Vláda škrty prosadí znovu, věří ekonomové. Jinak by to Česko poškodilo

  14:47aktualizováno  15:29
Ekonomové jsou zatím po rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil balík sociálních škrtů, v klidu. Věří totiž, že se vládě do konce roku podaří úspory prosadit standardní cestou, jak to požadují soudci. Pokud by se to nezdařilo, mělo by Česko vyšší dluhy, které by obtížněji splácelo.

(Ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Ústavní soudce rozzlobilo, že vláda uspěchala standardní postup při prosazování zákonů ve Sněmovně a namísto klasického procesu protlačila zákony ve stavu legislativní nouze. To však podle soudců není možné a nezáleží ani na tom, že přijaté úspory pomohou stlačit letošní plánovaný rozpočtový schodek pod 135 miliard korun.

"Přijmout klíčové zákony ve stavu legislativní tísně bylo špatné řešení. Alternativou bylo zákony přijmout standardním způsobem s účinností od února místo od ledna," souhlasí s názorem ústavních soudců hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Stát si tak podle něj zbytečně zavařil, protože se se svým rozpočtem ocitá na přechodnou dobu v právní nejistotě. Hlavní komplikací bude nyní podle Sobíška čas, který budou muset poslanci a senátoři věnovat opakovanému projednávání, a který může chybět při schválení dalších důležitých norem. "Osobně ale nepředpokládám, že by zákony neprošly," dodává ekonom. 

Rating Česka by při nepřijetí změn patrně oslabil

Situace je sice nepříjemná, uvažuje analytik České spořitelny Martin Lobotka, žádných vážných faktických dopadů na ekonomiku se ale neobává. Stejně jako Sobíšek totiž předpokládá, že se vládě podaří balík znovu prosadit, i když s rizikem, že se do něj při dalším schvalování dostanou další úpravy.  

"Nicméně, pokud by se stalo, že to neprojde, pak by to byla rána pro státní rozpočet. Krátkodobě by to zřejmě byla vzpruha pro agregátní poptávku, pro dluhopisy ale negativní, protože by to rázem nafouklo deficit a vláda by těžko rychle reagovala," vysvětluje Lobotka.

Podobně to vidí v případě neúspěchu také hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek. "Mělo by to zásadní dopad na veřejné finance. V podstatě by došlo k demontáži prvních reformních kroků. Bylo by pak nutné začít úplně od začátku, v úvahách o rychlosti snižování schodku, výdajových škrtech, ale také o změnách daní," poukazuje na souvislosti Marek.

Dluh v poměru k HDP by se tak podařilo zastavit až později a na vyšší úrovni, což by podle Marka mohlo ohrozit rating České republiky.

Splácet dluh by bylo těžší

Tento vývoj by pak dále ztěžoval schopnost splácet státní dluhy. A to proto, že investoři by požadovali za nakoupené dluhopisy vyšší úrok a splácení by se tak prodražovalo.

"Česká republika je nyní na trzích vnímaná jako země s proreformní vládou, kde ve srovnání s některými dalšími státy veřejné finance nejsou akutní hrozbou a kde navíc nepříznivý trend v zadlužování odvrací současná vláda svými reformními kroky. Pokud by vláda měla problém s prosazováním těchto kroků, zhoršilo by to vnímání České republiky na trzích a mohlo by to prodražit financování státního dluhu," vysvětluje analytik finanční skupiny Citfin Jiří Šimek.

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

TEST DNES: V jedné lahvi ochucené vody vypijeme až osmnáct kostek cukru

Ilustrační snímek

Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Další z rubriky

Podívejte se, jak se tiskne první česká pamětní bankovka

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Ve Státní tiskárně cenin se v těchto dnech tisknou pamětní stokoruny s portrétem Aloise Rašína. Bankovku s obličejem...

ANKETA: Zavírat, či nezavírat? Zákaz prodeje o svátcích dělí poslance

Penny Market Lehovec. Řetězec zmodernizuje stovky svých obchodů.

Zákon o zákazu prodeje o některých svátcích se možná brzy změní. Původní návrh, aby z něj vypadly velkoobchody,...

Každá pátá česká firma je spící subjekt. Rejstřík je jimi zaplevelený

Pražská společnost Sídlo bez limitu má kancelář v Kaprově ulici.

Pětina z celkového počtu firem je v Česku neaktivních. Takové společnosti nejeví známky podnikání, neposílají výkazy do...

Najdete na iDNES.cz