Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda toleruje tisíce mrtvých duší

  1:00aktualizováno  1:00
České úřady chtějí vydělat na mrtvých duších. Loni stát platil 13 tisíc neexistujících zaměstnanců a vydal na ně tři miliardy korun. Nejde o žádnou nezákonnou fintu. Úřady dostávají přidělené peníze na tabulková místa, nikoli na hlavu. Míst je většinou více než lidí.
Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

A tak se zpravidla zbylé peníze rozdělí mezi stávající zaměstnance.

Úřady takto mohou postupovat od roku 1997, kdy padlo nařízení, že by musely peníze na neexistující lidi vracet.

Přestože vláda a hlavně ministerstvo financí vyhlásily už v roce 2003 nabubřelé státní správě boj, počty neobsazených míst neklesají. V uplynulém roce jich bylo jen o 457 méně než o rok dříve.

"Je z toho zřejmé, že je prostor pro další snižování počtu zaměstnanců," říká na výsledky ministr financí Bohuslav Sobotka.

Ani zeštíhlení ministerstev a institucí napojených na peníze ze státní pokladny však nejde tak, jak si kabinet před dvěma lety naplánoval. Naplnit se nepovedlo už loňský první rok škrtání. Namísto 9,5 tisíce zaměstnanců úřady opustilo asi o dva tisíce lidí méně.

Letos už jich má být jen pět tisíc, takže v naplnění 30tisícového cíle věří jen málokdo. "I přes nedodržení limitu byl zřejmě loňský rok ještě nejúspěšnější," říká jeden z úředníků na ministerstvu financí.

Boj o to, jak se budou škrtat úřednická místa ve volebním roce 2006, se strhne během pár nejbližších týdnů při přípravě rozpočtu. Díky obvyklé štědrosti před volbami přežijí zřejmě i mrtvé duše.

Ve státním aparátu je lze nalézt téměř všude. Nejvíce je jich v absolutním měřítku na školách, pochlubit se jimi však může i armáda, policie, celníci či ústředí ministerstev. Úřady se neobsazenými místy nijak netají a částečně je vysvětlují fluktuací. Když někdo odejde, najít nástupce na jeho místo chvíli trvá.

"Soudci i státní zástupci jsou jmenováni na doživotí a jejich místa nelze po dobu jejich nepřítomnosti - třeba na mateřské dovolené - obsadit," říká mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Peníze, jež díky tomu zbyly, loni jeho úřad využil ke zvýšení odměn stávajících zaměstnanců.

V úřadech placených ze státního rozpočtu je tento způsob často vnímán jako jedna z mála možností, jak lidem vylepšit výdělky. "Zvýší se tím o trochu průměrný plat. Podle našeho rozpočtu na loňský rok by činil 16 922 korun, ale po využití těchto prostředků je 17 470 korun," uvádí Karel Večeře, ředitel Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního.  Loni měl s necelými šesti tisíci zaměstnanců neobsazených 182 míst.

"Prostředky na platy z nenaplněných míst byly použity především na proplacení mimořádných služeb policistů i hasičů a částečně na mimořádné odměny v závěru roku," říká Petr Vorlíček z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Ne všechny peníze nashromážděné na volná místa však úředníci hned utratili. Jak vyplývá ze státního závěrečného účtu, ministři si schovali 1,3 miliardy z peněz na platy do rezerv.

Utratit je chtěli letos, ale ministr Sobotka stihl penězovod přidusit. "Můžeme použít polovinu," potvrzuje Dimun z ministerstva spravedlnosti, které ušetřilo na platech asi 300 milionů.

Peníze na mrtvé duše nejsou jediné, které ukazují, že ministři mají v rozpočtech rezervy. Celkem si z loňska převedli 30 miliard korun. Na jejich chuti více utrácet to však nic nezmění.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Najdete na iDNES.cz