Vláda zkrátila život správce majetku

  • 2
Fond národního majetku zanikne na konci roku 2005. Ukončení činnosti úřadu o rok dříve než se dosud plánovalo schválila vláda. Samo vedení FNM tento termín zániku navrhlo a podporuje ho. Je přesvědčeno, že fond už splnil svůj úkol při privatizaci státního majetku.

Fond se letos intenzivně věnuje domácímu úklidu. Odstranil všechny agendy, které mohl postrádat, a propustil téměř třetinu zaměstnanců.

Ke konci roku ve fondu zůstane maximálně 130 lidí, v dalším propouštění bude instituce pokračovat až do svého zániku, kdy by měla mít méně než sto pracovníků.

Privatizace i likvidace ekologických škod, které má na starosti také FNM, budou pokračovat i po jeho konci. Celá agenda přejde na ministerstvo financí. To poté rozhodne, které kompetence předá dál a které si ponechá.

Ministerstvo financí předpokládá, že činnost fondu skončí se schodkem. Deficit by mohl v letech 2005 až 2006 činit 0,4 procenta HDP, tedy přes deset miliard korun.

Podle výkonného šéfa fondu Jana Juchelky ale tato částka nemusí nutně zvýšit schodek státního rozpočtu.

Řešením by podle něj byla například privatizace dalších firem nebo snížení státního podílu v některých podnicích. Jako příklad uvedl Budvar nebo Českou poštu, o jejichž privatizaci stát nyní neuvažuje.

Podstatnou část majetku, který fond spravuje, tvoří společnosti ČEZ, Telecom a Unipetrol.

"Tyto privatizace jsme schopni zvládnout do našeho zániku. Rozhodnutí je ale na vládě," řekl už dříve poradce šéfa FNM Filip Drapák.

FNM není jedinou státní institucí, kterou čeká zánik. Nejpozději v roce 2007 by měla ukončit činnost Česká konsolidační agentura. Důvodem navrhovaných opatření je snaha o konsolidaci a nižší deficity veřejných financí.

FNM byl coby privatizační agentura státu založen v roce 1991. Valnou většinu státem vlastněných společností už prodal. Z celkem 6732 privatizačních projektů jich bylo ke konci loňského roku ukončeno 6560, tedy přes 97 procent.

,