ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Maximální balení alkoholu se zmenší. Prodejci budou muset mít koncesi

  • 40
Ministři kývli na návrh zákona o povinném značení lihu. Reagují tak na sérii otrav metanolem, kvůli nimž musela být dočasně zavedena i prohibice na prodej tvrdého alkoholu. Návrh například zmenšuje maximální balení alkoholu a zvyšuje sankce za ztrátu nebo zničení kolků. Cílem je omezit nelegální trh s lihem a zamezit daňovým a celním únikům.

Maximální velikost spotřebitelského balení lihu by se měla snížit ze šesti litrů na jeden litr. Zákon také zavádí povinnosti pro všechny výrobce a distributory, kteří označují lihoviny kolkem, složit kauci 5 milionů korun jako jednu z podmínek pro registraci k podnikání s lihem.

"Jsem ochoten se bavit o tom, že by se výše kauce odvíjela od od výše obratu," řekl po jednání vlády ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Zmínil i možnost, že by místo papírových kolků mohly být elektronické.

Zatím by měla být nová generace kontrolních pásek s novými ochrannými prvky. V provozovnách, kde se kolkuje tvrdý alkohol, mají být nově kamery propojené na celní správu. Novela zpřísňuje režim kontroly nakládání s kolky a zavádí vyšší sankcí za porušování zákona. Navíc zákon nově zavádí povinnost vracet sejmuté neporušené kontrolní kolky celníkům.

"Nejde nám o to, abychom omezili vstup na trh. Jde o to, aby stát měl přehled, kde prodej alkoholu probíhá," hájil myšlenku koncesí ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Na získání koncese budou mít prodejci od přijetí zákona v parlamentu půl roku.

Zavedení koncesí ale podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky problémy s černým trhem nevyřeší, protože se budou udělovat prodejcům bez podmínek. "My jsme navrhovali do přidělování koncesí zahrnout podmínky. Než by prodejce dostal koncesi, musel by projít kontrolou účetní evidence, placení daní, a zda eviduje tržby," řekl ČTK.

Úplnou prohibici na prodej tvrdého, více než dvacetiprocentního alkoholu ministr zdravotnictví Leoš Heger vyhlásil loni na přelomu léta a podzimu kvůli sérii úmrtí po otravě metanolem v pančovaném alkoholu. Konec prohibice vláda oznámila loni 26. září a premiér Petr Nečas už tehdy avizoval sérii opatření, která by měla přispět k tomu, aby se metanolová aféra v takovém rozsahu neopakovala (více zde).