Vláda usadila Tvrdíka do křesla šéfa ČSA

  • 310
Z exministra obrany Jaroslava Tvrdíka se stal prezident. Nevrací se však do politiky, nýbrž nastupuje do čela Českých aerolinií. Dozorčí rada převážně státem vlastněné firmy ho zároveň dosadila do funkce předsedy představenstva. V obou křeslech Tvrdík vystřídá odvolaného Miroslava Kůlu.

Dozorčí rada aerolinií odvolala celé představenstvo včetně jeho předsedy a prezidenta ČSA Miroslava Kůly a jmenovala nové. To i celou firmu jako prezident povede právě exministr, který je absolventem Vysoké vojenské školy ve Vyškově.

"To se snad nedělo ani za hlubokého socialismu. Tam přece jen lidi museli něco umět, a ne jen, že se občas projeli v letadle," komentoval nástup Tvrdíka do ČSA bývalý ministr hospodářství Jan Vrba.

"Je to přijatelné politicky, ne profesně. Přitom by se tady našla stovka zkušených manažerů, kteří jsou mnohem kvalifikovanější, pokud mluvíme o možnosti zvyšovat zisk nebo podíl na trhu," říká personalista Jan Bubeník.

Politici byli k Tvrdíkovi překvapivě mírní. "Stát je přece jen majitel, a proto si dosazuje do podniků, které ovládá, lidi, kterým důvěřuje," míní ekonomický expert Unie svobody Ivan Pilip. "Klíčovým problémem je, že ČSA jsou státní podnik," říká Pilip.

Stínovýministr financí za ODS Vlastimil Tlustý komentoval nástup Tvrdíka pouze slovy: "Je to zvláštní a překvapivé. Míra tolerance české společnosti k takovýmto věcem je neuvěřitelná," dodává Tlustý, poslanec a člen dozorčí rady konsolidační agentury. Tvrdík ani Kůla nechtěli v úterý změny ve vedení firmy komentovat.

Jediným staronovým členem představenstva a vedení firmy zůstal viceprezident pro finance a plánování František Slabý.

Novými členy jsou vedle Tvrdíka náměstek ministra obrany Jaroslav Švábík, který bude viceprezidentem pro personalistiku, dále ředitel nákladní dopravy Kamil Slavík, který byl zároveň zvolen místopředsedou představenstva, viceprezident pro techniku Tomáš Heczko, viceprezident pro marketing a prodej Václav Král a šéf letového úseku Petr Jusko.

Důvodem změn ve vedení ČSA bylo podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty uplatnění německého modelu řízení, který posiluje pravomoci dozorčí rady, představenstvo tvoří manažeři firmy.

Změny podle Janoty povedou k finanční stabilizaci a rozvoji firmy. Nové vedení ČSA má firmu během několika měsíců finančně stabilizovat.

"Základním úkolem je, aby se společnost dostala z červených čísel," řekl ČTK Janota, který také šéfuje dozorčí radě firmy. Za poslední tři měsíce ČSA měly přes šest set milionů korun zisku, společnost disponuje 1,2 miliardy korun likvidních zdrojů.

Prázdniny pomohly ČSA vrátit se k zisku 
Po osmi měsících letošního roku vytvořil národní letecký dopravce České aerolinie zisk zhruba dvě stě milionů korun. Výsledky hospodaření tak podle odborníků nemohou být důvodem k odvolání současného vedení.

"Sám se musím proti zprávám, že by ČSA byly na pokraji vyhlášení konkurzu, ohradit," říká Miroslav Kůla, který vedl České aerolinie od roku 1999.

Společnost se vyrovnala jak s celosvětovým poklesem cestujících v letecké dopravě po teroristických útocích na Spojené státy v září 2001, tak s loňskými povodněmi v Česku i letošními obavami z nemoci SARS a války v Iráku na začátku letošní sezony.

Od roku 1994, kdy se po neúspěšné privatizaci firmy ČSA rozešly s Air France, společnost každoročně přepravila více cestujících. Loni poprvé s třiceti letadly překročila hranici tří milionů cestujících za rok.

Vedení ČSA kritizovali v poslední době především vlastní piloti, kteří stejně jako ostatní zaměstnanci nemají od března letošního roku podepsanou kolektivní smlouvu.

Jde především o růst platů asi tří set dopravních pilotů. Ti měli podle slov zástupců vedení firmy tak nehorázné požadavky, které by v následujících letech ohrozily ekonomické výsledky aerolinek.