Vláda utrácí miliardy z privatizace

  1:00aktualizováno  1:00
Paroubkův kabinet má před volbami v ruce hodně peněz a rozhodl se je utratit. Ve středu začal připravovat státní rozpočet na rok 2006, což premiér už po dubnovém nástupu do funkce označil za své hobby. Vláda má sice velké dluhy, ale přesto plánuje přidat peníze všude tam, kde je to vidět.
Vláda Jiřího Paroubka

Vláda Jiřího Paroubka - Premiér Jiří Paroubek prochází kolem ministrů své vlády, kterou na Pražském hradě jmenoval prezident Václav Klaus. (25. dubna 2005) | foto: Dan MaternaMF DNES

Víc peněz půjde na důchody, na sociální dávky i na platy učitelů, lékařů či státních úředníků. Ve středu kabinet rozhodl, že ve zdravotnictví stoupnou tabulkové platy v září o osm procent.

KOMENTÁŘ JANY BENDOVÉ
ČTĚTE ZDE

Od ledna chce vláda přilepšit všem, které z rozpočtu platí. Sice nijak mimořádně, ale oproti dříve plánovanému propouštění je to pro 750 tisíc státních zaměstnanců dobrá zpráva. "Růst platů by neměl převýšit odhadovaný vývoj v podnikové sféře," říká ministr financí Bohuslav Sobotka.

Letos v podnicích platy porostou zhruba o čtyři procenta, to by se mohlo opakovat i příští rok. Důchody, na které jde z rozpočtu nejvíc peněz, mají od ledna stoupnout v průměru zhruba o tři sta korun.

Větší útratu si kabinet může dovolit díky tomu, že se daří hospodářství a s tím roste i výběr daní. Příští rok by lidé a podniky měli státu zaplatit o dvacet miliard víc. Vedle toho si vláda na svou politiku hodlá příští rok půjčit 76 miliard korun a o tuto částku zvednout státní dluh.

Miliardy z privatizace
Kromě peněz z daní a vládních půjček má kabinet ještě důležitou rezervu díky tomu, že v poslední době prodal nebo se chystá prodat cenné podíly ve státních podnicích. Nejvíc peněz přišlo ze Španělska ze Český Telecom a z Polska za Unipetrol.

Ve středu vláda rozhodla, že prodá Rusům Vítkovické železárny. – více zde

Peníze z privatizace se utrácejí za výstavbu dálnic a železnic a podle šéfa fondu dopravy Pavla Švagra se nyní staví nejvíc v historii. "Abychom mohli pokračovat, potřebujeme příští rok navíc třináct miliard," uvedl Švagr.

Skoro 40 miliard (z celkově 83 miliard) za Telecom je už víceméně utraceno. Půjdou ještě letos do fondu dopravy na dálnice, do fondu bydlení na byty a půjčky a na staré ekologické škody.

Původně mělo asi 16 miliard za Telecom zůstat pár let na účtech u České národní banky. Jak však řekl premiér Jiří Paroubek pro BBC, "není důvod je tam nechávat zbůhdarma ležet".

Ani zbývající peníze z privatizací však nečeká jiný osud a neušetří se. "Půjdou hlavně na investice do dopravy a ekologických škod," říká ministr financí Bohuslav Sobotka s tím, že budou určeny právě pro příští rok.

Boj o peníze začal
Kromě desítek miliard korun mimo rozpočet připravilo ministerstvo financí rozpis, na co vše v příštím roce půjde přes 900 miliard korun.

Návrh rozpočtu zatím počítá se schodkem 76 miliard korun, ale vláda jej ještě neschválila. Ministři totiž mají řadu připomínek a chtěli by inkasovat z vybraných daní více, než jim chce Sobotka přidělit. Podle úředníků se dodatečné nároky pohybují jako každý rok v řádu desítek miliard.

"Chybí nám 9,2 miliardy korun," říká například Ondřej Gabriel z ministerstva školství. Podle něj by byl ohrožen třeba rozvoj vysokých škol či růst platů učitelů. Sobotka jim už ale podle Gabriela slíbil nápravu.

Peníze chybějí třeba i ministerstvu spravedlnosti, které požaduje peníze na dodatečné soudce, státní zástupce a vězeňské dozorce.

Sobotka by rád, aby se dodrželo snižování počtu zaměstnanců, které zatím vázne. "Kdyby se měl dohonit tříletý úkol, muselo by se příští rok propouštět nejvíc," říká úředník ministerstva financí. A k tomu nedojde.

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Kapři kvůli suchu podraží. Kilo vánoční pochoutky vyjde na 100 korun

Ilustrační snímek

Rybářství Třeboň navrhuje velkoobchodním odběratelům koncovou cenu při vánočním prodeji u stánků kolem 100 korun za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Péče o hada moc nestojí, šelma dokáže rozpočet zruinovat

Trojčatům sněžných levhartů v jihlavské zoologické zahradě už jsou dva měsíce,...

Péče o domácí mazlíčky může vyjít pořádně draho. Zatímco třeba had vysaje z peněženky svého majitele jen tisíce korun...Najdete na iDNES.cz