Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda si půjčí na poště, aby měla na důchody

  1:00aktualizováno  1:00
Česká pošta půjčí koncem roku vládě tři miliardy korun, aby měla na výplatu důchodů. V rozpočtu na ně chybějí peníze. Celkem vládě chybí v rozpočtu na penze 4,6 miliardy korun. Větší část půjde od pošty, menší z úspor při splácení státního dluhu.

Finanční výpomoc České pošty není zadarmo, loni přišla vládu na sankčních úrocích zhruba na sto tisíc korun | foto: Lenka HamšíkováMF DNES

"Dohodu s Českou poštou o použití tří miliard na pokrytí důchodů jsme podepsali minulý týden," potvrdil Eduard Janota, náměstek ministra financí odpovědný za rozpočet.

S výpomocí od pošty už má stát zkušenosti z loňského roku, kdy si od ní také musel půjčovat. A letos před sebou dluhy z minulosti jen hrne.

Loni na jaře vláda přilepšovala po tisícikoruně rodinám a jednorázově i důchodcům. Peníze neušetřila a koncem roku jí chyběly na důchody. Nedostatek vyřešila půjčkou u České pošty, kterou splatila z letošních peněz. A nyní peníze na důchody opět chybějí.

Letos dělají politici s půjčkou mnohem větší tajnosti. Loni ji schvalovala vláda, letos šla mimo jednání kabinetu. Státní Česká pošta odmítla na otázky týkající se půjčky odpovědět. Sociální správa, která důchody spravuje, během dvou dnů neodpověděla. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach nevidí na zvoleném postupu nic neobvyklého.

"Je to pouze účetní operace," uvedl.

Pošta je sice podnik vlastněný státem, ale její výpomoc není zadarmo. Loni přišla vládu na sankčních úrocích zhruba na sto tisíc korun, a to šlo jen o necelé dvě miliardy a vláda jí poslala peníze o dva dny později.

Letos půjde o více peněz a zpoždění bude větší. Konkrétně teď vládě chybějí peníze na penze vyplácené 2., 4. a 6. ledna. Ty se vyplácejí ještě z letošního rozpočtu.
Výplata starobních důchodů, letos jde celkem o 177 miliard korun, totiž funguje následovně: důchody počítá sociální správa a ta dává příkaz, aby peníze na ně odešly na účet pošty.

Podle smlouvy s Českou poštou musí peníze poslat pět dní před výplatním termínem. To znamená, že tři miliardy pro první lednové termíny by měly odejít z účtu vlády ještě letos.

To se nestane, protože chybějí. Pošta proto důchody v těchto dnech vyplatí ze svého. Stát jí peníze pošle až na začátku roku – v první lednový pracovní den – kdy získá peníze z nového rozpočtu.

Vládě letos chybějí peníze na důchody i přesto, že rozpočet byl dlouhou dobu v plusu. Důvod je ten, že každý ministr má přidělenou určitou sumu peněz na účel, na který je smí utratit. Nesmí tedy sáhnout na miliardy, které přitékají navíc z rekordních daní.

Škromachovi letos chybějí peníze i na nemocenskou. Jde zhruba o dvě miliardy. Ty však zaplatí z peněz ušetřených jinde.

Příští rok to nebude lepší, protože vláda se snaží před volbami přidat všude, kde to jde. Peníze v rozpočtu na takové dárky nejsou. Půjčka od pošty se tedy za rok může opakovat, ale může jít ještě o větší sumu.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz