Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda schválila vydání povodňových dluhopisů až za sedm miliard

  17:00aktualizováno  18:20
Vláda schválila plán ministerstva financí vydat státní dluhopisy až za sedm miliard korun na úhradu škod po letošních povodních. Podle ministra financí Eduarda Janoty dluhopisy odkoupí na základě dohody Evropská investiční banka.

Ministr financí Janota | foto: iDNES.cz

"Zatím jsme vyčíslili povodňové škody na státním majetku na 6,85 miliardy korun, necháváme si tak rezervu. EIB měla zájem o tento produkt a její nabídka je velmi výhodná. Je to výhodné i pro i státní rozpočet. Jinak se jedná o standardní emisi dluhopisů," uvedl Janota. Maximální doba splatnosti dluhopisů by měla být 35 let.

Ministerstvo financí současně navrhuje, aby zákon o vydání dluhopisů schválila Poslanecká sněmovna již v prvním čtení.

O peníze získané vydáním povodňových dluhopisů lze podle materiálu překročit celkové výdaje státního rozpočtu schválené rozpočtovým zákonem. O tyto peníze tak bude v příslušném roce změněn deficit státního rozpočtu. Pro letošní rok byl zákonem schválen deficit 38,1 miliardy korun, kvůli krizi ovšem letos zřejmě přesáhne 160 miliard korun.

Přes miliardu dostanou vodohospodáři

Ministerstvo zemědělství k tomu uvedlo, že na úhradu škod na státním vodohospodářském majetku a na infrastruktuře vodovodů a kanalizací měst a obcí půjde zhruba 1,2 miliardy korun. "Stejně jako v předchozích letech jsou připravovány programy na odstraňování vzniklých škod," řekl ministr zemědělství Jakub Šebesta. Na státním vodohospodářském majetku vznikly škody za 1,392 miliardy korun.

Po odečtení vlastních zdrojů investorů a škod na pojištěném majetku je zapotřebí navýšit rozpočet ministerstva zemědělství o jednu miliardu.

Příjemcem prostředků jsou státní podniky Povodí, Lesy ČR, s. p., a Zemědělská vodohospodářská správa. "V letošním roce předpokládáme využití zhruba 200 milionů korun," doplnil Šebesta.

Minulý týden vláda na likvidaci škod způsobených povodněmi vyčlenila 3,6 miliardy korun. Šlo o peníze určené pro nápravu škod na obecním a krajském majetku. Dalších 442 milionů korun bude směřovat na podporu odstraňování škod v oblasti bydlení. Z toho je 120 milionů korun určených na výstavbu takzvaných povodňových domků. Dalších 480 milionů korun má do postižených oblastí směřovat ze Státního fondu rozvoje bydlení v podobě úvěrů s nízkými úroky.

Povodně, které koncem června postihly část Čech i Moravy, byly třetí nejtragičtější v novodobé historii Česka a vyžádaly si 15 obětí. Celkové škody se odhadují na více než 8,5 miliardy korun. Většinu nákladů na jejich odstraňování ponese stát.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Prodejna u bytu. Obchodní řetězce rostou společně s developery

Ilustrační snímek

Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Najdete na iDNES.cz