Vláda snižuje firmám daně

  0:01aktualizováno  0:01
Vládní koalice v pátek splnila slib a odhlasovala v parlamentu změnu zákona, který příštích třech letech sníží daňové zatížení soukromých firem a zprostředkovaně může pomoci i jejich zaměstnancům. Sazba daně z příjmu podniků bude klesat podle dohody, tedy z 31 na 24 procent v průběhu následujících tří let.

Tak vstřícného kroku v daňové oblasti se české firmy nedočkaly od roku 1999. Pomohou si také rodiče. Za každého potomka si budou moci odečíst od daňového základu 25 560 korun ročně, což je o 2040 korun více než dnes.

Lidé však ušetřené peníze vrátí státu jinde. Jednak odvedou více formou vyšších spotřebních daní z pohonných hmot, alkoholu a cigaret, což jsou změny. O tom poslanci rozhodli ještě před snížením podnikových daní.

Druhým způsobem, jak si vláda chybějící peníze vybere, je zvýšení daně z přidané hodnoty za telefony a další služby. Tento zákon poslanci definitivně schválili již v úterý. Podnikům však Špidla a jeho ministři slibují pokračovat ve snižování daní a při vybírání peněz do státní pokladny je zatěžovat čím dál méně.

Povzbuzeni triumfem, kdy vláda přežila hlasování o nedůvěře a prosadila celý balík jedenácti reformních zákonů, ministři mluvili o celé řadě svých dalších plánů. Jedním z nich je snižování "vedlejších nákladů práce", jak zní dohoda koaličních partnerů pro druhou vlnu reformy veřejných financí.

Tento bod dává firmám naději na menší odvody na sociální pojištění či na jiné platby, které musí platit z hrubých mezd svých zaměstnanců. Koalice slibuje do roka proměnit tento záměr v konkrétní zákon. "Tyto změny by už měly ovlivnit rozpočet na rok 2005," uvedl šéf rozpočtového výboru sněmovny a ekonomický vyjednavač lidovců Miroslav Kalousek.

O pokračování reformních změn mluví i ministr financí Bohuslav Sobotka, podle nějž musí česká vláda tímto zohlednit "konkurenceschopnost české ekonomiky". Slovensko chce snížit podnikovou daň na devatenáct procent.Maďarsko tento měsíc začalo mluvit o tom, že podnikovou daň sníží dokonce až na šestnáct procent.

Poslanci v této souvislosti vzali zpět návrh vlády, podle něhož se zahraničním investorům užívajícím v Česku daňových prázdnin měl ztížit převod zisků do jejich domovské země. Tento bod, který se setkal se silným odporem investorů i zahraničních obchodních komor, poslanci nakonec vypustili.

Autoři:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Zelení výrobci se poperou v aukcích, soláry však zůstanou mimo

Větrné elektrárny v Krušných horách.

Podíl elektrické energie vyrobené v „zelených“ elektrárnách se v Česku už téměř šest let nemění. Snaha o čistší výrobu...

Najdete na iDNES.cz