Vláda vymezila prostor pro reformu

  • 63
Čeští ministři poprvé společně jednali o reformě veřejných financí. Vláda prozatím schválila rozpočtový cíl, který musí změny naplnit. O samotné reformě bude kabinet rozhodovat až v pondělí. Deficit veřejných financí se má do roku 2006 postupně snížit na čtyři procenta HDP z letošních 6,2 procenta.

Vláda by v souladu s reformním cílem měla sestavit státní rozpočet na rok 2004 se schodkem 118 miliard korun při příjmech 736 miliardy a výdajích 854 miliardy.

Po politických jednáních, nejprve mezi šéfy stran vládní koalice a pak mezi vybranými ministry a odboráři, se "test vládní soudržnosti" poprvé dostal na program pravidelného zasedání.

V neděli se ještě nad celkovým návrhem sejdou lídři koaličních stran. Ministři a ministryně budou muset učinit těžké rozhodnutí.

Pokud se k reformě přihlásí, pak to ze všeho nejdřív obnáší nechat si spoutat ruce až do konce řádného funkčního období této vlády. Budou muset souhlasit se závazným stropem výdajů pro své úřady.

Kabinet totiž souhlasil s tím, že s návrhem státního rozpočtu předloží sněmovně ke schválení i závazné mantinely pro své utrácení na další dva roky dopředu.

Tento strop bude pro většinu z ministerstev nižší oproti tomu, s čím byly jednotlivé úřady zvyklé hospodařit dosud. Tím například odůvodňoval svou rezignaci ministr obrany Jaroslav Tvrdík, demisí hrozil také místopředseda vlády Petr Mareš kvůli seškrtání výdajů na vědu.

Špidla: Když do nevyjde, rezignuji
"Chceme si udělat náčrt hlavních problémů a hranice, v nichž se budeme pohybovat," uvedl před jednáním vlády premiér Vladimír Špidla, který v případě kolapsu rozpočtové reformy hodlá podat demisi.

"Jednotliví ministři by se měli s touto představou reformy ztotožnit, nebo z vlády odejít," doplnil v prohlášení pro ČTK ministr práce Zdeněk Škromach. Jeho postoj však ukazuje, že jednání bude obtížné. Sám včera odmítl uvést, jaké úspory osobně za svůj úřad nabídne.

Manévrování jednotlivých členů vlády je vidět také na epizodě kolem protichůdných prohlášení ministryně školství Petry Buzkové. Ta dementovala předchozí prohlášení své mluvčí, podle kterého měly být vyslyšeny požadavky školských odborů na zvýšení platů.

V pondělí ministryně vzkázala už jen tolik, že "doufá, že vyjednávání skončí pro obě strany přijatelným kompromisem".

Dvacet ušetřených miliard
Má-li se deficit vejít do 118 miliard, musí ministři najít ve svých kapitolách úspory v objemu kolem dvaceti miliard korun. Vedle toho musí v parlamentu prosadit sérii zákonů, jako jsou úspory v důchodech, na nemocenské či ve vyšších daních, aby se celkový schodek vešel pod navržený strop.

Snížení schodku pro příští rok má být prvním krokem k ústřednímu bodu celé reformy, kterým je pokles deficitu až na 87 miliard korun, tedy čtyři procenta hrubého domácího produktu, v roce 2006.

Prostřednictvím navrhovaných reformních opatření by měl kabinet během tří let uspořit celkem 200 miliard korun ve výdajích a dalších 70 miliard korun získat z vyšších daní.

Vláda začne na tomto cíli pracovat navzdory neshodám s odboráři, kteří na příští dny plánují sérii demonstrací, a budou se snažit reformu pozměnit skrze své spojence v parlamentu.

Ve čtvrtek bude v Praze demonstrovat menší z dvojice odborových centrál, Asociace samostatných odborů. K demonstraci se mají připojit lékaři a železničáři. Větší odborová centrála, konfederace odborových svazů, pořádá na pondělí samostatnou demonstraci před sídlem vlády kvůli platům ve státní sféře.

,