Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda si půjčí na poště, aby měla na důchody

  1:00aktualizováno  1:00
Česká pošta půjčí koncem roku vládě tři miliardy korun, aby měla na výplatu důchodů. V rozpočtu na ně chybějí peníze. Celkem vládě chybí v rozpočtu na penze 4,6 miliardy korun. Větší část půjde od pošty, menší z úspor při splácení státního dluhu.

Finanční výpomoc České pošty není zadarmo, loni přišla vládu na sankčních úrocích zhruba na sto tisíc korun | foto: Lenka HamšíkováMF DNES

"Dohodu s Českou poštou o použití tří miliard na pokrytí důchodů jsme podepsali minulý týden," potvrdil Eduard Janota, náměstek ministra financí odpovědný za rozpočet.

S výpomocí od pošty už má stát zkušenosti z loňského roku, kdy si od ní také musel půjčovat. A letos před sebou dluhy z minulosti jen hrne.

Loni na jaře vláda přilepšovala po tisícikoruně rodinám a jednorázově i důchodcům. Peníze neušetřila a koncem roku jí chyběly na důchody. Nedostatek vyřešila půjčkou u České pošty, kterou splatila z letošních peněz. A nyní peníze na důchody opět chybějí.

Letos dělají politici s půjčkou mnohem větší tajnosti. Loni ji schvalovala vláda, letos šla mimo jednání kabinetu. Státní Česká pošta odmítla na otázky týkající se půjčky odpovědět. Sociální správa, která důchody spravuje, během dvou dnů neodpověděla. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach nevidí na zvoleném postupu nic neobvyklého.

"Je to pouze účetní operace," uvedl.

Pošta je sice podnik vlastněný státem, ale její výpomoc není zadarmo. Loni přišla vládu na sankčních úrocích zhruba na sto tisíc korun, a to šlo jen o necelé dvě miliardy a vláda jí poslala peníze o dva dny později.

Letos půjde o více peněz a zpoždění bude větší. Konkrétně teď vládě chybějí peníze na penze vyplácené 2., 4. a 6. ledna. Ty se vyplácejí ještě z letošního rozpočtu.
Výplata starobních důchodů, letos jde celkem o 177 miliard korun, totiž funguje následovně: důchody počítá sociální správa a ta dává příkaz, aby peníze na ně odešly na účet pošty.

Podle smlouvy s Českou poštou musí peníze poslat pět dní před výplatním termínem. To znamená, že tři miliardy pro první lednové termíny by měly odejít z účtu vlády ještě letos.

To se nestane, protože chybějí. Pošta proto důchody v těchto dnech vyplatí ze svého. Stát jí peníze pošle až na začátku roku – v první lednový pracovní den – kdy získá peníze z nového rozpočtu.

Vládě letos chybějí peníze na důchody i přesto, že rozpočet byl dlouhou dobu v plusu. Důvod je ten, že každý ministr má přidělenou určitou sumu peněz na účel, na který je smí utratit. Nesmí tedy sáhnout na miliardy, které přitékají navíc z rekordních daní.

Škromachovi letos chybějí peníze i na nemocenskou. Jde zhruba o dvě miliardy. Ty však zaplatí z peněz ušetřených jinde.

Příští rok to nebude lepší, protože vláda se snaží před volbami přidat všude, kde to jde. Peníze v rozpočtu na takové dárky nejsou. Půjčka od pošty se tedy za rok může opakovat, ale může jít ještě o větší sumu.Nejčtenější

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Zeman přišel na vládu, která schvaluje návrh rozpočtu a schodek 40 miliard

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, státní rozpočet, projednává menšinová koaliční vláda ANO a ČSSD. A právě rozpočet na středeční...

Najdete na iDNES.cz