Vláda schválila zvýšení dávek pro většinu lidí

  12:20aktualizováno  12:20
Vláda schválila výrazné změny sociálních dávek. Mění se systém výpočtu podpor, v konečném důsledku by měla od července 2006 většina lidí pobírat více. Kabinet chce zároveň motivovat nezaměstnané - aktivní hledání nové práce by se jim mělo od příštího roku výrazně vyplatit.

Zdeněk Škromach, ČSSD | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Většina lidí, kteří jsou na pomoci od státu závislí, se nemusí o peníze bát. Rok před volbami se šetření z nových zákonů téměř vytratilo.

PŘÍKLADY ZMĚN DÁVEK NAJDETE V GRAFICE ZDE

Přinášejí naopak řadu přilepšení. Přídavky na děti se zvýší o desetikoruny měsíčně, porodné o dvě stě korun a rodičovský příspěvek o stovku měsíčně.

Výrazněji si mají proti dnešku polepšit lidé bez práce, kteří budou na úřad nejen pasivně docházet, ale sami si práci hledat přes inzeráty či agentury. Ti, kteří nemají o zaměstnání opravdový zájem, by si naopak měli pohoršit.

„Jde o prosazení principu, podle něhož se ten, kdo pracuje, musí mít lépe než ten, kdo se práci vyhýbá,“ uvedla mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková.

Řada lidí se má dočkat od státu i větší podpory na bydlení. Nárok na ni budou mít všichni, jejichž náklady na nájem a energie jsou vyšší než třetina jejich příjmů.

Změny mají podle plánu vejít do života příští rok. Podle úředníků na sociálních úřadech to však není možné stihnout, i kdyby změny prošly bleskově parlamentem.

K jejich zavedení bude třeba nový počítačový systém, protože výpočet dávek bude složitější a na papíře už ho nikdo neudělá. Nový systém dávek přijde spolu s dalšími úředníky na tři miliardy korun.

Zákony ale musí ještě projít parlamentem a musí je podepsat prezident.

PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍŽIVOTNÍ MINIMUM
Podpora v oblasti bydlení se rozdělí na podporu státu a podporu obce. Nárok na příspěvek na bydlení bude mít vlastník nebo nájemce bytu, jestliže jeho skutečné náklady na bydlení překračují 30 % (35 % v Praze) příjmu. Pokud rodina (jednotlivec) nebude schopna pokrýt skutečné náklady na bydlení ani s příspěvkem na bydlení, může požádat obec o doplatek ze systému dávek hmotné nouze.Zákon o životním a existenčním minimu podstatně mění podobu současného životního minima. Dosud je životní minimum dvousložkové. Nově bude jednosložkové a nebude už zahrnovat výdaje spojené s bydlením. Částky životního minima potřebné k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb budou nově odstupňovány podle pořadí osob v domácnosti a u nezaopatřených dětí ještě i podle věku. Současně se zavádí nová dolní hranice příjmů, existenční minimum.

O ČEM ROZHODLA VLÁDA

Ministři přijali zákon o střetu zájmů - více zde
Z prostitutek budou podnikatelky, rozhodla vláda - více zde
Vláda schválila zvýšení dávek pro většinu lidí - více zde
Autoři: , ,


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Aero představilo nový letoun L-39NG za účasti vládní špičky

Nová stíhačka L-39NG na oficiálním představení Aera Vodochody

Na pátečním „roll-outu“ společnost Aero Vodochody poprvé představila finální podobu nového letounu L-39NG. Letoun by...

Další z rubriky

E-shopy s potravinami vypomáhají s rozvozem zboží jiných prodejců

Distribuční centrum pro e-shop Lidlu v Plzni.

Internetové obchody s potravinami se snaží zlepšit své hospodaření rozvozem zboží pro jiné obchodníky. Rohlík.cz začal...

Cena nafty se vyrovnává benzinu. Pohonné hmoty v Česku dál zdražují

Ilustrační snímek

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta opět rychleji a cenou se začala blížit benzinu. Průměrná cena Naturalu 95 v...

Uzavírka přihlášek se blíží, nominujte na Podnikatele roku

Titul EY Podnikatel roku 2017 získal Lubomír Stoklásek, majitel firmy Agrostroj...

Nominační fáze devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku vrcholí. Podávat přihlášky nebo zasílat nominace lze už...Najdete na iDNES.cz