nedá označit za protikrizový. Očekáváme-li zastavení ekonomické recese a určité mírné náznaky růstu v příštím roce, tak to poslední, co česká ekonomika potřebuje, je plošné zvyšování daní," řekl místopředseda ODS Petr Nečas.

ÚspornÝ balíček


- Zvýšení obou sazeb DPH o jedno procento. ČSSD ale vadí, že by zdražily i léky a potraviny.

- Důchody by příští rok nerostly. Inflace bude nízká, tudíž k tomu vláda není povinna. Levice chce přesto důchodcům přidat.

- Zvýšení spotřební daně (zdraží benzin, alkohol i tabák).

- Příjmy bohatých nad 145 tisíc měsíčně se více zdaní (23 %).

- Státním úředníkům klesnou mzdy o 4 procenta, také politici si sáhnou na mzdy.

- Zruší se zákon o šrotovném, tedy nejen podpora automobilek, ale i prodloužení doby pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti nebo slevy pro firmy týkající se odvodů na sociální pojištění.

- Strop pro odvody sociálního pojištění se posune na šestinásobek hrubé mzdy.

- Nižší než plánované navýšení plateb státu na zdravotní pojištění.

- Snížení rodičovského příspěvku o 10 procent, snížení porodného na 10 tisíc (další sporný bod, vadí ODS i ČSSD).

- Zrušení letošního navýšení přídavku na děti.

- Zdanění náhrad ústavních činitelů.

- Ponechání sazby na nemocenské pojištění v úrovni roku 2009, tj. nesnižovat o 0,9 procentního bodu u zaměstnavatelů.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Lesy ČR mění generálního ředitele, stane se jím Vojáček

Lesy ČR otevřou novou budovu v Hořicích, která je celá ze dřeva

Novým generálním ředitelem státního podniku Lesů ČR se stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR Josef Vojáček....

Najdete na iDNES.cz