Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda toleruje tisíce mrtvých duší

  1:00aktualizováno  1:00
České úřady chtějí vydělat na mrtvých duších. Loni stát platil 13 tisíc neexistujících zaměstnanců a vydal na ně tři miliardy korun. Nejde o žádnou nezákonnou fintu. Úřady dostávají přidělené peníze na tabulková místa, nikoli na hlavu. Míst je většinou více než lidí.
Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

A tak se zpravidla zbylé peníze rozdělí mezi stávající zaměstnance.

Úřady takto mohou postupovat od roku 1997, kdy padlo nařízení, že by musely peníze na neexistující lidi vracet.

Přestože vláda a hlavně ministerstvo financí vyhlásily už v roce 2003 nabubřelé státní správě boj, počty neobsazených míst neklesají. V uplynulém roce jich bylo jen o 457 méně než o rok dříve.

"Je z toho zřejmé, že je prostor pro další snižování počtu zaměstnanců," říká na výsledky ministr financí Bohuslav Sobotka.

Ani zeštíhlení ministerstev a institucí napojených na peníze ze státní pokladny však nejde tak, jak si kabinet před dvěma lety naplánoval. Naplnit se nepovedlo už loňský první rok škrtání. Namísto 9,5 tisíce zaměstnanců úřady opustilo asi o dva tisíce lidí méně.

Letos už jich má být jen pět tisíc, takže v naplnění 30tisícového cíle věří jen málokdo. "I přes nedodržení limitu byl zřejmě loňský rok ještě nejúspěšnější," říká jeden z úředníků na ministerstvu financí.

Boj o to, jak se budou škrtat úřednická místa ve volebním roce 2006, se strhne během pár nejbližších týdnů při přípravě rozpočtu. Díky obvyklé štědrosti před volbami přežijí zřejmě i mrtvé duše.

Ve státním aparátu je lze nalézt téměř všude. Nejvíce je jich v absolutním měřítku na školách, pochlubit se jimi však může i armáda, policie, celníci či ústředí ministerstev. Úřady se neobsazenými místy nijak netají a částečně je vysvětlují fluktuací. Když někdo odejde, najít nástupce na jeho místo chvíli trvá.

"Soudci i státní zástupci jsou jmenováni na doživotí a jejich místa nelze po dobu jejich nepřítomnosti - třeba na mateřské dovolené - obsadit," říká mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Peníze, jež díky tomu zbyly, loni jeho úřad využil ke zvýšení odměn stávajících zaměstnanců.

V úřadech placených ze státního rozpočtu je tento způsob často vnímán jako jedna z mála možností, jak lidem vylepšit výdělky. "Zvýší se tím o trochu průměrný plat. Podle našeho rozpočtu na loňský rok by činil 16 922 korun, ale po využití těchto prostředků je 17 470 korun," uvádí Karel Večeře, ředitel Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního.  Loni měl s necelými šesti tisíci zaměstnanců neobsazených 182 míst.

"Prostředky na platy z nenaplněných míst byly použity především na proplacení mimořádných služeb policistů i hasičů a částečně na mimořádné odměny v závěru roku," říká Petr Vorlíček z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Ne všechny peníze nashromážděné na volná místa však úředníci hned utratili. Jak vyplývá ze státního závěrečného účtu, ministři si schovali 1,3 miliardy z peněz na platy do rezerv.

Utratit je chtěli letos, ale ministr Sobotka stihl penězovod přidusit. "Můžeme použít polovinu," potvrzuje Dimun z ministerstva spravedlnosti, které ušetřilo na platech asi 300 milionů.

Peníze na mrtvé duše nejsou jediné, které ukazují, že ministři mají v rozpočtech rezervy. Celkem si z loňska převedli 30 miliard korun. Na jejich chuti více utrácet to však nic nezmění.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Najdete na iDNES.cz