Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda schválila vydání povodňových dluhopisů až za sedm miliard

  17:00aktualizováno  18:20
Vláda schválila plán ministerstva financí vydat státní dluhopisy až za sedm miliard korun na úhradu škod po letošních povodních. Podle ministra financí Eduarda Janoty dluhopisy odkoupí na základě dohody Evropská investiční banka.

Ministr financí Janota | foto: iDNES.cz

"Zatím jsme vyčíslili povodňové škody na státním majetku na 6,85 miliardy korun, necháváme si tak rezervu. EIB měla zájem o tento produkt a její nabídka je velmi výhodná. Je to výhodné i pro i státní rozpočet. Jinak se jedná o standardní emisi dluhopisů," uvedl Janota. Maximální doba splatnosti dluhopisů by měla být 35 let.

Ministerstvo financí současně navrhuje, aby zákon o vydání dluhopisů schválila Poslanecká sněmovna již v prvním čtení.

O peníze získané vydáním povodňových dluhopisů lze podle materiálu překročit celkové výdaje státního rozpočtu schválené rozpočtovým zákonem. O tyto peníze tak bude v příslušném roce změněn deficit státního rozpočtu. Pro letošní rok byl zákonem schválen deficit 38,1 miliardy korun, kvůli krizi ovšem letos zřejmě přesáhne 160 miliard korun.

Přes miliardu dostanou vodohospodáři

Ministerstvo zemědělství k tomu uvedlo, že na úhradu škod na státním vodohospodářském majetku a na infrastruktuře vodovodů a kanalizací měst a obcí půjde zhruba 1,2 miliardy korun. "Stejně jako v předchozích letech jsou připravovány programy na odstraňování vzniklých škod," řekl ministr zemědělství Jakub Šebesta. Na státním vodohospodářském majetku vznikly škody za 1,392 miliardy korun.

Po odečtení vlastních zdrojů investorů a škod na pojištěném majetku je zapotřebí navýšit rozpočet ministerstva zemědělství o jednu miliardu.

Příjemcem prostředků jsou státní podniky Povodí, Lesy ČR, s. p., a Zemědělská vodohospodářská správa. "V letošním roce předpokládáme využití zhruba 200 milionů korun," doplnil Šebesta.

Minulý týden vláda na likvidaci škod způsobených povodněmi vyčlenila 3,6 miliardy korun. Šlo o peníze určené pro nápravu škod na obecním a krajském majetku. Dalších 442 milionů korun bude směřovat na podporu odstraňování škod v oblasti bydlení. Z toho je 120 milionů korun určených na výstavbu takzvaných povodňových domků. Dalších 480 milionů korun má do postižených oblastí směřovat ze Státního fondu rozvoje bydlení v podobě úvěrů s nízkými úroky.

Povodně, které koncem června postihly část Čech i Moravy, byly třetí nejtragičtější v novodobé historii Česka a vyžádaly si 15 obětí. Celkové škody se odhadují na více než 8,5 miliardy korun. Většinu nákladů na jejich odstraňování ponese stát.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

(ilustrační snímek)

Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům....

Najdete na iDNES.cz