Vláda zastavila prodej majetku ČD

  0:01aktualizováno  0:01
Ministr dopravy Jaromír Schling ve středu v noci na vládě neuspěl s návrhem na prodej miliardových majetků Českých drah, který byl podle názoru resortu financí nevýhodný a pro stát by znamenal velké ztráty. Vláda jednání o prodejích drážních nemovitostí přerušila a vyzvala oba resorty, aby připravily nový společný materiál. V čem je podstata sporu?

Ministerstvo dopravy prosazovalo, aby České dráhy vlastními silami prodaly několik desítek většinou lukrativních nemovitostí v celé zemi v účetní hodnotě 2,45 miliardy korun "bez nutnosti provádění širšího výběru". Tedy podobně jako například při zadání stavby dálnice přímo oslovené firmě, a nikoli klasickou cestou, kdy majetek prodává Fond národního majetku.

Mezi nemovitostmi je přitom řada lukrativních domů, jako je palác Sevastopol v centru Prahy, nebo další dva velké objekty v Praze na Vinohradech, které jsou v dlouhodobých pronájmech. Pokud by přitom stát prodával tyto budovy klasickou privatizací, mohl by za nemovitosti získat stamilionové částky.

Nový majitel, vzešlý z výběrového řízení, by totiž mohl otázku nájmů otevřít a přizpůsobit tomu nabídnutou cenu. Naproti tomu prodej ze strany Českých drah podle speciálního zákona zavazuje k respektování nájmů. "Způsob navržený ministerstvem dopravy se nám zdál být nevýhodný a ministerstvo s ním nesouhlasilo," potvrdil mluvčí ministerstva financí Libor Vacek.

Další úředníci resortu jsou ještě ostřejší: "Navržená forma prodeje bez širší nabídky znamenala, že nemovitosti byly prakticky neprodejné nebo pouze stávajícím nájemcům za nevýhodné ceny. Tento postup je velmi pochybný," sdělil zdroj blízký vedení ministerstva financí.

Zástupci ministerstva dopravy obhajovali materiál tím, že utržené peníze půjdou přímo na úhrady dluhů Českých drah, což by se při prodeji přes FNM nestalo.
Proti navrhovanému způsobu privatizace se ohradili i odboráři. Materiál ministerstva dopravy nestanovil přesně, jakou formou budou nemovitosti prodány. Neobsahuje však jejich tržní ocenění, jak je podle realitních makléřů běžné, ale pouze zůstatkové hodnoty.

Ta je například u lukrativního paláce Sevastopol, který je pronajat do roku 2048, vyčíslena na více než osmnáct milionů korun. Nájemci budovy opravili a vynaložené částky odepisují z nájemného. 

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Česká mise v Šanghaji: dohody v Číně uzavře PPF i průmyslník Strnad

Panorama Pudongu v roce 2013

Při pohledu na prezidenta Miloše Zemana hrajícího na piano by se mohlo zdát, že česká delegace přijela do Šanghaje za...

Nestor českého bankovnictví odchází. Kunert šéfuje UniCredit 30 let

Generální ředitel UniCredit Bank Jiří Kunert v listopadu 2018

Z čela banky UniCredit odchází Jiří Kunert, jeden z nejznámějších manažerů, kteří formovali porevoluční bankovnictví v...

V Rohlíku opět zasahovala policie, odvedla si sedm lidí

Ilustrační snímek

Cizinecká policie ve středu provedla další razii ve skladu českého e-shopu Rohlík.cz. Podle informací iDNES.cz se...

Najdete na iDNES.cz