Vláda tajně řeší, zda se přidá k plánu na záchranu zemí eurozóny

Exkluzivně   16:54aktualizováno  16:54
V nejvyšší české politice se zcela mimo zraky veřejnosti řeší zásadní věc. Jde o to, zda se bude Česko podílet na chystaném evropském záchranném plánu pro země eurozóny. Jednání v důvěrném režimu vláda přerušila. Dva členové vlády pod podmínkou anonymity iDNES.cz řekli, že prezident Klaus by si dokonce přál, aby vláda vyjednala opt out na přijetí eura.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

To by znamenalo, že podobně jako Dánsko či Velká Británie by si i Česko vyjednalo, že i když bude splňovat všechny podmínky pro euro, nemuselo by ho přijmout.

Už na říjnovém summitu Evropské unie se přitom řešilo vytvoření "stálého mechanismu krizového řízení pro státy eurozóny". Ten by nahradil současný fond, který Unie vytvořila po dohodě o finanční pomoci Řecku a z nějž má nyní směřovat pomoc také Irsku. Řecko dostalo příslib pomoci 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu korun).

"Rýsuje se přitom několik scénářů, včetně participace nečlenských států eurozóny na něm. V tuto chvíli je proto zapotřebí konkretizovat vyjednávací pozici České republiky," píše se v materiálu pro jednání vlády, který měli ministři na stole tento týden a který získal iDNES.cz. Věci veřejné údajně požádaly, aby se vyjasnilo, jaké by byly náklady pro Česko, pokud by se na plánu podílelo.

Kalousek: Zatím jsem k tomu velmi zdrženlivý

Ministra financí Miroslava Kalouska naštvalo, že z vlády unikl dokument, který měl zůstat v důvěrném režimu. Na otázku, jaký je jeho postoj k tomu, aby se i Česko, které platí korunou a nikoli eurem, na krizovém plánu podílelo, odvětil: "Zatím jsem k tomu velmi zdrženlivý. Pokud zaznívá, že bychom snad měli vyjednat opt out na euro, tak to není pozice české vlády."

Jeden z ministrů, který na spor ve vládě iDNES.cz upozornil, řekl, že k zapojení do evropského plánu je zdrženlivá centrální banka a Václav Klaus jde svým postojem k euru ještě dál. Klausův mluvčí Radim Ochvat dostal otázku k prezidentově pozici v této věci písemně a po pár hodinách odepsal v SMS: "Dnes to na reakci nevidím."

Prezident Václav Klaus

Ve středu při přednášce na Vysoké škole ekonomické Klaus euro označil za politický a ekonomický projekt, který byl od počátku riskantní. Eurozóna podle něj ale současnou krizi přežije a společná měna bude dál pokračovat, i když jen za cenu vysokých nákladů na její udržení. Měnu ale podle něj evropští státníci nenechají padnout. "To žádného z nich ani nenapadne, budou ji držet za jakoukoliv cenu," míní Klaus.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas na otázku k materiálu, který dostala na stůl vláda v důvěrném režimu, odvětil: "Žádná taková věc na vládě nebyla projednávána. Žádný takový požadavek ČNB a pana prezidenta není." Dodatečnou otázku, že materiál pro vládu iDNES.cz získal a že informaci potvrdili dva jeho kolegové z vlády, už nechal bez odpovědi.

Součástí chystaného plánu na pomoc evropským zemím ve finančních potížích je, že by se na řešení budoucích krizí podíleli i soukromí investoři, kteří nakupují vládní dluhopisy.

Měla by se ČR bez eura podílet na záchraně zemí eurozóny?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 7. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

Ne 23955
Ano 2355

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Nigérie zavedla linku na ohlašování zmetků, vyvolalo to posměch

Ilustrační snímek

Nigerijci mohou nově telefonicky nahlásit kontrolnímu úřadu SON produkty nevalné kvality. Jenomže propagační materiály...

Med z biofarmy měl být z EU, rozbor ukázal na zámoří

Falešný med Včelařství Thomayer.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce nařídili stáhnout z regálů med od rodinné farmy Včelařství...

Předražené IT systémy ministerstva práce, „sleva“ nakonec nebyla zadarmo

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Za ministryně práce Michaely Marksové proběhly tendry na systémy na výplatu dávek za stovky milionů. Vysoutěžená částka...

Najdete na iDNES.cz