Vláda umožnila internetový styk s úřady

  16:52aktualizováno  16:52
Přestože zákon o elektronickém podpisu platí už rok, ve styku s úřady se e-mail dosud nemohl používat. Chyběl totiž prováděcí předpis, který by stanovil závazná pravidla takové komunikace. Tuto mezeru vláda na svém jednání vyplnila a prováděcí předpis schválila. Proto je pravděpodobné, že už příští rok se bude podávat daňové přiznání bez front před finančním úřadem - po internetu.

Elektronický podpis je vlastně elektronický klíč, který určuje identitu odesílatele e-mailu.

Předpis, který vláda schválila, počítá se zřízením elektronické podatelny, s pověřením zaměstnanců tvorbou a ověřováním elektronických podpisů a se zajištěním kontroly přijatých podání v elektronické podobě.

Elektronické podatelny budou přijímat dokumenty v podobě e-mailových zpráv. Podatelna finančního úřadu tak například umožní občanům podávat daňová přiznání v elektronické podobě.

Elektronický podpis
je neopakovatelné číslo, které se připojí k dokumentu odesílanému elektronickou poštou a bezpečně určí identitu odesílatele. Momentálně mohou elektronický podpis používat občané a podnikatelé k vzájemnému ověřování totožnosti především při elektronickém obchodování.

Ministr Karel Březina, který kabinetu návrh vládního nařízení předložil, považoval za reálné, že už v roce 2002 budou moci podnikatelé odesílat daňová přiznání elektronickou poštou.

Všechny normy potřebné k používání elektronického podpisu by podle něj měly nabýt účinnosti do konce roku.

"Mým přáním je, aby daňové přiznání za letošní rok bylo možné podepsat elektronicky," prohlásil ministr a předseda Rady pro státní informační politiku Karel Březina, jeden z tvůrců zákona o elektronickém podpisu.

Zbývá ale ještě například akreditovat takzvané certifikační autority, které budou elektronické podpisy vydávat a ověřovat, tak jako dnes notáři ověřují identitu osob a pravost vlastnoručních podpisů.

Elektronický podpis platí stejně jako klasický
Zákon začal platit loni 1. října. Zrovnoprávnil rukou psaný a elektronický podpis. Nový způsob komunikace občana a úřadů také ušetří peníze, protože již nebude nutné posílat drahé doporučené dopisy.

Proti odeslání běžné elektronické pošty přibude pouze jediný krok. Před odesláním dokumentu se do malého čtecího zařízení vloží čipová karta, podobná kreditní kartě do bankomatu.

Česká republika měla zákon o elektronickém předpisu jako jedna z prvních. Podle Březiny jsou předpisy pro jeho používání tvořeny od základu a není možné je od někoho jednoduše opsat.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Část exekucí lze zastavit, jen to lidé nevědí, prozradil v Rozstřelu expert

Expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Vánoce jsou obdobím klidu, ale zároveň i časem, kdy se Češi rádi zadlužují kvůli tomu, aby sobě nebo ostatním udělali...

Facebook znovu postihl výpadek, přihlásit se nemohly tisíce lidí

Ilustrační snímek

Tisíce uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram včetně těch z České republiky dnes ohlásily potíže s...

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Najdete na iDNES.cz