Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda utrácí miliardy z privatizace

  1:00aktualizováno  1:00
Paroubkův kabinet má před volbami v ruce hodně peněz a rozhodl se je utratit. Ve středu začal připravovat státní rozpočet na rok 2006, což premiér už po dubnovém nástupu do funkce označil za své hobby. Vláda má sice velké dluhy, ale přesto plánuje přidat peníze všude tam, kde je to vidět.
Vláda Jiřího Paroubka

Vláda Jiřího Paroubka - Premiér Jiří Paroubek prochází kolem ministrů své vlády, kterou na Pražském hradě jmenoval prezident Václav Klaus. (25. dubna 2005) | foto: Dan MaternaMF DNES

Víc peněz půjde na důchody, na sociální dávky i na platy učitelů, lékařů či státních úředníků. Ve středu kabinet rozhodl, že ve zdravotnictví stoupnou tabulkové platy v září o osm procent.

KOMENTÁŘ JANY BENDOVÉ
ČTĚTE ZDE

Od ledna chce vláda přilepšit všem, které z rozpočtu platí. Sice nijak mimořádně, ale oproti dříve plánovanému propouštění je to pro 750 tisíc státních zaměstnanců dobrá zpráva. "Růst platů by neměl převýšit odhadovaný vývoj v podnikové sféře," říká ministr financí Bohuslav Sobotka.

Letos v podnicích platy porostou zhruba o čtyři procenta, to by se mohlo opakovat i příští rok. Důchody, na které jde z rozpočtu nejvíc peněz, mají od ledna stoupnout v průměru zhruba o tři sta korun.

Větší útratu si kabinet může dovolit díky tomu, že se daří hospodářství a s tím roste i výběr daní. Příští rok by lidé a podniky měli státu zaplatit o dvacet miliard víc. Vedle toho si vláda na svou politiku hodlá příští rok půjčit 76 miliard korun a o tuto částku zvednout státní dluh.

Miliardy z privatizace
Kromě peněz z daní a vládních půjček má kabinet ještě důležitou rezervu díky tomu, že v poslední době prodal nebo se chystá prodat cenné podíly ve státních podnicích. Nejvíc peněz přišlo ze Španělska ze Český Telecom a z Polska za Unipetrol.

Ve středu vláda rozhodla, že prodá Rusům Vítkovické železárny. – více zde

Peníze z privatizace se utrácejí za výstavbu dálnic a železnic a podle šéfa fondu dopravy Pavla Švagra se nyní staví nejvíc v historii. "Abychom mohli pokračovat, potřebujeme příští rok navíc třináct miliard," uvedl Švagr.

Skoro 40 miliard (z celkově 83 miliard) za Telecom je už víceméně utraceno. Půjdou ještě letos do fondu dopravy na dálnice, do fondu bydlení na byty a půjčky a na staré ekologické škody.

Původně mělo asi 16 miliard za Telecom zůstat pár let na účtech u České národní banky. Jak však řekl premiér Jiří Paroubek pro BBC, "není důvod je tam nechávat zbůhdarma ležet".

Ani zbývající peníze z privatizací však nečeká jiný osud a neušetří se. "Půjdou hlavně na investice do dopravy a ekologických škod," říká ministr financí Bohuslav Sobotka s tím, že budou určeny právě pro příští rok.

Boj o peníze začal
Kromě desítek miliard korun mimo rozpočet připravilo ministerstvo financí rozpis, na co vše v příštím roce půjde přes 900 miliard korun.

Návrh rozpočtu zatím počítá se schodkem 76 miliard korun, ale vláda jej ještě neschválila. Ministři totiž mají řadu připomínek a chtěli by inkasovat z vybraných daní více, než jim chce Sobotka přidělit. Podle úředníků se dodatečné nároky pohybují jako každý rok v řádu desítek miliard.

"Chybí nám 9,2 miliardy korun," říká například Ondřej Gabriel z ministerstva školství. Podle něj by byl ohrožen třeba rozvoj vysokých škol či růst platů učitelů. Sobotka jim už ale podle Gabriela slíbil nápravu.

Peníze chybějí třeba i ministerstvu spravedlnosti, které požaduje peníze na dodatečné soudce, státní zástupce a vězeňské dozorce.

Sobotka by rád, aby se dodrželo snižování počtu zaměstnanců, které zatím vázne. "Kdyby se měl dohonit tříletý úkol, muselo by se příští rok propouštět nejvíc," říká úředník ministerstva financí. A k tomu nedojde.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Najdete na iDNES.cz