Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda využívá poslední možnosti a rozdává

  1:00aktualizováno  1:00
Vláda se snaží přebít čerstvě zveřejněné štědré návrhy ODS a rozhodit před volbami mezi voliče více peněz. Jednalo se o celé sadě návrhů sociálních zákonů Zdeňka Škromacha. Původně měl šetřit, ale nakonec prošly jeho návrhy velkou proměnou - skoro všichni si polepší.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach měl ve Sněmovně velký den. | foto: MF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Žádné daně, jen sociální hojnost

Přilepší si všichni. Tedy kromě lidí, kteří platí daně. Nové dárky totiž přijdou státní pokladnu na desítky miliard korun, které bude nutné někde vybrat.

K jádru zákonů navíc vládní poslanci dodávali vylepšovací návrhy. Takto má například "šanci" na vyzmizíkování jedna z posledních úsporných částí nového zákona o hmotné nouzi. Podle něj si měly pohoršit rodiny s větším počtem dětí. Životní minimum, rozhodující pro výpočet dávek, se totiž mělo zvyšovat s každým dalším dítětem o něco méně.

Návrh lidoveckého poslance Jiřího Karase tento princip o 180 stupňů otočil: s každým dalším dítětem dostane rodina ještě více.

"Doporučuji, aby byl tento návrh podpořen. U všech rodin, které mají děti, tím dojde alespoň částečně k navýšení dávek sociální péče," přidal se Škromach. Bude to podle něj stát jen dvě miliardy korun. Rozhodne se příští týden.

Štědrou ruku, za souhlasného pokyvování sociálních demokratů, měl i další lidovecký poslanec, Jiří Janeček. Ten navrhl zvýšit základní porodné proti dnešku na dvojnásobek - na 17 500 korun. Ještě více zvýhodněni budou rodiče, jimž se narodí dvojčata či více dětí najednou, protože dostanou více než dvojnásobek či trojnásobek základní částky.

Sám poslanec Janeček byl výsledkem překvapen a tvrdil, že to nemělo být tak, aby porodné pro dvojčata bylo výhodnější.

"Nebylo to myšleno, aby se lidé snažili, aby se jim narodila dvojčata," říká. Podle něj se chyba stala někde na legislativním odboru Sněmovny, který návrh připravoval.
Poslancům to nicméně nepřišlo zvláštní a ruku pro něj v posledním kole schvalování daného zákona zvedli.

Rozdávání dárků bude pokračovat
O dalších sociálních zákonech budou poslanci jednat příští týden, kdy definitivně rozhodnou o všech vylepšeních. Ve hře je i zvýšení rodičovského příspěvku, a to více než na dvojnásobek. Nyní je 3600 korun a podle návrhu lidovce Pavla Severy by se měl zvýšit na polovinu průměrného výdělku, což je zhruba devět tisíc korun.

Škromach se již dříve k takovému zvýšení finanční podpory rodin přikláněl. Tímto směrem se ostatně budou ubírat i další návrhy sociálních demokratů. Konkrétně teď o nich mluvit nechtějí, více slibují říci v lednu po své konferenci.

"Navrhneme takové změny, které podpoří rodiny s dětmi," říká ministr financí Bohuslav Sobotka.

ČSSD se dostala do defenzivy po zveřejnění "tlusté peněženky", velmi štědrého plánu ODS přidávajícího chudým i bohatým. Na svém sjezdu chtějí sociální demokraté přejít opět do protiútoku.

Obě politické strany jdou cestou znamenající pro státní pokladnu desítky miliard navíc. Když úředníci na ministerstvu financí při přípravě rozpočtu sečetli dopady všech Škromachových zákonů (bez posledních vylepšení), vyšlo jim, že budou potřebovat navíc skoro 30 miliard.

Premiér Jiří Paroubek se hájí tím, že tato vláda nezatne do státních financí takovou sekeru jako ODS. "Měli byste si vzít návrhy ODS, to, co prosazujeme, je jen zlomek toho, jaké nesmysly se snaží slibovat ODS. To by mělo teprve za následek rozvrat veřejných financí," tvrdí Paroubek.

S dárkem vláda nezapomněla ani na lidi s nejnižšími výdělky. Ve středu pozdě v noci měli ministři na stole návrh na zvýšení minimální mzdy v příštím roce ze 7200 na výsledných 8135 korun. A to ve dvou vlnách, přičemž druhý krok by se odehrál těsně po volbách, v červenci.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Najdete na iDNES.cz